Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez kilka miesięcy mogą oglądać z unikalnej perspektywy nie tylko naszą planetę, ale i niebo nad nią. Niezwykłe kształty i układy chmur oraz ich gra ze światłem w ziemskiej atmosferze wciąż przyciągają ich wzrok i obiektywy.
Do takich uprzywilejowanych obserwatorów należy włoski astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej Luca Parmitano, który przebywa na stacji od miesiaca.
Jedno z najnowszych zdjęć, jakie wykonał z pokładu ISS okrążającej Ziemię z prędkością 28 tys. km/h po orbicie na wysokości 400 km, przedstawia właśnie mozaikę białych obłoków nad błękitem dominującym w kolorystyce naszej planety.
Ziemia nad niebem
"Niebo jest po prostu doskonałe" - skomentował fotografię, którą udostępnił m.in. na swoich profilach na Facebooku i Twitterze. Zdjęcie opublikowała na swojej stronie również jego macierzysta agencja - ESA.
To dosyć przewrotny obraz, bo zaburza układ, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni - taki, w którym na dole znajduje się Ziemia, a na górze niebo. Na zdjęciu zrobionym przez Włocha niebo co prawda znajduje się w górnej części, ale obserwuje jego "wierzchnią, zwykle nieoglądaną stronę. Ziemia, którą otacza, znajduje się jeszcze wyżej, nad nim. Natomiast na dole fotografii dominuje czerń przestrzeni kosmicznej.
Łowi obłoki
Luca Parmitano, jak pozostali członkowie ISS, ma napięty harmonogram zadań na stacji - ostatnio m.in. nadzoruje rozładunek 1400 elementów przywiezionych przez prom Albert Einstein. Jednak ze swojego wolnego czasu sporo chwil poświęca na fotografowanie kosmicznych widoków, którymi chętnie dzieli się w portalach społecznościowych i swojej galerii Volare Misssion w serwisie Flickr. Częsta obecność chmur i obłoków na tych zdjęciach wskazuje, że to jeden z jego ulubionych tematów.
Zobacz więcej zdjęć:
Autor: js/mj / Źródło: ESA, FAcebook/AstronautLucaParmitano, Twitter/astro_luca, flickr.com/photos/volare_mission