Niebezpiecznie nad Bałtykiem. Sztorm, możliwe wzrosty stanów wody i cofka

[object Object]
Nad morzem wieje porywisty wiatrtvn24
wideo 2/8

Silny, porywisty wiatr, z którym mamy do czynienia we wtorek, niesie ryzyko powstania cofki na Wybrzeżu. Podmuchy mogą wpychać wody Bałtyku w głąb lądu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia.

Za sprawą niżu Zyglinda z centrum nad południową Szwecją, nad Polską wieje silny wiatr. Najsilniejszy jest na Wybrzeżu. Do godziny 15 najmocniejsze podmuchy zarejestrowano w Darłowie - wiało tam z prędkością do 100 kilometrów na godzinę. Fale na Bałtyku mogą osiągać wysokość 4-4,5 metra.

Wraz z mocnymi porywami wiatru rośnie ryzyko wystąpienia cofki - zjawiska polegającego na wdmuchiwaniu wody, w tym wypadku z Bałtyku, w głąb lądu.

Wydano ostrzeżenia hydrologiczne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia dla województw:

- zachodniopomorskiego, na ujściowym odcinku Odry oraz na zlewni Zalewu Szczecińskiego,

- pomorskiego, w rejonie Żuław i Zalewu Wiślanego,

- warmińsko-mazurskiego, w obszarze Żuław i Zalewu Wiślanego.

W tych miejscach IMGW prognozuje, że poziom wody może dochodzić do stanu ostrzegawczego, w województwie zachodniopomorskim nawet go przekraczać. Niewykluczone, że na Zalewie Szczecińskim zostaną przekroczone stany alarmowe.

Ostrzeżenia będą obowiązywać od północy w środę do godziny 8 w czwartek.

Ostrzeżenia hydrologiczne (IMGW)IMGW

Silny wiatr nad Bałtykiem

We wtorek rano i wczesnym popołudniem nad Morzem Bałtyckim wiał porywisty wiatr z kierunku zachodniego, ale w kolejnych godzinach ma się on zmienić na północno-zachodni. Do południa w rejonie Bornholmu odnotowano prędkość dochodzącą do 102 kilometrów na godzinę, a w Łebie do 80 km/h. Będzie rósł na na sile. Jak relacjonował przed południem reporter TVN24 Adam Krajewski, porywom wiatru towarzyszą opady deszczu, a fale na Bałtyku są coraz większe. Mogą osiągać wysokość 4-4,5 metra.

IMGW wydał również ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia przed porywistym wiatrem niemalże dla wszystkich województw naszego kraju.

SPRAWDŹ, GDZIE OBOWIĄZUJĄ OSTRZEŻENIA

W nocy powieje najmocniej

Jak poinformował synoptyk tvnmeteo.pl, Wojciech Raczyński, najtrudniejsza sytuacja nad Morzem Bałtyckim może wystąpić w nocy z wtorku na środę. Niż Zyglinda przemieści się nad Rosję, wtedy prędkość wiatru może osiągać do 10 stopni w skali Beauforta (od 88 do 102 km/h). Po środzie wiatr nieznacznie osłabnie, do 9 stopni w skali Beauforta, ale nadal może być bardzo porywisty.

Wiatr może osiągać prędkość w porywach do 120 km/h.

Zmiana kierunku wiatru na północny może sprawić, że największe fale mogą dotrzeć do Mierzei Wiślanej, a to potęguje ryzyko powstania cofki.

Wiatr nad Polską jest bardzo silny
Wiatr nad Polską jest bardzo silnytvnmeteo.pl

Autor: dd,ao/rp / Źródło: TVN24, IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? We wtorek 15.07 grzmi w większości województw. Wyładowaniom atmosferycznym towarzyszą opady deszczu i silne porywy wiatru. Zapoznaj się z aktualną sytuacją pogodową w kraju w tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Nad Polską jest front, który niesie gwałtowne zjawiska

Gdzie jest burza? Nad Polską jest front, który niesie gwałtowne zjawiska

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na środę 16.07. Noc będzie pochmurna, miejscami z przejaśnieniami i rozpogodzeniami, ale w dzień niebo nad Polską zakryją chmury, z których może popadać. Temperatura będzie niższa niż we wtorek, ale nie powinna spaść poniżej 20 stopni.

Pogoda na jutro - środa, 15 lipca. Chmury, deszcz i niższa temperatura. Nocą może mocno wiać

Pogoda na jutro - środa, 15 lipca. Chmury, deszcz i niższa temperatura. Nocą może mocno wiać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alarmy drugiego i pierwszego stopnia przed burzami z silnym deszczem. Ulewom będzie towarzyszyć porywisty wiatr, możliwy jest także grad.

Aż drugi stopień ostrzeżeń IMGW

Aż drugi stopień ostrzeżeń IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Burze i przyniesione przez nie ulewy wywołują szkody na południu kraju. W Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie) doszło do zalania drogi na odcinku kilku metrów, a na Opolszczyźnie żywioł uszkodził dach stodoły. Padało także w Szczecinie.

Zalane drogi i uszkodzony dach. Pierwsze skutki wtorkowych burz

Zalane drogi i uszkodzony dach. Pierwsze skutki wtorkowych burz

Źródło:
Oława na Sygnale, TVN24

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty w związku z prognozowanymi burzami, ulewnymi deszczami i silnym wiatrem. Eksperci ostrzegają, że możliwe są podtopienia, i zalecają, aby w trakcie burzy znaleźć bezpieczne schronienie. Sprawdź, kto dostał alert RCB.

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Źródło:
RCB

Wtorek jest kolejnym burzowym dniem w Polsce. Wyładowaniom towarzyszą silny wiatr oraz opady deszczu. W województwie warmińsko-mazurskim powstał lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Zalążek trąby powietrznej znów nad Polską

Zalążek trąby powietrznej znów nad Polską

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

Sąd koronny w Newcastle skazał we wtorek Daniela Grahama i Adama Carruthersa na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie 100-letniego jaworu, który pojawił się w filmie o przygodach Robin Hooda. Mężczyźni odpowiedzieli też za uszkodzenie muru Hadriana z II wieku naszej ery, wpisanego na listę UNESCO.

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Źródło:
PAP

Najbliższe dni przyniosą ciepłą i jednocześnie dynamiczną aurę. Nad krajem pojawią się fronty niosące obfite opady deszczu, a miejscami burze. Temperatura maksymalna na ogół będzie przekraczać 20 stopni Celsjusza, a pod koniec tygodnia zbliży się do 30 st. C.

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Źródło:
Xinhua, South China Morning Post, Financial Times, tvn24.pl

Członkowie misji Ax-4, w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, wrócili we wtorek na Ziemię z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Żona astronauty Aleksandra Uznańska-Wiśniewska opublikowała zdjęcie z żołnierzami Wojska Polskiego i lekarzami Europejskiej Agencji Kosmicznej w Houston. Na astronautę czeka już samolot, którym ma udać się do Europy. Wszystko relacjonujemy w tvn24.pl.

Samolot czeka na Uznańskiego-Wiśniewskiego. Żona dziękuje za "gotowość i zaangażowanie"

Samolot czeka na Uznańskiego-Wiśniewskiego. Żona dziękuje za "gotowość i zaangażowanie"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kapsuła Dragon z Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądowała w Oceanie Spokojnym. Do wodowania doszło w rejonie wybrzeża Kalifornii o godzinie 2.31 czasu lokalnego. Polski astronauta opuścił już kapsułę.

Wylądowali. Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił na Ziemię

Wylądowali. Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił na Ziemię

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Źródło:
Reuters, NHK

Ulewny deszcz sparaliżował w poniedziałek nowojorskie metro. Woda wdarła się do wagonów i na perony, powodując chaos i masowe opóźnienia. Nagrania z zalanej stacji 28th Street ukazują pasażerów, którzy w panice unosili nogi nad zalaną podłogą.

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Źródło:
Reuters, CBS News

Sławosz Uznański-Wiśniewski bezpiecznie wrócił na Ziemię. Polak od końca czerwca przebywał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Axiom-4. Przed powrotem do domu astronauta skorzystał z usług "kosmicznego fryzjera".

Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"

Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"

Źródło:
Nichole "Vapor" Ayers/X, PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kapsuła wylądowała w Oceanie Spokojnym. Teraz astronautę czeka szereg badań, procedur i ważnych zadań. Jak będą wyglądały jego nadchodzące tygodnie?

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, POLSA

Polski astronauta zakończył misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i jest w trakcie powrotu na Ziemię. We wtorek jego kapsuła będzie wodować w Pacyfiku. Jednak powrót jest bardziej skomplikowany i niebezpieczny niż mogłoby się wydawać.

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Źródło:
PAP

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Burze z gradem przechodziły w niedzielę nad Polską. W południowej części kraju strażacy mieli pełne ręce roboty - na Podkarpaciu doszło do przerw w dostawach prądu, a w Małopolsce wiatr zwiał dach z kościoła. Groźnie wyglądające chmury szelfowe pojawiły się także na północy.

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr

Zaraz po weekendzie temperatura zbliży się do 30 stopni. Co czeka nas w kolejnych dniach? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Źródło:
tvnmeteo.pl