Niszczycielskie burze przeszły przez Polskę

25.06: Krajobraz Polski po nocnych i porannych nawałnicach
25.06: Krajobraz Polski po nocnych i porannych nawałnicach
Kontakt 24, TVN24
25.06: Krajobraz Polski po nocnych i porannych nawałnicachKontakt 24, TVN24

Nawałnice nie odpuszczają. Po tych, które przeszły przez południe i centrum w nocy z poniedziałku na wtorek, przyszły poranne, których skutki mocno odczuli mieszkańcy m.in. Krakowa i Warszawy. We wtorek w Gdyni deszcz zatrzymał pociągi SKM. Podtopienia występują w Małopolsce, na Mazowszu, Górnym i Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce.

Od rana przez Polskę przechodzą opady i burze związane z frontami atmosferycznymi. Strefa intensywnych ciągłych opadów deszczu, które mają się utrzymać do wieczora, rozciąga się nad zachodnimi i północnymi regionami.

ZOBACZ AKTUALNĄ SYTUACJĘ POGODOWĄ

Taka pogoda wywołuje coraz większe problemy w tych częściach kraju, gdzie mocno padało i grzmiało już w nocy i w poniedziałek - zwłaszcza na południu Polski.

Gdańsk: "oberwanie chmury"

W południe ulewa przeszła przez Gdańsk. Padało tak mocno, że w relacjach na Kontakcie 24 mieszkańcy piszą nawet o oberwaniu chmury. "Deszcz znów zalał trasę Słowackiego" - napisała na Kontakt 24 jedna z internautek. "Ludzie zdejmują buty, by pokonać przejście dla pieszych" - relacjonowała inna.

ZOBACZ WIĘCEJ RELACJI Z GDAŃSKA

Po ulewie trwającej zaledwie kilkanaście minut jedna z głównych ulic w Gdańsku zniknęła pod wodą. – Aleja Grunwaldzka od samego Sopotu do Wrzeszcza przypomina rzekę – informuje reporter TVN24.

CZYTAJ WIĘCEJ O ZALANIACH W GDAŃSKU

Wieczorem po intensywnych opadach stanęła Szybka Kolei Miejska na odcinku Orłowo-Redłowo w Gdyni. Zalane zostały również posesje, piwnice oraz ulice. Strażacy interweniowali blisko 30 razy. Zdjęcia i filmy obrazujące skutki ulewy zamieścili w Kontakcie 24 internauci.

Śląsk: zalane tory i drogi

Trudna sytuacja panuje na Śląsku. Dopiero po trwających całą noc i poranek intensywnych pracach udało się udrożnić stację kolejową w Czechowicach - Dziedzicach. W poniedziałek wieczorem po ulewie woda zalała torowisko, powodując poważne utrudnienia.

Ruch kolejowy w Czechowicach-Dziedzicach udało się przywrócić jeszcze przed południem. Według informacji działającego przy wojewodzie śląskim Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego najpierw umożliwiono przejazd przez stację na głównych kierunkach. Po południu nadal niemożliwe były poważniejsze manewry oraz przejazd przez stację pociągów towarowych.

W mieście podtopione są też przepompownia ścieków i miejska oczyszczalnia, zalana została piwnica basenu miejskiego.

Zalane Czechowice-Dziedzice (TVN24)
Zalane Czechowice-Dziedzice (TVN24)

Zalany tunel, ewakuacje

Późnym popołudniem niemożliwy był też ciągle przejazd samochodów pod linią kolejową Katowice-Bielsko-Biała na drodze wojewódzkiej nr 933 (czyli w mieście - ul. Bielskiej). Władze i policja apelowały o omijanie zalanego miejsca przez tiry i inne auta.

W całym powiecie pszczyńskim z 6 budynków ewakuowano 20 osób, w tym 12 dzieci, ewakuowano również zwierzęta hodowlane. W Pszczynie w wyniku gwałtownych opadów zostały zalane rejony ulic Staromiejskiej, Moniuszki, Chopina oraz bocznych, ucierpiało kilkadziesiąt posesji prywatnych i trzy miejscowe firmy.

