Amerykańska agencja kosmiczna NASA wraz z japońską agencją kosmiczną, czyli JAXA, przygotowuje się do uruchomienia najnowocześniejszego satelity pogodowego. Naukowcy podali już dokładną datę jego startu. Ma to nastąpić 27 lutego 2014 roku.
Satelita Global Precipitation Measurement, w skrócie GPM, zostanie wysłany w kosmos w ramach misji międzynarodowej. Jego zadaniem będzie pomiar poziomu opadów, który będzie dokonywany kilka razy na dobę. Specjaliści wierzą w to, że satelita pomoże im lepiej zrozumieć klimat naszej planety.
Satelita poprawi jakość prognoz
- Uruchomienie naszego satelity jest niezwykle istotne dla prognozowania pogody oraz do badań środowiska - powiedział Michael Freilich z NASA. - Poznanie dokładnych wartości opadów na naszej planecie stanie się kluczem do zrozumienia, w jaki sposób pogoda i klimat wpływają na rolnictwo, dostępność do wody i klęski żywiołowe - dodał.
Dzięki współpracy efekty będą lepsze
Satelita będzie współpracować ze starszymi urządzeniami, m.in. z satelitą Suomi. - Będziemy wykorzystywać dane zdobyte przez GPM nie tylko dla czystej nauki. Dzięki nim ulepszymy prognozowanie pogody, a także przewidywanie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych - wyjaśnił Shizuo Yamamoto z JAXA.
Eksperci mają nadzieję, że satelita znacznie poprawi system ostrzegania przed powodziami i innymi niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi.
Autor: kt/map / Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA