"Nie mamy co robić ze śniegiem". Śnieżyce idą na zachód


Sytuacja na północnym wschodzie USA powoli wraca do normy, choć mieszkańcy tego regionu przyznają: "nie mamy co zrobić ze śniegiem". Liczba osób pozbawionych prądu zmalała, w porównaniu z sobotą, o połowę. Teraz na nadejście potężnej burzy śnieżnej szykują się mieszkańcy środkowego zachodu.

Miliony ludzi próbują odkopać się z zasp śniegu, jaki pozostawiła po sobie burza śnieżna Nemo.

Nie ma co zrobić z śniegiem

Według amerykańskich służb meteorologicznych śnieżyce które przeszły w piątek i w sobotę wzdłuż wybrzeża Atlantyku w USA nad stanami New Jersey, Nowy Jork, Connecticut, Massachusetts, Rhode Island i Maine, a w Kanadzie nad Nowym Brunszwikiem, Nową Szkocją, Wyspą Księcia Edwarda i Nową Fundlandią, zostawiła od 55 cm do ponad metra śniegu. Najwięcej napadało w Hamden w stanie Connecticut. Tam co godzinę przybywało prawie 13 cm białego puchu, przez co zaspy przekraczały metr.

"Nawet pługi grzęzną" - powiedział telewizji WTNH burmistrz miasta Stratford w Connecticut, John Harkins.

"Nie mamy co z nim zrobić" - mówiła telewizji CNN Allison Rice, przedstawicielka Amerykanów, którzy są zmuszeni zmagać się z pozostałościami po Nemo.

Stany wyjątkowe

Nemo zaatakowała w piątek obszary zamieszkane łącznie przez ponad 40 milionów ludzi. Opady nasiliły się w nocy. Sytuacja okazała się tak trudna, że gubernatorzy pięciu stanów (Massachussetts, Rhode Island, Connecticut, Maine i Nowego Jorku) byli zmuszeni ogłosić stany wyjątkowe. Oprócz śnieżycy szalał też silny wiatr, którego porywy dochodziły nawet do 120 km/h.

Także w Kanadzie ogłoszono stan pogotowia. Obowiązywał on w Nowym Brunszwiku, na Wyspie Księcia Edwarda i na Nowej Szkocji.

ZOBACZ RELACJE MIESZKAŃCÓW ZASYPANYCH STANÓW

Co najmniej dziewięć ofiar

Śnieżyce przyczyniły się do śmierci co najmniej dziewięciu osób. Pięć z nich to mieszkańcy stanu Connecticut, dwie ofiary śmiertelne pochodziły z kanadyjskiego Ontario. Jedną z ofiar jest też 11-letni chłopiec z Bostonu (Massachussets), który zadusił się spalinami w samochodzie, kiedy jego ojciec odśnieżał auto przy włączonym silniku.

Na jednej z zaśnieżonych dróg życie stracił również ponad siedemdziesięcioletni mieszkaniec Poughkeepsie w stanie Nowy Jork. W mężczyznę wjechał samochód, który wpadł w poślizg. Pojazdem kierowała 18-latka.

Setki tysięcy bez prądu

Już w piątek doszło do wyłączenia elektrowni atomowej Pilgrim w Plymouth. Dodatkowo mróz i opady spowodowały awarie linii energetycznych, które zrywały się pod ciężarem wilgotnego śniegu oraz łamanych gałęzi i powalonych drzew. Doprowadziło to do odcięcia prądu w blisko 700 tys. gospodarstw domowych. Odpowiednie służby ciężko pracowały, by przywrócić elektryczność. Jak donoszą lokalne media, w nocy z soboty na niedzielę pozbawionych prądu było 400 tys. odbiorców, a już w niedzielny poranek liczba ta zmalała do 350 tys.

W sobotę bez prądu pozostawało także pięć tysięcy Kanadyjczyków.

Komunikacyjny paraliż

W Nowym Jorku zamknięte były w sobotę trzy główne porty lotnicze: JFK, La Guardia i Newark. Nie działały też m.in. lotnisko Logan w Bostonie i Bradley w Windsor Locks w Connecticut.

Tylko w sobotę na północnym wschodzie Stanów Zjednoczonych odwołano 2200, a przez ostatnie dwa dni łącznie ponad 5800 lotów. Setki tysięcy pasażerów nie mogły odlecieć do miejsc przeznaczenia. W niedzielę część lotnisk zdecydowała się na wznowienie ruchu w ograniczonym zakresie.

Na północno-wschodnich trasach w sobotę wstrzymane zostały kursy pociągów sieci Amtrak. W niektórych stacjach benzynowych brakowało paliwa.

Pusto na Manhattanie

Warunki drogowe przez ostatnie dni były fatalne. Policja stanu Nowy Jork podała, że z zasp na Long Island wyciągnęła setki kierowców, których samochody dosłownie przymarzły do jezdni. Policjanci poruszali się m.in. na skuterach śnieżnych.

W sobotę wczesnym rankiem tętniący zwykle życiem Manhattan był opustoszały. Na wielu przedmieściach, mimo że ulice są odśnieżane, ruch samochodowy niemal ustał. Większość ludzi dostosowała się do apeli burmistrza Nowego Jorku Michaela Bloomberga, który jeszcze w piątek wzywał, by pozostali w domach.

Kanadyjska telewizja CBC podała, że powodu śnieżycy doszło na wybrzeżu atlantyckim do co najmniej 200 wypadków drogowych,

W niedzielny poranek ruch zaczął powoli wracać do normy.

ZOBACZ, JAK WYGLĄDA AKTUALNIE NOWOJORSKI TIMES SQUARE

Śnieg zasypał Times Square. Widok z godz. 8.40 naszego czasu (EarthCam)

Zakazano jazdy samochodem

W sobotę Deval Patrick, gubernator stanu Massachussetts, zakazał swoim obywatelom poruszania się samochodami. Jak informował reporter Faktów TVN, niezastosowanie się do niego groziło karą więzienia do jednego roku i grzywną w wysokości 500 dol.

Z kolei gubernator Connecticut Dannel Malloy pozamykał stanowe drogi. Mogły się po nich poruszać jedynie pojazdom służb ratunkowych.

Może dojść do podtopień

Istnieje zagrożenie, że przez topniejące w najbliższych dniach zaspy śniegu dojdzie do podtopień. Mogą się one zdarzyć w miejscach, które nadal usiłują podźwignąć się ze zniszczeń się po październikowym przejściu huraganu Sandy.

Żeby zapobiec problemom, mieszkańcy New Jersey przyszykowali się na najgorsze. W Brick Township rozłożono worki z piaskiem dla zabezpieczenia posesji przed wdzieraniem się wody.

Pora na kolejną burzę śnieżną

Chociaż główna burza osłabła i odsunęła się nad Atlantyk, amerykańska służba National Weather Service ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu, a miejscami i śnieżycami bardziej w głębi kraju - na terenach Wielkich Równin.

Kilkadziesiąt centymetrów śniegu ma spaść m.in. na terenach Kolorado, Nebraski, Dakoty Północnej i Południowej, Minnesoty i Wyoming. Takie warunki są prognozowane od niedzieli do poniedziałku.

Autor: map/rs / Źródło: PAP, Reuters TV, TVN24, CNN

Pozostałe wiadomości

Drogi w czwartek o poranku mogą być śliskie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed marznącymi opadami na południowym wschodzie Polski.

Uwaga na gołoledź na drogach! Ostrzeżenia IMGW

Uwaga na gołoledź na drogach! Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Drogi w czwartek o poranku mogą być śliskie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed marznącymi opadami na południowym wschodzie Polski.

Uwaga na gołoledź na drogach! Ostrzeżenia IMGW

Uwaga na gołoledź na drogach! Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Fala intensywnych opadów deszczu, która w środę nadciągnęła nad wschodnią i południową Hiszpanię, powodując powodzie błyskawiczne, idzie dalej. Alerty wydano dla zachodniej Andaluzji.

Ulewy idą dalej. Alerty pogodowe w kolejnych miejscach w Hiszpanii

Ulewy idą dalej. Alerty pogodowe w kolejnych miejscach w Hiszpanii

Źródło:
El Pais, tvnmeteo.pl

Dwa tygodnie po tragicznych powodziach Hiszpania znów jest paraliżowana przez ulewy. Najtrudniejsza sytuacja wystąpiła w prowincji Malaga, gdzie ewakuowano ponad 4200 osób. Pod wodą znalazły się ulice, wstrzymany został ruch pociągów, szkoły odwołały lekcje.

Ulice pełne wody, zamknięte szkoły. Tysiące ewakuowanych w Maladze

Ulice pełne wody, zamknięte szkoły. Tysiące ewakuowanych w Maladze

Źródło:
El Mundo, El Pais, tvnmeteo.pl

Małżeństwo z Australii przeżyło niemałe zdziwienie po powrocie do domu z pracy. Pod ich nieobecność w sypialni rozgościła się koala. Zwierzęcia nie dało się łatwo przegonić.

Wrócili do domu, w sypialni zastali koalę. "Byłam tak zszokowana, że zapomniałam angielskiego"

Wrócili do domu, w sypialni zastali koalę. "Byłam tak zszokowana, że zapomniałam angielskiego"

Źródło:
CNN, abc.net.au

Pogoda na dziś. Czwartek 14.11 przyniesie pochmurną aurę z opadami deszczu. Lokalnie może spaść deszcz ze śniegiem. Termometry pokażą od 4 do 9 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - czwartek 14.11. Strefa opadów przejdzie przez Polskę

Pogoda na dziś - czwartek 14.11. Strefa opadów przejdzie przez Polskę

Źródło:
tvnmeteo.pl

U wybrzeży miasta Mijas w hiszpańskiej prowincji Malaga pojawiła się w środę trąba wodna. Wirujący lej widać na nagraniu.

Trąba wodna u wybrzeży Hiszpanii

Trąba wodna u wybrzeży Hiszpanii

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Małżeństwo z Australii przeżyło niemałe zdziwienie po powrocie do domu z pracy. Pod ich nieobecność w sypialni rozgościła się koala. Zwierzęcia nie dało się łatwo przegonić.

Wrócili do domu, w sypialni zastali koalę. "Byłam tak zszokowana, że zapomniałam angielskiego"

Wrócili do domu, w sypialni zastali koalę. "Byłam tak zszokowana, że zapomniałam angielskiego"

Źródło:
CNN, abc.net.au

Potężna nawałnica nawiedziła wschodnie prowincje Sycylii. Intensywne opady deszczu doprowadziły do powodzi i lokalnych podtopień. Minionej doby włoskie służby musiały interweniować ponad 100 razy. Utrudnienia pogodowe spotkały też kierowców.

Auta z trudem jadą ulicą, którą płynie wartki strumień

Auta z trudem jadą ulicą, którą płynie wartki strumień

Aktualizacja:
Źródło:
Enex News

Kolejne dni nie przyniosą większej zmiany w pogodzie. W dalszym ciągu na niebie będą przeważać chmury, ale szansa na słońce będzie większa niż w ostatnim czasie. Zwiększy się za to prędkość wiatru, który najsilniej powieje w górach i nad morzem. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia nie przekroczy 10 stopni Celsjusza.

Nad Polską nastąpi wymiana powietrza

Nad Polską nastąpi wymiana powietrza

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Azerbejdżanie trwa 29. szczyt klimatyczny COP29. Naukowcy z organizacji Global Carbon Project w zaprezentowanym tam raporcie alarmują, że ilość wyemitowanego dwutlenku węgla pochodzącego z paliw kopalnych w 2024 roku ma być rekordowa.

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Źródło:
PAP

U wybrzeży Norwegii pięć lat temu pojawił się Hvaldimir - białucha arktyczna podejrzewana o bycie rosyjskim szpiegiem. Jak pisze portal BBC, powołując się na ekspertkę zajmującą się tym gatunkiem ssaków, zwierzę mogło być wytrenowane do ochrony bazy morskiej na kole podbiegunowym.

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Źródło:
PAP, BBC

We wtorek wieczorem we Wrocławiu spadł pierwszy śnieg tej jesieni. To kolejny region, w którym w ostatnich dniach pojawił się biały puch. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia nie tylko z zabielonej stolicy Dolnego Śląska, ale również z innych miast.

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Kilka międzynarodowych linii lotniczych wstrzymało loty na popularną wśród turystów wyspę Bali. Powodem jest utrzymująca się w powietrzu chmura pyłu po wybuchu wulkanu Lewotobi Laki Laki, znajdującego się na oddalonej o kilkaset kilometrów wyspie Flores w Indonezji. Pomimo że erupcja miała miejsce na początku listopada, z krateru nadal wydobywa się popiół i lawa.

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Źródło:
Reuters, PAP, The Guardian

Ulice Bogoty znalazły się pod wodą po tym, jak miasto nawiedziła fala intensywnego deszczu. Towarzyszący opadom wiatr łamał gałęzie i przewracał drzewa, doprowadzając do paraliżu komunikacyjnego. W ubiegłą niedzielę w całej Kolumbii wprowadzono stan klęski żywiołowej w związku z powodzią, jaka przetoczyła się przez kraj.

Potężna ulewa sparaliżowała stolicę 52-milionowego kraju

Potężna ulewa sparaliżowała stolicę 52-milionowego kraju

Źródło:
PAP, Reuters

Chilijscy strażacy od kilkunastu godzin walczą z dużym pożarem lasu w gminie Quilpue w środkowym Chile. Według lokalnych służb ogień od wtorku strawił już około 300 hektarów terenów leśnych. W regionie wprowadzono najwyższy, czerwony, alert pożarowy oraz rozpoczęto ewakuacje mieszkańców.

