Zainspirowani okiem owada naukowcy stworzyli jego mechaniczny odpowiednik. Niezwykły wynalazek to prawdziwa rewolucja w aktualnych osiągnięciach dotyczących zarówno życia, jak i mechaniki lub robotyki.
Oko ma cechy i działanie zbliżone do oka muszki owocowej. Naukowcy zachwalają, że mógłby podnieść standard życia osób niedowidzących i udoskonalić dotychczasowe osiągnięcia mechaniczne.
Dla cywila i wojska
Dzięki charakterystycznej dla nich cienkości i elastyczności, może zostać zamontowany np. na czapce. Odpowiednio wcześnie alarmowałby o zagrożeniu lub przeszkodzie na trasie osoby niedowidzącej.
CURVACE - bo tak nazywa się projekt - umożliwiłby także na zautomatyzowanie prowadzenia auta, pomagając w manewrach parkowania lub unikania kolizji.
Z kolei wkomponowane w konstrukcję MAVów (Micro Air Vehicles) mogłyby zapewnić bezkolizyjną nawigację podczas lądowania, lub przy omijaniu przeszkód, tak jak ma to miejsce w akcjach ratowniczych.
Prawie jak oryginał
Samo oko - mały, cylindryczny obiekt o średnicy 12,8 mm i wadze 1,75 grama - składa się z 630 "oczu podstawowych", zwanych fasetkami, umiejscowionych w 42 kolumnach po 15 czujników każda.Poszczególne fasetki składają się z soczewki (172 mikrony), połączonej z elektronicznym pikselem (30 mikronów).
Same czujniki niewiele odbiegają od oryginału stworzonego przez Matkę Naturę. Dysponują zaawansowanymi właściwościami optycznymi, takimi jak niezniekształcone panoramiczne pole widzenia o szerokości 180 stopni i wysokości 60 stopni, a także dużą głębią ostrości. Potrafią się również dostosować do różnych warunków oświetlenia.
Autor: mb / Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: CURVACE