W Goczałkowicach-Zdroju ewakuowano dotąd 7 osób z dwóch rodzin - pięcioro dzieci oraz matkę z dzieckiem. W nocy zdecydowano o zawieszeniu we wtorek lekcji w miejscowych szkole podstawowej i gimnazjum. Zalane zostało kilkadziesiąt posesji prywatnych, odcinki dróg powiatowych i gminnych, części podziemne placówek medycznych oraz obiekty usługowe i produkcyjne.

Zamknęli śluzę

Wójt Goczałkowic-Zdroju wprowadził na terenie swojej gminy alarm przeciwpowodziowy, a pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje na terenie całego powiatu pszczyńskiego oraz w miejscowościach powiatu bielskiego: Czechowicach-Dziedzicach, Wilamowicach i Bestwinie.

Po wzroście poziomu Wisły zamknięto śluzę pomiędzy stawem Rontok a Wisłą w celu niedopuszczenia do tzw. cofki. Nieprzejezdna jest ul. Stawowa, podtopione okoliczne posesje.

CZYTAJ WIĘCEJ O SYTUACJI NA ŚLĄSKU

Podtopienia na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu
Podtopienia na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciutvn24

Dolny Śląsk: podtopienia i alarmy

W związku z deszczami ponad na Dolnym Śląsku obowiązują cztery alarmy powodziowe (w gminach: Marcinowice, Świdnica, Ścinawa oraz powiecie złotoryjskim), a rzeki w sześciu miejscach przekroczyły stany alarmowe.

CZYTAJ WIĘCEJ O SYTUACJI W REGIONIE

Jak powiedział dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, najwięcej zgłoszeń dotyczy wypompowywania wody z zalanych piwnic i posesji oraz zabezpieczeń gospodarstw przed wodą spływającą z pól.

Najczęściej strażacy interweniowali na południu powiatu wrocławskiego, m.in. w gminie Sobótka. W miejscowościach w okolicach Sobótki podtopionych jest kilka gminnych dróg. Strażacy interweniowali również w powiatach złotoryjskim, lwóweckim, dzierżoniowskim oraz jeleniogórskim. Dużo podtopień odnotowano w gminie Marcinowice.

ZOBACZ RELACJE Z DOLNEGO ŚLĄSKA NA KONTAKCIE 24

Podtopienia w Małopolsce

Z podtopieniami związanymi z serią nawałnic zmagają się także mieszkańcy kilku powiatów położonych na terenie województwa małopolskiego. Najpoważniejsza sytuacja jest w samym Krakowie i w powiecie krakowskim.

Jak poinformowała rzeczniczka wojewody małopolskiego Monika Frenkiel, alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w gminach Rzezawa i Zabierzów oraz w powiecie brzeskim, a pogotowie przeciwpowodziowe w gminach Borzęcin, Wolbrom i Brzeszcze. We wtorek służby ratownicze likwidowały skutki podtopień. W Krakowie strażacy wypompowywali wodę z rozlewisk, zalanych obiektów i posesji w rejonie ulic: Majora, Dobrego Pasterza, Powstańców, Jesionowej, Kantorowickiej, Ptaszyńskiego, Powiatowej, Kopaniec, Stopki, Udzieli i Jeżynowej oraz na osiedlach Willowym, Teatralnym i Wandy. Z miejskiego magazynu przeciwpowodziowego wydano 2 tys. worków i 10 ton piasku. Poziom Wisły w Krakowie na Bielanach o godz. 15 wynosił 272 cm (stan ostrzegawczy to 370 cm). Najwięcej interwencji strażacy mieli w powiecie krakowskim. W Zielonkach wezbrany Prądnik podtopił ok. stu budynków. W gminie Iwanowice z koryta wystąpiła Dłubnia, tworząc olbrzymie rozlewiska. "Woda miała miejscami od 1,5 do 2 m głębokości, zalała pola i domy. Nasze działania polegały nie tylko na jej wypompowywaniu. W wielu miejscowościach workami z piaskiem zabezpieczaliśmy posesje przed zalaniem" - mówił PAP rzecznik małopolskiej Straży Pożarnej kpt. Sebastian Woźniak. Np. w Zielonkach strażaków wspierali kadeci ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie. We wtorek zalanych i nieprzejezdnych było w Małopolsce wiele dróg lokalnych. Po południu w miejscowości Wytrzyszczka w pow. brzeskim na drogę krajową prowadzącą do Nowego Sącza osunęła się ziemia.

