Niż Axel przyniósł groźne wichury. Setki interwencji w całym kraju

Cofka w Gdańsku
Cofka w Gdańsku
tvn24
Cofka w Gdańskutvn24

W ciągu ostatniej dobry straż pożarna w związku z pogodą interweniowała 536 razy - poinformował rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak. Najwięcej - 412 interwencji - miało związek z wiatrem, pozostałe 124 z opadami deszczu i śniegu - podał.

"Ostatnia doba to 536 interwencji związanych z pogodą, to jest bardzo mało w porównani np. z ostatnim orkanem Barbara. Najwięcej interwencji - 412 z 536 - jest związanych z wiatrem" - powiedział Frątczak.

Wskazał, że najsilniejszy wiatr, a co za tym idzie - najwięcej zdarzeń odnotowano na Pomorzu Zachodnim - 71, w Łódzkiem - 68 i na Pomorzu - 51. Dodał, że wśród 124 interwencji związanych z opadami deszczu i śniegu najwięcej - 52 - było w Łódzkiem, 17 na Pomorzu i 8 na Mazowszu.

"Jeśli chodzi o łączną liczbę interwencji, najwięcej wyjeżdżali strażacy w centrum Polski - w woj. łódzkim 117, 76 razy w woj. zachodniopomorskim, 68 na Pomorzu i 48 na Warmii i Mazurach" - poinformował.

Połamane i powalone drzewa

Strażacy najczęściej wyjeżdżali do połamanych i powalonych drzew, które blokowały drogi, ulice i szlaki kolejowe, oraz po to, by zabezpieczyć uszkodzone elementy konstrukcyjne budynków i reklam. W kilku przypadkach strażaków wzywano do uszkodzonych dachów. W województwach północnych wezwania były związane głównie z tzw. cofką.

W czwartek rano w radiowej Trójce szef MSWiA Mariusz Błaszczak podkreślił, że straż pożarna jest w gotowości i czuwa nad sytuacją. "Służby podlegające wojewodom także monitorują sytuację. Służby podległe MSWiA interweniują wszędzie tam, kiedy dochodzi do zagrożenia mienia czy też zdrowia czy życia ludzkiego" - zapewnił minister.

Trudna sytuacja na północy

Od kilkudziesięciu godzin strażacy na Wybrzeżu, Żuławach i w woj. warmińsko-mazurskim walczą ze skutkami wichury, którą nad Polskę przyniósł niż Axel.

- W województwie pomorskim od wczorajszego popołudnia mieliśmy około stu interwencji. Większość dotyczyła zniszczeń, których dokonał silny wiatr, około 30 razy interweniowaliśmy w przypadkach zalań - poinformował dyżurny Wojewódzkiego Centrum Koordynacji ratownictwa w Gdańsku.

Woda wylała w Elblągu

Bardzo trudna sytuacja jest w Elblągu, gdzie z brzegów wylała rzeka Elbląg. Tam stan alarmowy został przekroczony w środę wieczorem i o godz. 4 rano wynosił 656 cm (610 cm to stan alarmowy - red.). Według prognoz woda ma opadać.

Przy Bulwarze Zygmunta rzeka wylała się z brzegu. Służby przez cała noc ustawiały zapory przeciwpowodziowe. W okolicach Nowego Dworu Gdańskiego wylała rzeka Tuga. Tam o godz. 21.30 starosta powiatu nowodworskiego ogłosił stan pogotowia przeciwpowodziowego - na Zalewie Wiślanym jest przekroczony stan alarmowy. Woda rośnie w dość szybkim tempie i co godzinę podnosi się o ponad 10 cm.

Stan alarmowy panuje w Kątach Rybackich, gdzie na ulice wdarła się woda.

"Ślizgawka" w Trójmieście

W Gdańsku wieczorem zebrał się Miejski Sztab Kryzysowy. Tu woda wystąpiła z brzegów m.in. w rejonie ul. Wiślnej, ul. Tarcicy, na Polskim Haku, w rejonie przystani na Żabim Kruku i na Długim Pobrzeżu. Miejsca zabezpieczały na bieżąco służby ZDiZ i Gdańskich Melioracji. Na skutek cofki woda z Potoku Oliwskiego dostaje się na teren Parku Jelitkowskiego.

Ze względów bezpieczeństwa zamknięte zostało molo w Brzeźnie. Wysoki stan wody utrzymuje się w rejonie mostu pontonowego w Sobieszewie, ale przeprawa jest czynna.

- Ze względu na spadek temperatury i nocne opady śniegu rano może wystąpić gołoledź. W związku z tym apelujemy do mieszkańców, by, w miarę możliwości, korzystali z komunikacji miejskiej. A poruszając się samochodami zachowali szczególną ostrożność – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.

Utrudnienia są na gdańskim lotnisku, gdzie niektóre lądujące samoloty są przekierowywane na inne lotniska.

Woda w Ustce opada

W nocy poprawiła się sytuacja w Ustce tam o godz. 1.30 poziom wody wynosił 599 cm (w kulminacyjnym momencie było 641cm). W środę popołudniu woda wdarła się na bulwar portowy, ale dzięki interwencji strażaków nie zlała budynków. Czytaj więcej także na tvn24.pl.

Również w Łebie, gdzie zalany był bulwar, woda powoli opada.

O skutkach silnego wiatru informujecie nas na Kontakt 24.

Cofka w Ustce
Cofka w Ustce UM Ustka - kamera na bulwarze

Alarm przeciwsztormowy w portach

Najtrudniejsza sytuacja jest na Wybrzeżu. We wszystkich portach w Pomorskiem w środę ogłoszono alarm przeciwsztormowy. Z powodu silnego wiatru w wielu miejscach występują awarie energetyczne.

Jak podaje Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni w związku z wysokim napełnieniem Bałtyku oraz prognozowanym sztormowym północnym wiatrem w regionie przewiduje do piątku wzrosty poziomów wody powyżej stanów alarmowych.

Wiatr z kierunków północnych 9 do 10, w porywach 11 w skali Beauforta. Na Pomorzu w wielu miejscach pada śnieg, deszcz lub deszcze ze śniegiem. Na drogach panują trudne warunki jazdy.

Prognoza prędkości i kierunku wiatru od środy godz. 16 do czwartku godz. 6 (ICM UW)
Prognoza prędkości i kierunku wiatru od środy godz. 16 do czwartku godz. 6 (ICM UW)ICM UW

W czwartek wiatr osłabnie Z informacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w środę na Wybrzeżu Środkowym porywy wiatru mogą wynosić nawet do 100 km na godzinę. Na zachodzie kraju można się spodziewać porywów wiatru rzędu 70-80 km. W czwartek porywy wiatru na Wybrzeżu mają być już mniejsze i sięgną 75 km/h.

Zobacz także materiał Faktów TVN o trudnej sytuacji pogodowej w kraju:

Czerwony alarm. Pogoda staje się coraz bardziej niebezpieczna
Czerwony alarm. Pogoda staje się coraz bardziej niebezpiecznaFakty TVN

Autor: //aw / Źródło: TVN Meteo, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24, Kontakt 24

Pozostałe wiadomości

Ciepło w święta i jeszcze chwilę po nich to ostatni etap kwietniowego lata. Co później czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Wyładowaniom towarzyszyć mają obfite opady deszczu i silny wiatr. Może też sypnąć gradem. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Żółte alarmy IMGW przed burzami

Żółte alarmy IMGW przed burzami

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Poniedziałek Wielkanocny 21.04 w całym kraju rozpocznie się pogodnie, jednak po południu w zachodnich regionach zachmurzenie wzrośnie. Może padać deszcz, a nawet zagrzmieć. Termometry w większości kraju pokażą ponad 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - Poniedziałek Wielkanocny, 21.04. Miejscami aura sprawi nam lany poniedziałek

Pogoda na dziś - Poniedziałek Wielkanocny, 21.04. Miejscami aura sprawi nam lany poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burzowy front, który w weekend nawiedził część Oklahomy i Teksasu, przyniósł ze sobą niszczycielskie tornada, ulewne deszcze i gradobicie. Na skutek żywiołu zginęły trzy osoby.

