NASA podsumowuje rok 2012

NASA podsumowuje rok (NASA)
NASA podsumowuje rok (NASA)
NASA podsumowuje rok (NASA)

Curiosity na Marsie, odkrycie wody na Merkurym, ale i pożegnanie pionierów lotów kosmicznych. NASA ma za sobą rok niezmiernie pracowity i pełen wielkich wydarzeń.

Dobiegający właśnie końca 2012 rok NASA zalicza do wyjątkowo udanych. Między innymi dlatego, że na Marsa udało się wysłać łazik Curiosity, a także dzięki temu, że ulepszono technologie, które pozwolą wysłać człowieka dużo dalej w kosmos niż dotychczas.

Curiosity jest na Marsie

Na czele tegorocznych osiągnięć NASA bez dwóch zdań stoi sierpniowe lądowanie i pobyt Curiosity na Marsie. Łazik, bardzo zaawansowany technologicznie, co i rusz przesyła na Ziemię cenne zdjęcia i informacje. Dotąd np. można było dzięki niemu ustalić, że Mars trochę przypomina... Hawaje.

Curiosity na Marsie. Zdjęcie z robotycznego ramienia łazika (NASA)

Komercjalizacja kosmosu

Krokiem milowym w działalności NASA było zaangażowanie w zaopatrzenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej statku kosmicznego prywatnej firmy. Dragon, kapsuła należąca do SpaceX, zadokował do ISS pod koniec maja tego roku. Nie tylko dostarczył niezbędne przedmioty, lecz także zabrał ze sobą z powrotem na Ziemię wyniki badań i przedmioty niepotrzebne astronautom. Sukces misji sprawił, że otworzył się nowy rozdział w dziedzinie lotów kosmicznych - rozdział "komercjalizacji" kosmosu.

Dragon dokujący do ISS (NASA)

ISS nieprzerwanie zamieszkana

2 listopada świętowano 12 rok z rzędu, kiedy na ISS - nieprzerwanie - przebywają ludzie. JAK MIESZKA SIĘ NA ISS ZOBACZYCIE M.IN. TU Tylko w tym roku astronauci przeprowadzili tam około 200 eksperymentów, dzięki którym rozwijać może się nie tylko nasze rozumienie kosmosu, lecz także medycyna.

Sunita Williams, astronautka mieszkająca przez pewien czas na ISS (NASA)

Obliczanie, ile lodu stopniało

W 2012 roku NASA połączyła siły z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) w ważkim celu. Wspólnymi siłami obu gigantów zmierzono, ile lodu Antarktyda i Grenlandia straciły w ciągu ostatnich 20 lat. Okazało się, że ubytek był naprawdę znaczny.

Najstarsze, najodleglejsze galaktyki

12 grudnia astronomowie pracujący przy Kosmicznym Teleskopie Hubble’a ogłosili, że zaobserwowali siedem kandydatek na najstarsze i najodleglejsze poznane galaktyki w kosmosie. Obiekty te narodziły się ponad 13 mld lat temu. Jedna z galaktyk może być najodleglejszym znanym nam obiektem we Wszechświecie - niewykluczone, że powstała zaledwie 380 mln lat po Wielkim Wybuchu.

Być może odkryto najstarsze znane nam galaktyki (NASA)

NASA w mediach społecznościowych

Za osiągnięcie NASA uważa również swoją popularność w różnego rodzaju mediach społecznościowych. Na Facebooku ma 1,5 mln fanów, a na Twitterze wpisy agencji śledzą ponad 3 mln użytkowników.

Woda na Merkurym!

Wart odnotowania jest też fakt, że należąca do NASA sonda Messenger (Mercury Surface, Space Environment, Geochemistry and Ranging) odkryła na powierzchni Merkurego wodę w postaci lodu. Natrafiono na nią na biegunie północnym planety.

Mozaika obrazująca północ Merkurego (NASA)

Orion coraz bliżej próbnego lotu

W lipcu powstał egzemplarz testowy Oriona, załogowego statku kosmicznego, który pozwoli ludziom wylecieć już nie na Księżyc, a na Marsa czy na asteroidę. Orion to część nowego, wartego 35 mld dolarów, systemu zwanego Space Launch System. Ma on pomóc USA odzyskać pozycję w podboju kosmosu po wycofaniu ostatnich wahadłowców. Statek kosmiczny w 2014 roku odbędzie swój próbny lot.

Zmarli pionierzy kosmosu

Rok 2012 był dla NASA także rokiem pożegnania z pionierami wypraw kosmicznych. W sierpniu zmarł Neil Armstrong - pierwszy człowiek, który postawił stopę na Księżycu. Miesiąc wcześniej odeszła Sally Ride - pierwsza Amerykanka w kosmosie.

Bezprecedensowy był również fakt, że na emeryturę odeszły wahadłowce kosmiczne NASA - m.in. Atlantis. Już nigdy nie poleca w kosmos, ale za to znalazły swoje miejsce w muzeach.

Z NASA matmę da się lubić

Latem tego roku NASA zainaugurowała warsztaty dla uczniów i nauczycieli. Ich głównym celem było pokazanie, że nauki ścisłe nie są takie trudne i nudne, jak mogłoby się wydawać. Pracownicy NASA w ciekawy i zabawny spoób pokazywali, jak w praktyce mają się zastosowania z dziedziny matematyki, inżynierii, technologii i fizyki.

Spojrzeć dalej

Także w tym roku NASA wypuściła w kosmos statek Installar Boundary Explorer, który bada Wszechświat poza naszym Układem Słonecznym. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki jego obserwacjom dowiemy się więcej na temat tego, w jaki sposób powstał nasz Układ Słoneczny, jakie siły nadały mu taki, a nie inny kształt, oraz jaka jest historia innych gwiazd w Mlecznej Drodze.

Bezpieczniejsze zejście

NASA wciąż udoskonala swoje statki kosmiczne, żeby coraz lepiej radziły sobie w kosmosie. W tym roku pracownikom sekcji kosmicznych technologii udało się wynaleźć taki pojazd, który łatwiej i mniej inwazyjnie wchodzie w atmosferę planet m.in. Ziemi czy Marsa.

Autor: map/mj / Źródło: NASA

Pozostałe wiadomości

Przed nami trudny czas w pogodzie. W weekend zawita do nas prawdziwa zima. Temperatura mocno spadnie, a z nieba będzie padać śnieg z deszczem i śnieg. Opady mogą być intensywne, niewykluczone są burze.

Groźny powrót zimy do Polski. Szczegółowa prognoza

Groźny powrót zimy do Polski. Szczegółowa prognoza

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW opublikował prognozę zagrożeń meteorologicznych. Kolejne dni przyniosą nam powrót zimowej aury, między innymi opadów śniegu. We znaki da nam się również silny wiatr, a miejscami przy gruncie wystąpią przymrozki.

Tu może spaść najwięcej śniegu. IMGW planuje wydać ostrzeżenia

Tu może spaść najwięcej śniegu. IMGW planuje wydać ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli piątek, 4.04. W nocy lokalnie mogą pojawić się silne mgły oraz zamglenia. W dzień termometry pokażą nawet 21 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - piątek, 4.04. W nocy miejscami zrobi się mglisto

Pogoda na jutro - piątek, 4.04. W nocy miejscami zrobi się mglisto

Źródło:
tvnmeteo.pl

Susza panuje w Kampinoskim Parku Narodowym. Przepływ wody w biegnącym przez jego teren cieku osiągnął w środę rekordowo niską wartość. Jak przekazali w mediach społecznościowych przedstawiciele parku, jest to szczególnie niebezpieczne dla wrażliwych na ogień kampinoskich ekosystemów.

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

Źródło:
KPN, Regionalne Centrum Ekologiczne REC Polska

Kot został odnaleziony podczas telewizyjnej relacji na żywo. Zwierzak zaginął podczas tornada, które w środę przeszło nad stanem Arkansas.

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

Źródło:
fox13memphis.com, tvnmeteo.pl
Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Źródło:
CNN, iScience

Polska misja IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystartuje najwcześniej w maju - przekazała NASA. W jej tamach na ISS poleci astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Źródło:
PAP, NASA

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba sfotografował asteroidę 2024 YR4. Do niedawna istniało niewielkie ryzyko, że obiekt mógłby uderzyć w Ziemię w 2032 roku. Obecnie to prawdopodobieństwo oceniane jest na bliskie zeru.

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Źródło:
ESA, phys.org

Samce muszki owocowej, które "piją" alkohol, są bardziej atrakcyjne dla samic. Jak wynika z badań, ten związek chemiczny powoduje zwiększoną produkcję hormonów płciowych. Co jeszcze ciekawsze - w mózgach muszek owocowych naukowcy zidentyfikowali mechanizm pozwalający na kontrolę konsumpcji alkoholu.

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Źródło:
PAP, BBC

Tornada przetoczyły się w środę nad centralnymi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Trąby powietrzne spowodowały spore zniszczenia w stanach Missouri i Arkansas. Meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec zagrożeń - kolejne dni mają przynieść wyjątkowo obfite ulewy.

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Źródło:
Reuters, CNN

Część Ameryki Północnej powoli kapie w głąb Ziemi. Jak wyjaśnili naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, proces ten zachodzi bardzo głęboko pod powierzchnią, na granicy skorupy i płaszcza Ziemi. Modelowanie komputerowe pomogło im też w ustaleniu, co powoduje cieknięcie skał.

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Źródło:
University of Texas - Austin

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 nawiedziło południowe wybrzeże Birmy (Mjanmy) - przekazało niemieckie centrum informacyjne GFZ. Azjatycki kraj nadal zmaga się ze skutkami ubiegłotygodniowych wstrząsów, które wystąpiły w okolicy miasta Mandalaj. Jak podała agencja AP, liczba ofiar kataklizmu przekroczyła 3 tysiące.

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Źródło:
PAP, Reuters

Rząd Słowacji zatwierdził plan odstrzału 350 niedźwiedzi oraz wprowadził stan nadzwyczajny w 55 z 79 powiatów kraju. Z decyzją władz nie zgadzają się obrońcy przyrody. Według nich planowany odstrzał kilkakrotnie przekracza dopuszczalny poziom.

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Źródło:
PAP, TVN24

Po raz pierwszy naukowcy wykazali, że niektóre gatunki porostów mogłyby przetrwać warunki panujące na Marsie. W badaniu, prowadzonym przez Polaków, organizmy poddano symulacji, której rezultat zaprzeczył wcześniejszym założeniom dotyczącym życia na Czerwonej Planecie.

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Źródło:
phys.org, zpe.gov.pl

W dolinie Biebrzy panuje susza. Wystarczy iskra, żeby doszło do pożaru. Susza może mieć także katastrofalny wpływ na tamtejsze ptaki, które do lęgu potrzebują rozlewisk.

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Ogromne fale nawiedziły we wtorek wschodnie wybrzeże Australii. Na popularnej wśród surferów plaży Bondi ocean poważnie uszkodził klub surfingowy. Trudna sytuacja panowała także na południe od Sydney, gdzie przypływ podmył promenadę.

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

Źródło:
Reuters, ABC News

Potężne ulewy nawiedziły w ubiegłym tygodniu australijski Queensland. Według szacunków władz, pod wodą znalazło się około 500 tysięcy kilometrów kwadratowych terenu. Ponad 100 tysięcy sztuk bydła zatonęło. Meteorolodzy nie mają dobrych wieści, bo prognozowane są kolejne opady.

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Źródło:
AFP, PAP

W okolicach Grindaviku na Islandii trwa erupcja wulkaniczna. Prewencyjnie ewakuowano mieszkańców miasta i turystów przebywających w słynnej Błękitnej Lagunie. Od samego rana w regionie trwa wzmożona aktywność sejsmiczna. Wstrząsy były odczuwalne w wielu regionach kraju.

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, RUV

W ostatnich dniach wiele regionów Stanów Zjednoczonych nawiedziły niszczycielskie burze, którym towarzyszyły tornada. Zginęło co najmniej siedem osób. Wiatr niszczył domy, drzewa i zrywał linie energetyczne. Meteorolodzy ostrzegają, że to jeszcze nie koniec gwałtownych zjawisk.

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Źródło:
PAP, NBC News, CNN

Strażacy z Kalifornii od kilku dni walczą z pożarem przy granicy z Nevadą. Udało się powstrzymać rozprzestrzenianie się żywiołu, jednak to nie koniec zmagań służb. Jak podała gazeta "Los Angeles Times", płomienie nadal są potencjalnym zagrożeniem dla znajdujących się w pobliżu drzew, których wiek szacowany jest na ponad 4000 lat.

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Źródło:
PAP, Los Angeles Times, AP, tvnmeteo.pl

W Birmie trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło kraj w zeszłym tygodniu. Bilans ofiar wzrósł do ponad 2,7 tysięcy. Jak opowiadali na antenie TVN24 wolontariusze z organizacji Humanosh Emergency Medical Team, koordynację pomocy utrudnia brak usług komunikacyjnych, a przez zniszczone drogi służby mają problemy z dotarciem do potrzebujących.

"Podróż, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

"Podróż, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

Źródło:
Reuters, PAP, TVN24

Ulewy nawiedziły w poniedziałek południową Brazylię. Najtrudniejsza sytuacja panowała w rejonie Sao Paulo, gdzie woda zalała kilka ważnych arterii komunikacyjnych. Transport miejski został wstrzymany, a tysiące domów pozostało bez dostępu do prądu.

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Źródło:
PAP, G1 Globo

Wystartowała misja Fram2. Załoga kapsuły Crew Dragon "Resilience" spędzi cztery dni na orbicie polarnej - to pierwsza załogowa misja, której trasa przebiega nad obszarami okołobiegunowymi. Cywilni astronauci mają w planach przeprowadzenie ponad 20 eksperymentów.

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Źródło:
Reuters, SpaceX, CNN, "Z głową w gwiazdach", "O kosmosie i astronautyce"

Drastyczne ochłodzenie przerwie ciepłą, wiosenną pogodę. Jak bardzo spadnie temperatura? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Źródło:
tvnmeteo.pl

Z analiz Centrów Kontroli i Prewencji Chorób w USA wynika, że może być więcej gatunków kleszczy, które powodują u ludzi rzadką alergię na czerwone mięso. Głównym jej sprawcą pozostaje jednak niesławny Amblyomma americanum.

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Źródło:
Live Science, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przetoczyły się w weekend przez środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Towarzyszył im porywisty wiatr, który powalał drzewa. Narodowa Służba Pogodowa ostrzega przed tornadami, które mogą się pojawić w poniedziałek w centralnej części Missisipi i w dolinie rzeki Ohio.

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Źródło:
CNN, USA Today