艢wie偶e pranie zachwyca 艣wie偶ym zapachem, jednak nie powinni艣my 艂atwo da膰 si臋 zwie艣膰 fa艂szywemu wra偶eniu czysto艣ci. Naukowcy ostrzegaj膮, 偶e nawet na rzeczach w艂a艣nie wyj臋tych z pralki mo偶e czai膰 si臋 mn贸stwo niebezpiecznych dla zdrowia bakterii. Wszystko przez 艂agodne programy prania w niskich temperaturach.
W trosce o delikatne tkaniny, wra偶liw膮 sk贸r臋 i 艣rodowisko, odchodzi si臋 obecnie od tradycyjnych sposob贸w prania w wysokich temperaturach i z u偶yciem silnych detergent贸w. Jednak coraz popularniejsze programy prania w niskich temperaturach mog膮 藕le wp艂yn膮膰 na nasze zdrowie.
Badania wykaza艂y, 偶e potencjalnie szkodliwe bakterie znajduj膮ce si臋 m.in. na ubraniach nie gin膮 podczas prania w niskich temperaturach, a 艣redni cykl wirowania tworzy 艣wietne 艣rodowisko dla ich rozmna偶ania.
Czyste? Ale nie higienicznie
Ilo艣膰 bakterii znalezionych przez mikrobiolog贸w w naszych pralkach i wypranych - wi臋c, wydawa艂oby si臋, czystych ubraniach - sprawi艂, 偶e cz臋艣膰 ekspert贸w od higieny postanowi艂a dzia艂a膰 na rzecz zwi臋kszenia 艣wiadomo艣ci tego problemu.
- Konsumenci uwa偶aj膮, 偶e normalny proces prania zapewnia ubraniom czysto艣膰, ale to nie zawsze oznacza higieniczn膮 czysto艣膰 - komentuje dr Lisa Ackerley. - Tendencja do zmniejszania temperatury prania i ilo艣ci wody w po艂膮czeniu z u偶ywaniem 艂agodniejszych detergent贸w wp艂ywa na skuteczno艣膰 redukcji bakterii z odzie偶y. Nadszed艂 czas, by zweryfikowa膰 stan higieny naszej bielizny - dodaje.
Kryj膮 si臋 w uszczelkach i dozowniku
Problemem jest nie tylko niedostatecznie dok艂adne usuwanie bakterii z brudnych ubra艅. Do niego dochodzi jeszcze zaka偶enie krzy偶owe. Odpowiadaj膮 za nie patogeny, kt贸re przenosz膮 si臋 z brudnych tkanin i osiadaj膮 we wn臋trzu pralki. - Je偶eli w艂o偶ymy do pralki co艣 zawieraj膮cego bakterie, one b臋d膮 tam wirowa膰, tworz膮c "zup臋 bakteryjn膮", dop贸ki nie zrobimy czego艣, 偶eby je zlikwidowa膰 - opisuje dr Ackerley.
Do ulubionych kryj贸wek patogen贸w nale偶膮 szuflady detergentu i uszczelki drzwi. W nich mog膮 si臋 namna偶a膰 w korzystnych warunkach zapewnianych przez stosowane coraz cz臋艣ciej niskie temperatury prania. Stamt膮d dostaj膮 si臋 do wody u偶ywanej w kolejnych cyklach. Badania wykaza艂y, 偶e w zaledwie dw贸ch 艂y偶kach takiego p艂ynu mo偶e wyst臋powa膰 a偶 milion potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia bakterii.
Niedobre po艂膮czenia
Dr Ackerley zwraca te偶 uwag臋, 偶e za zaka偶enia krzy偶owe odpowiadaj膮 zarazki pochodz膮ce z materia艂贸w stykaj膮cych si臋 z cia艂em (jak bielizna, r臋czniki, po艣ciel czy pieluchy). W takich warunkach zaka偶enia przenosz膮 si臋 na tkaniny o zupe艂nie innym przeznaczeniu, jak np. 艣cierki do naczy艅 czy serwetki.
Segregacja tych element贸w mo偶e nie wystarczy膰 do powstrzymania rozprzestrzeniania infekcji. Bakterie z rzeczy pranych w niskich temperaturach z 艂atwo艣ci膮 mog膮 przenie艣膰 si臋 na nasze r臋ce, a z nich na r贸偶ne obiekty w domu. Przez to ryzyko, ze trafi膮 do naszych ust, wci膮偶 pozostaje spore.
Autor: js / 殴r贸d艂o: dailymail.co.uk
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽Shutterstock