Co tak śpiewa? - takie pytanie zadajemy sobie, kiedy znajdziemy się w plenerze i nagle natura przypomni nam o niesamowitych dźwiękach, jakie potrafią wydawać ptaki. Niedługo będzie można łatwo znaleźć odpowiedź, bo naukowcy opracowali oprogramowanie pozwalające zidentyfikować gatunek ptaka na podstawie wydawanych przez niego dźwięków. Liczą, ze oprócz praktycznego zastosowania w postaci aplikacji do identyfikacji ptaków po głosie, ich praca wpłynie na badania nad rozwojem języka ludzkiego.
Naukowcy opracowali tzw. funkcję uczenia się, czyli automatyczną technikę analizy stosowaną wraz z algorytmem klasyfikującym dla śpiewu ptaków. Zdążyli już tę nową metodę przetestować, korzystając z nagrań British Library Sound Archive i różnych dźwiękowych zasobów internetowych. Wyniki swojej pracy opublikowali w czasopiśmie "PeerJ".
"Jesteśmy bliżej stworzenia aplikacji"
- Mając zestaw nagrań, każde ze spisem zarejestrowanych gatunków ptaków, mogłem "wytrenować" system komputerowy na podstawie tych oznaczonych przykładów - wyjaśnił Stowell, informatyk z Queen Mary University w Londynie i główny autor publikacji. - Śpiew ptaków jest bardzo skomplikowany. Najprostsze dźwięki są często najtrudniejsze, ponieważ mogą brzmieć tak samo - przyznał.
Jak podkreśla, ta praca pokazuje, że klasyfikacja ptasich dźwięków na bardzo dużą skalę jest możliwa. Dotychczasowe oprogramowanie jednak nie działa dobrze, bo według niego nie jest wystarczająco precyzyjne. - Jeśli wyjdziesz do lasu i chcesz wiedzieć, co słyszysz, istnieją setki możliwych wyników. Teraz jesteśmy bliżej stworzenia aplikacji, która naprawdę będzie mogła to stwierdzić - powiedział.
Ptasi język podobny do ludzkiego?
Taki praktyczny efekt badań jego zespołu to nie wszystko. Badając śpiew ptaków, naukowcy mają nadzieję zrozumieć, jak ewoluował ludzki język. Stowell uważa, że śpiew ptaków wykazuje pewne podobieństwa z ludzkim językiem, choć te dwa systemy porozumiewania się ewoluowały niezależnie.
- Podobnie jak u ludzi, pisklęta uczą się śpiewu od starszych ptaków, tak jak dzieci uczą się mówić dzięki słuchaniu dorosłych - dodał. Interesującą konsekwencją tego jest to, że ptaki mają regionalne akcenty. - Skowronki rozróżniają po głosie lokalne ptaki od tych, które przyleciały z daleka - twierdzi Stowell.
Rozszyfrować rozmowy
Teraz naukowcy pracują nad rozwijaniem sposobów transkrypcji dźwięków wszystkich ptaków z nagrań. - Chodzi o to, żeby nie tylko dowiedzieć się, kto "mówi", ale też komu odpowiada i jakie relacje są odzwierciedlone w dźwięku, np. kto dominuje rozmowę - wyjaśnił naukowiec. Analizując nagrania ptaków z gatunku szczygła, Stowell jest też coraz bliższy wypracowania rozróżnienia tego, które ptaki są w parach - po prostu na podstawie wydawanych przez nie dźwięków.
Autor: js/aw / Źródło: bbc.com, livescience.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock