Huragan to żywioł, który zazwyczaj trwa kilka dni. W tym czasie cyklon powstaje, rozwija się, osiągając największą moc i słabnie. Zdjęcia satelitarne pokazują, jak wygląda cały cykl życia tego zjawiska. Zobacz to na przykładzie tajfunu Nepartak.
Na początku lipca nad gorącymi wodami Pacyfiku powstał supertajfun Nepartak. Dzięki zestawieniu zdjęć satelitarnych w kanale podczerwonym, powstał niezwykły film, który ukazuje powstanie, rozwój i zanikanie żywiołu.
Początkowo powstał ośrodek niskiego ciśnienia. Zaczęły pojawiać się chmury kłębiaste, wirujące odwrotnie do ruchu wskazówek zegara. Z czasem z burzy tropikalnej narodził się tajfun. Poznaje się to po tym, gdy w środku systemu zachmurzenia pojawia się charakterystyczna dziura. To tzw. oko cyklonu, gdzie powietrze osiada, przez co nie ma tam chmur. Gdy tajfun czy huragan słabnie, oko cyklonu zanika a chmury "rozpływają się". Z huraganu powstaje cyklon tropikalny, który przypomina zwykły ośrodek niskiego ciśnienia.
Groźny żywioł
Tajfun Nepartak w chwili wejścia na ląd Tajwanu miał piątą kategorię w skali Saffira-Simpsona. Zginęły trzy osoby, a ponad 170 zostało rannych. Gdy żywioł dotarł do Chin na ulicach utworzyła się ponad dwumetrowa warstwa wody.
Kilka godzin albo miesiąc
W historii obserwacji pogody zdarzają się huragany, które utrzymują się zaledwie kilka godzin, ale są też takie, które trwają wiele dni, a nawet tygodni. Rekordzistą jest huragan John, który utrzymywał się na Pacyfiku przez 31 dni! Żywioł narodził się 11 sierpnia 1994 r., a zanikł 10 września.
Autor: AD/tw / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Digital Typhoon, National Institute of Informatics