Temperatura oceanów rośnie w zastraszającym tempie. Nie pozostaje to bez wpływu na żyjące w nich i w ich pobliżu stworzenia. Naukowcy zaalarmowali: do końca XXI wieku z powierzchni Ziemi mogą zniknąć niedźwiedzie polarne i pingwiny.
Zmiany klimatyczne mogą spowodować katastrofalny spadek liczebności gatunków oraz drastyczne zmiany w strukturach morskich łańcuchów pokarmowych - zaalarmowali naukowcy z Florida Institute of Technology oraz Uniwersytetu Karoliny Północnej.
W magazynie "Nature Climate Change" opublikowali oni raport z badań, według których do końca XXI wieku z powierzchni Ziemi mogą zniknąć tak charakterystyczne i powszechnie lubiane gatunki, jak niedźwiedzie polarne i pingwiny.
"Stracimy większość gatunków"
Według autorów badania, do 2100 roku temperatura oceanów może wzrosnąć średnio o 2,8 st. Celsjusza. Znaczna część obecnego życia morskiego nie będzie w stanie funkcjonować w tak ciepłych wodach - oceniają naukowcy.
- Przy takim tempie ocieplania spodziewamy się, że na przełomie wieków stracimy wiele, jeśli nie większość gatunków występujących na morskich obszarach chronionych - ostrzegł główny autor raportu, biolog John Bruno z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill.
Rezerwaty nie mają szans
Morskie terytoria chronione, ustanowione jako azyl dla niedźwiedzi polarnych czy rafy koralowej, nie ochroniły tych zwierząt przed skutkami globalnego ocieplenia - zauważają naukowcy.
Przykładem jest Narodowy Morski Rezerwat Florida Keys (Florida Keys National Marine Sanctuary), prowadzony przez NOAA - amerykańską rządową agencję meteorologiczną. W rezerwacie tym ogromna liczba koralowców już obumarła z powodu blaknięcia i chorób spowodowanych przez podwyższoną temperaturą wody.
Badacze ostrzegają, że jeśli emisja gazów cieplarnianych utrzyma się na obecnym poziomie, do 2100 roku stracą skuteczność wszelkie działania w ramach terenów chronionych. Do zniknięcia z nich większości gatunków może doprowadzić również zmniejszona zawartość tlenu w oceanach, jedna z konsekwencji globalnego ocieplenia.
Groźba wisi nad obszarami polarnymi
Richard Aronson, współautor badań, kierujący wydziałem inżynierii oceanicznej i nauk morskich Florida Institute of Technology podkreślił, że w obliczu zmian klimatycznych najbardziej zagrożona jest przyroda Antarktyki i Arktyki.
"Oceany ogrzewają się najszybciej na biegunach. Ocieplenie będzie zagrażać ekosystemom polarnym, wliczając w to lubiane niedźwiedzie polarne czy pingwiny" - przekazał mailowo agencji Reutera. Dodał, że około 90 procent ciepła zatrzymywanego przez gazy cieplarniane jest pochłaniane przez oceany.
Zaznaczył, że "musimy podjąć odważne kroki, by kontrolować emisję; każdy indywidualnie i społeczność". Uznał, że "krokiem w dobrą stronę" byłoby uniezależnienie się ludzkości od paliw kopalnych (węgiel i ropa naftowa).
Według Aronsona, jeżeli w ciągu kolejnych kilku dekad udałoby się ustabilizować poziom emisji, mogłoby to zmniejszyć skalę ocieplenia wód o połowę.
Autor: ao//rzw / Źródło: Reuters