Tegoroczny 37 Maraton Paryski, który odbył się 7 kwietnia, na pewnym odcinku miał drobną niespodziankę dla zawodników. Na Champs Élysées na odcinku 25 metrów wyłożono specjalną matę, pod naciskiem nóg biegaczy produkującą energię elektryczną.
Płytki, po których biegli uczestnicy, pobierały z nich energię. Dosłownie, ponieważ z każdego kroku, jaki został na nich postawiony, czerpały od jednego, do siedmiu watów energii. Na pomysł ich stworzenia wpadł Laurence Kemball-Cook, założyciel firmy PaveGen.
Płytki na każdej ulicy
- Maraton Paryski to pierwszy z wielu przyszłych projektów, który pozwoli nam na realizację naszego celu - zapowiedział wynalazca. A jego cel jest prosty - chce on sprawić, by jego technologia była obecna w codziennym życiu, a płytki pobierały energię z kroków przechodniów na chodnikach oraz nacisku samochodów na ulicach. Energia, jaką byłyby zdolne pobrać wystarczyłaby, by nocą oświetlić ulice. Płytki zainstalowane w budynkach natomiast pozwoliłyby na zaspokojenie potrzeb energetycznych niezbędnych do zasilania wind, klimatyzacji etc.
Jak to jest zrobione?
Jest to technologia hybrydowa nazywana "black box". Polega ona na konwersji energii kinetycznej na elektryczną. Jest to możliwe dzięki efektowi piezoelektrycznemu, pozwalającemu wytwarzać energię poprzez wywieranie ciśnienia na kryształ kwarcu i indukcji w zwojach miedzi i magnezu. Jedno naciśnięcie w zależności od siły wytwarza od jednego do siedmiu watów mocy. Energia może bezpośrednio zasilać dowolne urządzenie lub być kumulowana w akumulatorach i bateriach. Tafla płytki jest wytworzona z polimerów, uzyskiwanych ze zużytych opon samochodowych.
Podczas maratonu zawodnicy wyprodukowali łącznie 4,7 kilowatogodzin. To wystarczy, by zasilać diodę LED przez 940 godzin.
Nie jest to zupełna nowośc na rynku energetycznym. Na podobnej zasadzie działają wojskowe "szelki", stworzone przez firmę Bionic Power należącą do Maxa Donelana. Przeznaczono je dla żołnierzy w Afganistanie, by uniezależnić ich od źródeł zasilania. Działają na tej samej zasadzie - energia mięśni jest przetwarzana na energię elektryczną.
Autor: mb/mj / Źródło: Scientific American