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Źródło:
Reuters, El Mostrador

Rozprzestrzenia się duży pożar lasów na granicy amerykańskich stanów Nowy Jork i New Jersey. Opady deszczu nie pomogły, a sytuację pogarsza silny wiatr. Służby poinformowały we wtorek, że spłonęło już ponad dwa tysiące hektarów.

"To największy pożar od 2008 roku"

"To największy pożar od 2008 roku"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

- Świat musi sfinansować działania związane ze zmianą klimatu, ponieważ w przeciwnym razie cenę zapłaci ludzkość. To nie jałmużna, to inwestycja. Działania klimatyczne są konieczne, aby świat nadawał się do życia - ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas szczytu klimatycznego COP29 w Baku, stolicy Azerbejdżanu.

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

Źródło:
PAP

Nowy przegląd danych uzyskanych prawie 40 lat temu przez sondę Voyager 2 pokazał, że obserwacje tej planety były zaburzone przez burzę słoneczną.

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Badacze z Danii policzyli niesporczaki żyjące w tym kraju. Było to możliwe dzięki pomocy setek dzieci, które zebrały ponad osiem tysięcy porostów i mchów z nawet najdalszych rejonów Danii. Naukowcy zauważyli czterokrotny wzrost liczby gatunków, w tym co najmniej dziewięć nieopisanych.

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Źródło:
PAP

Środkową Kalifornię nawiedziła w poniedziałek burza piaskowa. Widzialność była mocno ograniczona. Silny wiatr łamał drzewa i stwarzał niebezpieczne warunki pogodowe dla kierowców i pozostawił ponad dziesięć tysięcy osób bez prądu. Kilka osób zostało rannych w karambolu na autostradzie.

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

Źródło:
ABC30, tvnmeteo.pl

Kolumbia zmaga się w ostatnim czasie z ulewnymi deszczami. W odpowiedzi na kryzysową sytuację spowodowaną w kraju prezydent ogłosił stan klęski żywiołowej. Są ofiary śmiertelne i zaginieni.

"Ogłaszamy stan klęski żywiołowej w całym kraju"

"Ogłaszamy stan klęski żywiołowej w całym kraju"

Źródło:
Reuters, tvpublica.com.ar

Prognoza pogody na zimę. IMGW przygotował eksperymentalną prognozę pogody na grudzień 2024 oraz styczeń, luty i marzec 2025. Co może czekać nas w kolejnych miesiącach pod kątem prognozowanych opadów i temperatury? Jak w przewidywaniach meteorologów rysuje się początek wiosny? Sprawdź.

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Mieszkańcy pakistańskiej prowincji Pendżab od początku listopada borykają się z rekordowym zanieczyszczeniem powietrza. Ogromną chmurę gęstego smogu nad Pakistanem i sąsiednimi Indiami, gdzie również sytuacja jest fatalna, widać na zdjęciu wykonanym przez satelitę NASA.

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Źródło:
PAP, CNN, NASA, tvnmeteo.pl

Lokalna chilijska społeczność wraz z ekspertami chcą podjąć walkę z kierowcami aut i ciężarówek, którzy od lat niszczą geoglify na pustyni Atakama. Gigantyczne rysunki przedstawiające między innymi zwierzęta lub figury geometryczne są coraz bardziej przykrywane przez ślady opon. Jak się jednak okazuje, obrońcy olbrzymich rzeźb chcą pozostawić na geoglifach rysy spowodowane działalnością człowieka, żeby były one przestrogą dla przyszłych pokoleń.

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

Źródło:
Reuters

U wybrzeży południowo-wschodniej Hiszpanii, w pobliżu miasta Mazarron, wydobyto wrak fenickiego statku sprzed 2,6 tys. lat - poinformował w poniedziałek hiszpański dziennik "El Pais".

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

Źródło:
PAP

Laboratorium w amerykańskim mieście Yemassee w Karolinie Południowej odzyskało ponad 20 małp z 43, które uciekły stamtąd w środę. Zwierzęta udało się schwytać, nie doznały żadnych obrażeń.

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Źródło:
AP, NBC News, PAP

Grupa mieszkańców uratowała kozę, która utknęła na zboczu klifu na wyspie Oʻahu na Hawajach. Młode zwierzę spędziło tam cztery dni - poinformowały lokalne media.

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Źródło:
Reuters, Hawaii News Now

W niektórych podwarszawskich ogrodach kwitną róże, a na magnoliach i azaliach otwierają się pąki. O to, co sprawiło, że w listopadzie mamy do czynienia ze zjawiskiem przypisywanym wiośnie, zapytaliśmy ekspertów.

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Źródło:
tvnmeteo.pl