Rozpoczęła się pierwsza w historii renowacja sarkofagu faraona Tutenchamona. Prace prowadzone są w związku z otwarciem nowego muzeum w Egipcie, które zaplanowano na przyszły rok.
Sarkofag został odkryty w 1922 roku przez brytyjskiego archeologa, Howarda Cartera. Znajdował się w liczącym trzy tysiące lat grobowcu w Dolinie Królów w Luksorze. Wewnątrz grobowca znaleziono także około 5 tysięcy artefaktów.
- Sarkofag Tutanchamona jest bardzo kruchy - poinformował Khaled Anany, minister do spraw antyków.
Dodał również, że nie był on odnawiany od czasów jego odkrycia prawie 100 lat temu.
Nowe, wielkie muzeum
W niedzielę sarkofag po raz pierwszy można było zobaczyć poza grobowcem. Pokazano go w centrum renowacji nowego Wielkiego Muzeum Egiptu (GEM), które ma zostać otwarte dla zwiedzających w przyszłym roku. Znajduje się w pobliżu słynnych piramid w Gizie.
Sarkofag wykonany jest z drewna i przyozdobiony złotem. Renowacja potrwa co najmniej osiem miesięcy. Potem ma się on stać prawdziwym białym krukiem nowego muzeum.
Młody faraon
Tutenchamon był faraonem z XVIII dynastii. Według różnych źródeł, władzę objął mając zaledwie 9-10 lat. Rządził do swojej śmierci, która według różnych źródeł nadeszła, gdy miał 18 lub 19 lat. Do dziś nie wiadomo z całą pewnością, co było przyczyną zgonu. Według najnowszych badań, faraon najprawdopodobniej nie został zamordowany, a zmarł wskutek infekcji.
Odnalezienie grobowca obrosło legendą z powodu serii rzekomo podejrzanych śmierci osób, które w różny sposób powiązane były z ekspedycją.
Przez lata mówiło się o tzw. klątwie grobowca Tutanchamona, która stała się jedną z najczęściej powtarzanych miejskich legend na świecie, a samo określenie "klątwa Tutanchamona" do dziś funkcjonuje w kulturze masowej.
Autor: ml/ja / Źródło: Reuters