Na terenie dziewięciu województw mieszkańcy walczą z lokalnymi podtopieniami. W rejonach wystąpienia opadów burzowych, głównie na mniejszych rzekach i w terenach zabudowanych istnieje możliwość wzrostów stanu wody oraz lokalnych podtopień.
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji informuje, że lokalne podtopienia występują na terenie 9 województw - dolnośląskiego, małopolskiego, śląskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, opolskiego, mazowieckiego i podlaskiego. Trwa usuwanie szkód i szacowanie strat.
12 województw zagrożonych
Pogotowia i alarmy przeciwpowodziowe ogłoszono na terenie województwa: dolnośląskiego, lubelskiego, lubuskiego oraz łódzkiego, mazowieckiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego oraz wielkopolskiego.
Według prognoz IMGW, na dolnej Wiśle mogą wystąpić wzrosty poziomu wody przy lokalnie przekroczonych stanach ostrzegawczych i stanie alarmowym w Kępie Polskiej. To efekt przemieszczania się wody z górnej części dorzecza.
Ostrzeżenia meteorologiczne, a także hydrologiczne
Aktualnie obowiązuje ostrzeżenie 2. stopnia dla województw: kujawsko-pomorskiego, śląskiego i małopolskiego. Ostrzeżenia meteorologiczne 1. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia burz z gradem i intensywnych opadów deszczu obowiązują w województwach lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim, małopolskim i śląskim.
Poziom może się podnieść
Według prognoz IMGW w związku z przewidywanymi opadami deszczu największe wzrosty stanów wód wystąpią w województwie małopolskim i podkarpackim.
Jak zapewnia MAC, zbiorniki retencyjne, na obszarze województwa małopolskiego, podkarpackiego oraz śląskiego, gdzie do jutra rana mogą występować dalsze opady deszczu, posiadają rezerwy powodziowe. Są przygotowane na przejęcie wód opadowych. Władze nie przewidują zrzutów ze zbiorników, które mogłyby stanowić zagrożenie dla niżej położonych obszarów.
Autor: map,mb//bgr/rs / Źródło: MAC, IMGW, PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Maciej Kulczyński