Niszczycielska seria tornad, ulewy. Nie żyją trzy osoby

Niszczycielska seria tornad, ulewy. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
PAP, CNN

Koniec kwietnia i początek maja to czas, kiedy w lasach na Podkarpaciu, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, można spotkać żmije zygzakowate. To okres, kiedy gady te mają okres godowy - przypominają leśnicy.

Atakują odruchowo, uważajmy na nie będąc w podkarpackich lasach

Atakują odruchowo, uważajmy na nie będąc w podkarpackich lasach

Źródło:
PAP

Strażacy walczą z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Ogień objął obszar o powierzchni około 450 hektarów. Trwa akcja z użyciem śmigłowców i samolotu. Ze sztabem kryzysowym, powołanym przez wojewodę podlaskiego w związku z pożarem, łączył się w poniedziałek szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

"Front pożaru ma około trzech kilometrów, to 450 hektarów spalonej powierzchni"

"Front pożaru ma około trzech kilometrów, to 450 hektarów spalonej powierzchni"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Chińscy naukowcy przeanalizowali genom różnych odmian roślin, by określić ich wspólnego przodka. Kwiat, od którego wywodzą się dzisiejsze róże, wyglądał zupełnie inaczej niż rośliny dostępne w kwiaciarniach.

Naukowcy odkryli, jak wyglądał przodek róż

Naukowcy odkryli, jak wyglądał przodek róż

Źródło:
Science X Network

2025 rok już teraz może okazać się jednym z najgorszych sezonów pod względem pożarów Wielkiej Brytanii - alarmują organizacje ochrony przyrody. Bezwzględny żywioł przyczynia się do wyginięcia najrzadszych gatunków zwierząt.

Wielka Brytania. Cenne gatunki płonęły żywcem

Wielka Brytania. Cenne gatunki płonęły żywcem

Źródło:
BBC, National Trust

Pogoda na Wielkanoc. Święta przyniosą zarówno słońce, jak i deszcz. Lokalnie mogą pojawić się też burze. A czego możemy spodziewać się po świętach? Sprawdź naszą najnowszą prognozę.

Pogoda na Wielkanoc. W lany poniedziałek mogą pojawić się burze

Pogoda na Wielkanoc. W lany poniedziałek mogą pojawić się burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

O fascynujących szczegółach ze świata kleszczy opowiada entomolog profesor Stanisław Ignatowicz.

Dla kur bywają przysmakiem. Tego o kleszczach mogliście nie wiedzieć

Dla kur bywają przysmakiem. Tego o kleszczach mogliście nie wiedzieć

Źródło:
PAP

Australijskie służby mierzą się z tragiczną falą utonięć w świąteczny weekend. Na wschodnim wybrzeżu szaleje silny wiatr powodujący powstawanie kilkumetrowych fal. W sumie od piątku w Nowej Południowej Walii oraz w pobliżu Melbourne zmarło sześć osób.

Kilkumetrowe fale porywają ludzi. Sześć osób nie żyje

Kilkumetrowe fale porywają ludzi. Sześć osób nie żyje

Źródło:
ABC, PAP, Reuters

Najstarszy czynny amerykański astronauta Don Pettit, wraz z dwoma rosyjskimi kosmonautami, wrócił na Ziemię. Mężczyźni bezpiecznie wylądowali na pokładzie kapsuły kosmicznej Sojuz MS-26. Pettit w dniu powrotu na naszą planetę obchodził 70. urodziny.

Wrócił na Ziemię w dniu swoich 70. urodzin

Wrócił na Ziemię w dniu swoich 70. urodzin

Źródło:
PAP, Reuters

Właściciel farmy w amerykańskim stanie Iowa rzucił się na pomoc zwierzętom po tym, jak w jego stodołę uderzyło tornado. Żywioł niemal zrównał z ziemią budynek, w którym znajdowało się kilkadziesiąt jagniąt i maciorek. Dzięki bohaterskiej postawie mężczyzny udało uratować się większość z nich.

Tornado zrównało stodołę z ziemią. Rolnik rzucił się na pomoc zwierzętom

Tornado zrównało stodołę z ziemią. Rolnik rzucił się na pomoc zwierzętom

Źródło:
CNN

Nawałnica przeszła przez podkarpacką gminę Pawłosiów. Obfite opady spowodowały, że wylał tam niewielki potok. Zalanych zostało ponad 150 budynków. - Straty są ogromne, mieszkańcy mówią, również ci najstarsi, że tak wielkich opadów deszczu sobie nie przypominają - relacjonował Marcin Kwaśny, reporter TVN24.

"To nie była zwykła burza". Ogromne straty w gminie na Podkarpaciu

"To nie była zwykła burza". Ogromne straty w gminie na Podkarpaciu

Źródło:
TVN24, PAP, tvnmeteo.pl

Rozpoczyna się kolejny piękny, wiosenny dzień, a przyroda tętni życiem. Niestety, ty już wiesz, że ból zatok, łzawiące oczy i alergiczny katar mogą zepsuć Ci ten czas. Sięgnij po OtriAllergy Control, pierwszy spray z flutykazonem dostępny bez recepty, produkowany przez markę Otrivin - ekspertów w walce z katarem. Dzięki niemu poczujesz ulgę na długie godziny i znów będziesz cieszyć się życiem bez przeszkód. Dowiedz się, w jaki sposób może pomóc Ci w opanowaniu objawów alergii!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Źródło:
Materiał promocyjny

W sobotę w Tatrach doszło do dwóch groźnych wypadków. Jak przekazało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, mimo pogodnej aury warunki w górach są trudne. Podczas wycieczek powinniśmy zachować ostrożność i mieć przy sobie niezbędny sprzęt.

Dwa niebezpieczne wypadki w Tatrach

Dwa niebezpieczne wypadki w Tatrach

Źródło:
PAP, TOPR

Uderzenie pioruna było prawdopodobnie przyczyną spłonięcia dzwonnicy w ponad stuletnim kościele w Minnesocie. Do zdarzenia doszło w czwartek, gdy nad regionem przechodziły burze i ulewy. To nie jedyny przypadek pożaru, do jakiego doszło podczas gwałtownych zjawisk atmosferycznych.

Zabytkowy kościół zapalił się podczas burzy

Zabytkowy kościół zapalił się podczas burzy

Źródło:
CBS News, MPR News

Donald Trump podpisał rozporządzenia umożliwiające prowadzenie komercyjnych połowów na chronionym obszarze Pacyfiku. Według organizacji ekologicznych, decyzja ta zagraża bezpieczeństwu wielu morskich gatunków. Może ona również negatywnie wpłynąć na produktywność lokalnego rybołówstwa.

Decyzja Trumpa ma pomóc rybakom. Naukowcy ostrzegają, że tylko im przeszkodzi

Decyzja Trumpa ma pomóc rybakom. Naukowcy ostrzegają, że tylko im przeszkodzi

Źródło:
Spectrum News, Oceana

W piątek gwałtowne burze przetoczyły się nad częścią Polski. Najtrudniejsza sytuacja była na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Jak poinformował starszy brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP, strażacy przeprowadzili blisko 700 interwencji. Ich działania polegały głównie na usuwaniu powalonych drzew i gałęzi oraz wypompowywaniu wody z zalanych piwnic i posesji.

Zalane domy, powalone drzewa. Prawie 700 interwencji strażaków

Zalane domy, powalone drzewa. Prawie 700 interwencji strażaków

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, TVN24, tvnmeteo.pl

Zmarł turysta, którego w czwartek porwała lawina w Alpach Francuskich. Do wypadku doszło w popularnym kurorcie Val Thorens. Jak podały lokalne media, tego dnia nad Alpami przechodziła intensywna burza śnieżna, która zatrzymała ruch w części Francji, Włoch i Szwajcarii.

Lawina porwała turystę w popularnym kurorcie. Zmarł w szpitalu

Lawina porwała turystę w popularnym kurorcie. Zmarł w szpitalu

Źródło:
BBC, France24

Pirania w Sanie, bambus na Podkarpaciu - w Polsce coraz częściej pojawiają się nowe gatunki inwazyjne. Eksperci wyjaśniają, że do ich "ucieczki" często dochodzi przez przypadek lub nieuwagę hodowców. Inwazja obcych gatunków jest łatwiejsza do zatrzymania, jeśli wystarczająco wcześnie się ją wykryje.

