Astronomowie odkryli, że na brązowym karle WISE 0855, są chmury zbudowane z pary wodnej. Karzeł znajduje się w odległym ponad siedem lat świetlnych od Ziemi układzie gwiezdnym.
Galaktyka, w której żyjemy, jest pełna brązowych karłów, czyli niedoszłych gwiazd, które wypełniają lukę między planetami a gwiazdami. Naukowcy z University of California w Santa Cruz w Kalifornii odkryli, że na brązowym karle WISE 0855, najstarszym pojedynczym obiekcie kosmicznym poza Układem Słonecznym, znajdują się chmury, w których znajduje się woda. Karzeł znajduje się zaledwie 7,2 lat świetlnych od Ziemi.
- Otrzymaliśmy widmo w falach podczerwonych i teraz dowiemy się, co się dzieje na brązowym karle WISE 0855. Analizy wykazują, że w atmosferze tego obiektu dominuje para wodna i chmury. Jest on uderzająco podobny do Jowisza - stwierdził Andrew Skemer, autor badań.
Temperatura na minusie
Według najnowszych badań temperatura na obiekcie WISE 0855 wynosi -23 st. C. Takie warunki znacznie utrudniają analizy spektroskopowe (interpretacja widm, uzyskanych w wyniku oddziaływań różnych rodzajów promieniowania czyli zbioru budujących obiekt atomów i cząsteczek). Duża odległość i niska temperatura obiektu spowodowała, że obserwacja widma zajęła 13 dni, z czego jedynie 14 godzin dało się przeanalizować.
- WISE 0855 to pierwszy obiekt pozasłoneczny, który jest na tyle chłodny, jak nasze gazowe olbrzymy - powiedział Skemer.
Prawie jak Jowisz
Brązowe karły są to obiekty podobne do gwiazd, które jednak nie są na tyle duże, żeby mogły w nich zachodzić reakcje przemiany wodoru w hel, co stanowi główne źródło energii. Różnica między WISE 0855 a Jowiszem jest taka, że na brązowym karle brakuje fosforowodorów, wytwarzanych w gorącym wnętrzu gazowych gigantów. Są one trujące.
Autor: AD/jap / Źródło: IFL Science
Źródło zdjęcia głównego: NASA