Praca na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej umożliwia naukowcom podziwianie zjawisk z zupełnie nieziemskiej perspektywy. Ostatnio byli świadkami zorzy polarnej. Zobaczcie niezwykły film.
Pracujący na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej astronauci widzieli już niejeden zachwycający widok. Tym razem byli świadkami intensywnej zorzy polarnej. Oglądana z modułu stacji robi wrażenie. Jest niezwykle jasna, kolorowa, dynamiczna.
Uchwycił ją Amerykanin Scott Kelly i udostępnił na swoim twitterze.
Jak powstaje zorza?
Zorza polarna powstaje w wyniku rozbłysków słonecznych, gdy duże ilości naładowanych cząstek są wyrzucane ze Słońca i mkną przez Układ Słoneczny, czasem wpadając na naszą planetę.
- Dla nas mogą być one bardzo niebezpieczne, ale Ziemia ma naturalnego obrońcę w postaci magnetosfery. Ona wyłapuje cząstki, sprawiając, że poruszają się wzdłuż linii naszego pola magnetycznego. Pole magnetyczne dotyka naszej planety tylko w dwóch miejscach - na biegunach, zupełnie jak w magnesie. Cząstki - poruszając się po liniach pola magnetycznego - dochodzą do ziemskiej atmosfery właśnie w okolicach podbiegunowych. Tam uderzając w naszą atmosferę, pobudzają do świecenia cząstki gazu - wyjaśnia Karol Wójcicki, miłośnik astronomii z Centrum Nauki Kopernik.
This #aurora is impressive! #YearInSpace. pic.twitter.com/mf3YSmZwtb— Scott Kelly (@StationCDRKelly) wrzesień 7, 2015
Autor: PW/rp / Źródło: ENEX, twitter.com