"Biegnący" bambus i pirania. W Polsce

"Biegnący" bambus i pirania. W Polsce

Źródło:
PAP, Scientific Reports

Silna burza przeszła przez stan Nebraska. Podczas wyładowań mocno sypnęło gradem. Lokalne media podały, że w mieście Fremont lodowe kule powybijały okna w budynkach i samochodach.

Grad walił jak oszalały. Lodowe kule wybiły okna w autach i hotelu

Grad walił jak oszalały. Lodowe kule wybiły okna w autach i hotelu

Źródło:
Reuters, BBC

Ciepłe i bezśnieżne zimy sprawiają, że kleszcze stanowią większe zagrożenie zdrowotne, roznosząc groźne choroby. Kontakt z nimi może mieć każdy, kto przebywa w parkach, lasach lub obszarach, gdzie trawa jest wysoka. Warto znać skuteczne metody ochrony przed tymi pajęczakami.

Po bezśnieżnej zimie kleszcze są groźniejsze

Po bezśnieżnej zimie kleszcze są groźniejsze

Źródło:
PAP

Część koryta Wisły pod Wadowicami kilka dni temu prawie całkowicie wyschła, a sieć obiegły zatrważające zdjęcia. Na niski stan wody nałożył się remont elektrowni wodnej i brak odpowiedniej komunikacji. Wędkarze obawiają się "zachwiania równowagi biologicznej rzeki", a posłanka Daria Gosek-Popiołek pisze w interwencji o "katastrofie całego ekosystemu".

"Wisła zniknęła". Woda uciekła wędkarzom spod stóp, jest interwencja posłanki

"Wisła zniknęła". Woda uciekła wędkarzom spod stóp, jest interwencja posłanki

Źródło:
tvn24.pl

Meksykańskie władze potwierdziły w piątek pierwszy w kraju przypadek zakażenia człowieka larwami muchy śrubowej. Ten groźny pasożyt składa jaja w ciele żywych zwierząt, najczęściej bydła, ale również ludzi. Zakres jego występowania w ostatnich latach rośnie.

Zakażenie larwami muchy śrubowej. Pierwszy taki przypadek u człowieka

Zakażenie larwami muchy śrubowej. Pierwszy taki przypadek u człowieka

Źródło:
PAP

Na północy Włoch panuje trudna sytuacja po intensywnych opadach deszczu. Mieszkańcy kilku regionów zmagają się powodziami oraz osuwiskami ziemi. Tysiące gospodarstw domowych nie mają prądu. Pojawiają się informacje o ofiarach śmiertelnych.

Północne Włochy pod wodą. Nie żyją ojciec z synem

Północne Włochy pod wodą. Nie żyją ojciec z synem

Źródło:
Meteo.it, ANSA, ENEX

Fala tornad przetoczyła się przez amerykańskie stany Nebraska oraz Iowa. W czwartek krajowe służby odnotowały co najmniej 11 takich zjawisk. Jedno z nich udało się uchwycić na nagraniu.

Tornado uchwycone na nagraniu

Tornado uchwycone na nagraniu

Źródło:
CNN, FOX Weather, NWS

Parlament Japonii zezwolił na używanie broni myśliwskiej do odstrzału niedźwiedzi w miastach. Jest to związane z rosnącą liczbą ataków tych zwierząt na ludzi. Lokalne media podkreśliły, że prawo obejmować będzie tylko osobniki, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla mieszkańców miast.

Poluźnili przepisy dotyczące odstrzału niedźwiedzi

Poluźnili przepisy dotyczące odstrzału niedźwiedzi

Źródło:
PAP, The Japan Times

Zmiany klimatu sprawiają, że alergie na użądlenia owadów mogą stać się coraz bardziej powszechne - alarmują eksperci. Cieplejsze zimy i wcześniejsze wiosny powodują, że owadów może być więcej, a wokół nas pojawią się gatunki, które wcześniej zamieszkiwały inne rejony świata. U części osób użądlenie może prowadzić do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego.

Alergia na ukąszenia owadów może być coraz częstsza

Alergia na ukąszenia owadów może być coraz częstsza

Źródło:
vox.com, diag.pl