CZYTAJ WIĘCEJ O SYTUACJI W REGIONIE

Lało i wiało w Poznaniu

Rzecznik wielkopolskiej straży pożarnej Sławomir Brandt poinformował, że po nocnych ulewach i silnym wietrze, który nawiedził tamtejsi strażący musięli podjąć ponad 220 interwencji. Najwięcej interwencji było w Poznaniu i okolicach. Zalane są dwa tunele dla pieszych pod torami kolejowymi w Poznaniu i Swarzędzu oraz pomieszczenia piwniczne w dwóch szkołach i dwóch szpitalach.

WIĘCEJ O SKUTKACH ULEWY

- Przed godziną 10 musieliśmy pomagać pogotowiu ratunkowemu, którego dwie karetki jadące do pacjenta utknęły na jednej z ulic w Kórniku. Większość naszych interwencji to wypompowywanie wody i usuwanie wiatrołomów - powiedział Brandt.

CZYTAJ TEŻ: Bogdanka wystapiła z brzegów

Zalane przejście podziemne na dworcu w Poznaniu
Zalane przejście podziemne na dworcu w Poznaniutvn24

Burza w stolicy, zalana droga

Około godziny 6 rano silna burza przeszła nad warszawskim Mokotowem i Gocławiem. Obfite opady spowodowały lokalne podtopienia.

CZYTAJ O SYTUACJI W STOLICY NA TVNWARSZAWA.PL

Na trasie Tomaszów Mazowiecki – Białobrzegi, m. Poświętne, km 27+300 (woj. łódzkie) w wyniku intensywnych opadów deszczu doszło do częściowego zalania drogi, trwa wypompowywanie wody przez straż pożarną.

Autor: js/mj/kdj / Źródło: TVN24, PAP, Kontakt 24

Pozostałe wiadomości

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 6.05. W nocy przelotnie popada deszcz i zagrzmi. W dzień również pojawią się miejscami burze. Termometry pokażą maksymalnie 24 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek, 6.05. Nocą będzie grzmieć, w dzień do 24 stopni

Pogoda na jutro - poniedziałek, 6.05. Nocą będzie grzmieć, w dzień do 24 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Już najbliższej nocy rój eta Akwarydów osiągnie szczyt aktywności. Astronomowie przewidują, że tegoroczny deszcz może być najsilniejszy od początku wieku. Sprawdź, czy pogoda sprzyjać będzie obserwacjom.

Przed nami noc spadających gwiazd. Czy aura będzie sprzyjać obserwacjom?

Przed nami noc spadających gwiazd. Czy aura będzie sprzyjać obserwacjom?

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, O kosmosie i astronautyce, tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Indonezyjscy wolontariusze niosą pomoc zwierzętom, które pozostały na terenach w pobliżu wulkanu Ruang. Po erupcji konieczna była ewakuacja tysięcy ludzi, którzy nie zawsze mieli możliwość zabrać ze sobą czworonożnych przyjaciół. Akcja ratunkowa jest trudna, ponieważ wulkan grozi kolejnym wybuchem.

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Źródło:
Reuters, Straits Times

Powodzie nawiedziły wschodni Teksas. Trudna sytuacja panuje w Houston, gdzie pod wodą znalazły się całe dzielnice, a do tej pory konieczne było uratowanie ponad 170 uwięzionych osób. To kolejne z serii gwałtownych zjawisk pogodowych, jakie nawiedzają stan od miesiąca.

Całe dzielnice pod wodą, a deszcz nie przestaje padać

Całe dzielnice pod wodą, a deszcz nie przestaje padać

Źródło:
Reuters, CNN

Niezwykle wyglądające chmury, nazywane mammatusami, pojawiły się w sobotę na dolnośląskim niebie. Udało się je uchwycić na zdjęciach Reporterce 24.

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Wzrasta liczba śmiertelnych ofiar powodzi na południu Brazylii. Władze informują o blisko 60 zabitych. Dziesiątki osób uznaje się za zaginione, wielu ludzi musiało opuścić swoje domy. Zniszczone są drogi i mosty.

Rośnie liczba zabitych, zagrożone są wały przeciwpowodziowe

Rośnie liczba zabitych, zagrożone są wały przeciwpowodziowe

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Ulewy spowodowały powodzie i osunięcia ziemi na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes). Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych. Uszkodzeniu uległo ponad 1800 domów.

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Źródło:
PAP, Reuters

W taki sposób na Słońce nie możemy patrzeć na co dzień. Sonda ESA Solar Orbiter zarejestrowała z bliska wyrzuty plazmy z korony słonecznej - dzięki temu nasza gwiazda przypomina puszystą kulę. Ten niesamowity i hipnotyzujący widok można zobaczyć na nagraniu.

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Źródło:
ESA, Universe Today, tvnmeteo.pl

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

O dużym szczęściu może mówić pewien funkcjonariusz policji z Teksasu, który wpadł samochodem do dziury w drodze powstałej w wyniku opadów deszczu. Mężczyzna trafił do szpitala, doznał tylko powierzchownych obrażeń.

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Źródło:
KWTX, tvnmeteo.pl

Powodzie w Kenii, będące konsekwencją ulewnych deszczy, doprowadziły do śmierci co najmniej 210 osób. Jak przekazał prezydent kraju William Ruto, prognozy na najbliższy czas są niepokojące. - Sytuacja będzie eskalować - mówił. Do lądu zbliża się cyklon Hidaya, który oprócz opadów niesie ze sobą silny wiatr i niebezpieczne fale.

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

Źródło:
Reuters

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Jest kilka gatunków drzew, które będą w stanie przeżyć tak szybko zachodzące zmiany klimatu. To właśnie je powinno się wykorzystać do ponownego zalesiania terenów. Jednak, jak ustalili badacze z Austrii, nawet te gatunki nie podołają wyzwaniu stworzenia lasów odpornych na zagrożenia i zapewniające stabilność ekosystemu.

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, EurekAlert

Sonda księżycowa Chang'e-6 rozpoczęła w piątek swoją misję. Jej celem jest niewidoczna strona Srebrnego Globu - statek kosmiczny ma wylądować na jego powierzchni i pobrać próbki, które następnie trafią na Ziemię. Chiny przygotowują się także do wysłania ludzi na Księżyc.

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Źródło:
PAP, phys.org

Kenia w ostatnim czasie zmaga się z katastrofalnymi powodziami. W czwartek z narodowego rezerwatu przyrody Masai Mara ewakuowano turystów. Konsekwencje gwałtownej pogody odczuwalne są jednak w całym kraju - z powodu braku prądu zapanowały ciemności. Do tej pory żywioł doprowadził do śmierci blisko 200 osób.

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

Źródło:
Reuters, PAP

Frankfurt nad Menem nawiedziły w czwartek burze z ulewami. Deszcz powodował zalania ulic i zaparkowanych na nich samochodów. Występowały spore utrudnienia w lotach samolotów. Strażacy interweniowali kilkaset razy.

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Źródło:
Reuters, Frankfurter Rundschau, Tagesschau

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Za kierowcą z miasta Turkey w amerykańskim stanie Teksas chwila, której nie zapomni do końca życia. Mężczyzna stanął oko w oko z przechodzącym tornadem, a spotkanie to zostało uwiecznione na nagraniu.

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Źródło:
ENEX, thenationaldesk.com

Lawina błotna zeszła na dom w miejscowości Courmelles na północy Francji. Zginęła 57-letnia kobieta, a jej mąż został ranny.

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Źródło:
ENEX