Naukowcy posiadają dowody na to, że Księżyc narodził się ponad 4,5 mld lat temu w wyniku wybuchu nuklearnego o łącznej sile 40 mln bomb atomowych, podobnych do tych, które spadły na Hiroszimę - informuje "Daily Mail".
Powstanie Księżyca jest od dawna sprawą sporną. Istnieje bowiem wiele popartych naukowo hipotez i każda ma swoich zwolenników.
Jedna z istniejących dotąd teorii, stworzona przez G. Darwina, mówi o tym, że ponad 4 mld lat temu z Ziemi wyrwany został mniejszy element, który w wyniku szybkiego obrotu utworzył Księżyc. Założenie to długo było powszechne, jednak później popularną stała się nowa teoria, która zakładała, że Księżyc jest efektem zderzenia się młodej Ziemi z planetą wielkości Marsa. W efekcie czego powstało wiele tzw. śmieci planetarnych (jednym z nich był właśnie Księżyc).
Narodziny Księżyca
W zeszłym roku na Uniwersytecie Chicagowskim zakończono badania nad analizą chemiczną składu skał pobranych na naturalnym satelicie. Zauważono podobną zawartości izotopów tlenu, krzemu i potasu na Księżycu i na naszej planecie. Na tej podstawie wysnuto teorię, która mówi o tym, że Ziemia "urodziła" Księżyc 4,5 mld lat temu, w wyniku wybuchu pochodzącego z samego jądra Ziemi. Wybuch miał siłę zbliżoną do 40 mld bomb atomowych, które w 1945 roku zostały zrzucone na Hiroszimę.
Sam pomysł, zakładający, że jądro Ziemi niesie ogromny reaktor ma już ponad 60 lat. Istnieją także dowody na to, że na terenie Zachodniej Afryki ok. 10 mld lat temu występowały mniejsze, naturalne reaktory paliw.
Van Westeren z Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie, który bada to zjawisko powiedział, że: taki właśnie „Nuklearny Wybuch” sprzed 4.5 mld lat jest jedyną rzeczą, dzięki której można udowodnić produkcję energii w niezbędnej ilości do tego, by wysadzić Księżyc w przestrzeń.
Naukowcy z amsterdamskiego uniwersytetu tłumaczą to zjawisko poprzez istniejące w głębi Ziemi zbiorniki cieczy, w których pierwiastki ciężkie (takie jak uran czy pluton) zatonęły w skałach. Materiały te wymuszają pewne reakcje na otoczeniu, w którym się znajdują, co w połączeniu z paliwem produkuje niespotykanej wielkości wybuchy.
Autor: kt / Źródło: Daily Mail
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock