Nadmierne opalanie się może wywołać raka skóry. Te same komórki rakowe mogą jednak rozwinąć się także na... gałce ocznej. A wszystko przez nieodpowiednie okulary przeciwsłoneczne.
Amerykanka Joanne Hill podczas rutynowych badań oczu dowiedziała się, że ma nowowtwór złośliwy zwany czerniakiem. Nic w tym dziwnego, gdyby nie to, że rozwinął się na... oku. Pacjentka skarżyła się na uporczywe uczucia zmęczenia oczu. Lekarz zaobserwował małą plamkę na gałce ocznej i postanowił przekierować ją do specjalistycznego szpitala.
Rak skóry na oku
W Zakładzie Onkologii Okulistycznej w Liverpool, gdzie trafiła pacjentka, poddano jej "plamkę" badaniom. Lekarze nie kryli zaskoczenia - wyniki jednoznacznie wskazywały, że mają do czynienia z nowotworem złośliwym. Lekarze zdecydowali, by leczenie rozpocząć już następnego dnia.
- Byłam oszołomiona. Nie czułam się źle, a jedyne, co mi dolegało to tzw. zmęczone oczy. Ale sądziłam, że okulista doradzi mi po prostu okulary - przyznała Joanne Hill. Uważała się za osobę zdrową, uprawiała regularnie sport, zaś do pracy codziennie jeździła rowerem. Diagnoza była dla niej prawdziwym szokiem.
Zamiast chemii radioaktywna płytka
Lekarze postanowili potraktować chore miejsce bezpośrednio, nie narażając całego organizmu na działanie silnej chemii. Wszyli do oka radioaktywną płytkę, umieszczając ją na zrakowaciałych komórkach oka. Hill przyznała, że gdy obudziła się po operacji, towarzyszył jej niesamowity ból i stale płakała, ponieważ nieustannie drażniło ją obce ciało, zaś leki przeciwbólowe nie działały.
Usunęli obiekt po kilku dniach, gdy wszystkie komórki zostały bezpowrotnie zniszczone. Hill przyznała, że cała sytuacja dotarła do niej dopiero, gdy wróciła do domu. Podczas operacji został naruszony kanał łzowy, ale jak sama twierdzi - to niewielka cena za uratowanie życia.
Najważniejsza jest ochrona
Na schorzenia oczu najbardziej narażone są osoby o zielonych, błękitnych lub szarych oczach. W słoneczne dni nie powinniśmy rozstawać się z okularami. Warto pamiętać, że jakość ma swoją cenę, i tzw. okulary stojakowe na rynku nie zapewniają odpowiedniej ochrony. Wręcz przeciwnie - barwiona na ciemno szybka wymusza rozszerzenie się źrenicy, a co za tym idzie, wpada do niej więcej promieniowania UV, co później wywołuje szereg kłopotów ze wzrokiem.
Autor: mb/mj / Źródło: Daily Mail
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock