Las pełen "tańczących" sosen od lat budzi zainteresowanie turystów. Jak powstały? Dlaczego rosną w tak niezwykły sposób? Na te pytania odpowiada Paweł Mrowiński, szef Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich.
Na terenie Nadleśnictwa Lubsko (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze) rośnie las niezwykłych, powyginanych w fantazyjne kształty sosen. O tym wyjątkowym miejscu opowiada Paweł Mrowiński w cyklu "Sosny - drzewa niezwykłe".
Jak te drzewa urosły?
Hipotez dotyczących niezwykłego wygięcia pni drzew jest kilka. Najciekawszą, choć niestety najmniej prawdopodobną, jest ingerencja kosmitów. Zwolennicy tej koncepcji wskazują, że większość wybrzuszeń pni jest skierowana na północny wschód.
Według innej hipotezy podczas wojny mogło stacjonować w tym miejscu wojsko, a pojazdy miały porozjeżdżać młode wówczas drzewka. Do tego miały poniszczyć pędy główne, a boczne gałęzie, które się uratowały, przejmowały z wolna rolę pędów wzrostu.
Kolejna hipoteza upatruje przyczynę wygięcia lasu w niegdysiejszych jednorazowych i wielkich opadach mokrego śniegu. Jego ciężar miał połamać pędy główne, przez co drzewa ratowałyby się w sposób opisany wcześniej.
Jednak ingerencja człowieka
Mrowiński jest jednak zwolennikiem kolejnej hipotezy. Twierdzi, że las powstał w wyniku świadomej działalności pielęgnacyjnej człowieka. Gdy las był młodziutki, gospodarze postanowili tak poprowadzić wzrost pni, by mogły być łatwo wykorzystane jako materiał do produkcji mebli giętych lub małej architektury ogrodowej.
Na poparcie swojej tezy prowadzący zauważa, że w pasie Polski zachodniej od Szczecina i Gryfina, poprzez Lubsko po Katowice leży kilka areałów powyginanych sosen. Najprawdopodobniej to niemieccy leśnicy tak je ukształtowali, aby otrzymać materiał na gięte meble.
Gdzie je znaleźć?
Niezwykłe sosny rosną w głębi dużego kompleksu leśnego Obrębu Brody, nieco ponad 8 kilometrów od Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich. Las ten jest objęty ochroną jako powierzchniowy pomnik przyrody "Kandelabry". Zajmuje powierzchnię 3,37 ha, natomiast wiek sosen wynosi około 90 lat. Do "tańczących sosen" można dotrzeć wybierając trasę "Szlakiem niezwykłych sosen", można ją pokonać zarówno piechotą jak i na rowerze. Trasa wycieczki jest opisana na portalu "Czas w las".
Zobacz cały odcinek programu dotyczącego "tańczących sosen":
Autor: RP/aw / Źródło: Lasy Państwowe