Niezwykłe zdjęcie z orbity: dymiący olbrzym na Kamczatce
Astronauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przy sprzyjających warunkach pogodowych widzą Ziemię z niezwykłej perspektywy, co potwierdzają zdjęciami. Tym razem chmury odsłoniły aktywne wulkany na Kamczatce. Zdjęcie przedstawia wysoki na blisko 5 tysięcy metrów szczyt Kluczewska Sopka i smugę wydobywającego się wulkanicznego pyłu.
Dzięki sprzyjającym warunkom astronauci przebywający na ISS (International Space Station - red.) są w stanie zrobić zdjęcia z perspektywy niemożliwej do osiągnięcia na Ziemi.
Stacja kosmiczna w chwili wykonania zdjęcia znajdowała się 1500 kilometrów na północny zachód od dymiącego szczytu. Fotografia została zrobiona aparatem cyfrowym Nikon D3X wyposażonym w 1200-milimetrowy obiektyw.
Dymiący olbrzym
Kluczewska Sopka to największy aktywny wulkan Eurazji. Jego szczyt wznosi się na 4750 m n.p.m. i jest najwyższym wzniesieniem na Kamczatce. Smuga wydobywająca się z jego szczytu to pył wulkaniczny i mieszanka gazów.
Wulkan należy do tzw. Kluczewskiej grupy wulkanów. Łącznie zajmują powierzchnię około 6 tysięcy kilometrów kwadratowych w środkowej części półwyspu Kamczatka na Dalekim Wschodzie.
W skład grupy wchodzi 14 wulkanów. Trzy główne to Biezimiennyj, Kluczewska Sopka i Tołbaczik. Pozostałe - Kamień, Uszkowskij, Kriestowskij, Sriedniaja Sopka, Bolszoj Zimnoj, Małoj Zimnoj, Bolszaja Udina i Małaja Udina - są zdecydowanie mniejsze.
Autor: mb/mj/rp / Źródło: NASA
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Połamane gałęzie, zalane ulice - to skutki burz z intensywnymi opadami deszczu, jakie wystąpiły w poniedziałek oraz w nocy z poniedziałku na wtorek. W związku z dynamiczną pogodą strażacy przeprowadzili dziesiątki interwencji w kilku województwach zachodniej Polski.
Dziesiątki interwencji strażaków. Zalane ulice, połamane gałęzie
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed burzami, które przyniosą intensywne opady deszczu, a lokalnie grad. Obowiązują alarmy pierwszego stopnia.
Burze i ulewy. W mocy żółte alarmy IMGW
Na plaży Sao Conrado w pobliżu Rio de Janeiro znaleziono ciało martwego humbaka. Zwierzę znajdywało się w zaawansowanym stanie rozkładu i prawdopodobnie zostało przyciągnięte na mieliznę przez prąd. Badaniem ssaka zajęli się specjaliści.
Martwy humbak znaleziony na popularnej plaży
Turcja zmaga się z upałami, które znacznie zwiększyły ryzyko wystąpienia pożarów. W części kraju ogień już się pojawił, a strażacy walczą z żywiołem. Instytucje ostrzegły mieszkańców, by uważali na to, jak zachowują się w lasach i w pobliżu innych terenów zielonych.
Wielkie gorąco w Turcji. Apel służb
Niż Isaac ze strefą chłodnego frontu przyniesie do Polski liczne burze, które będą nawiedzać kraj w kolejnych dniach. Za frontem do Polski napłynie chłodniejsze powietrze polarne znad Atlantyku, przez co temperatura spadnie o kilka stopni.
Pogoda na 5 dni. Za frontem napłynie do nas chłodniejsze powietrze
Włosi mierzą się z trudną pogodą, która wyraźnie dzieli kraj. Południe i centrum doświadczają potwornych upałów, a na na północy szaleją burze, które przynoszą ze sobą ulewy, grożące podtopieniami i osuwiskami. Taka sytuacja potrwa już kilka dni.
Włoski but podzielony. Jedni będą "umierać z gorąca", inni zmierzą się z burzami
Pod koniec miesiąca czeka nas aura zimniejsza niż zwykle o tej porze roku. Jakie jeszcze niespodzianki przyniosą kolejne dni? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.
Pogoda na 16 dni: chłód wróci jeszcze w lipcu
Kosmiczne drożdże, które przyleciały razem ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim z powrotem na Ziemię, od dzisiaj będą badane przez grupę polskich naukowców. Wyniki badań mogą zrewolucjonizować wiele obszarów wiedzy.
Wysłali w kosmos drożdże z genem z niesporczaka. Teraz otworzyli przesyłkę
Tajfun Wipha uderzył w niedzielę w Hongkong. Żywioł doprowadził do paraliżu komunikacyjnego - odwołano loty, zawieszono kursowanie pociągów i promów. Następnie dotarł do chińskiej prowincji Guangdong i stał się burzą tropikalną.
Kilkaset powalonych drzew, zalane ulice. Tajfun Wipha uderzył
Coraz gorętsze i suchsze lata w Polsce sprawiają, że ryzyko pożarów rośnie z roku na rok. Zdaniem dr Kamila Leziaka z Uniwersytetu Warszawskiego jeśli zmiany klimatu nie zostaną powstrzymane, za kilka dekad Polska może doświadczać fal upałów i katastrofalnych pożarów na skalę znaną dziś z Kalifornii czy Australii.
Za kilka dekad polskie pożary mogą przypominać kalifornijskie
Ekstremalne upały nawiedziły północno-zachodnie Chiny. W Turfanie temperatura powierzchni ziemi wzrosła aż do 63 stopni Celsjusza. Skwar dotyka nie tylko tego regionu - w całym kraju fala gorąca utrudnia codzienne życie i zagraża funkcjonowaniu kluczowych sektorów gospodarki.
63 stopnie Celsjusza przy gruncie. Przez skwar stanęły fabryki
Radżastan w Indiach nawiedziły gwałtowne ulewy, które doprowadziły do podtopień. W sobotę szczególnie trudna sytuacja panowała w mieście Adźmer, gdzie woda zamieniła ulice w rwące strumienie, a pobliskie jezioro się przelało. W okolicach miasta doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęły trzy kobiety.