Spożywanie dużej ilości płynów, odpowiednie ubranie, krem z filtrem UV oraz unikanie przebywania w pełnym słońcu - oto jedne z podstawowych rad, do których powinniśmy się stosować w upalne dni.
Nad Polskę nadciąga fala gorącego, zwrotnikowego powietrza znad Afryki. Prognozy mówią o możliwości przekroczenia 30 stopni Celsjusza.
Taka temperatura stanowi ogromne obciążenie dla organizmu, szczególnie osób starszych, z chorobami serca oraz dzieci. Jak sobie radzić w gorące dni?
Czego unikać?
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca kilka zachowań, które pomogą nam przetrwać upały bez narażenia naszego zdrowia oraz, co niestety może się przytrafić - życia.
Nie przegrzewaj organizmu
Należy do minimum zredukować możliwość nadmiernego nagrzewania się organizmu, zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz. Jeżeli nie musimy, nie wychodźmy z domu. Unikajmy pełnego słońca, na dworze szukajmy ocienionych miejsc. Nośmy lekką, przewiewną odzież - dopasowane ubrania utrudnią odparowanie potu oraz ochłodzenie powiewami wiatru.
Postarajmy się również ograniczyć aktywność fizyczną.
Nie zostawiaj dzieci i zwierząt w samochodzie
Nigdy tego nie róbmy! Nagrzane wnętrze samochodu może osiągać temperaturę kilkudziesięciu stopni. Takie warunki zagrażają zdrowiu lub życiu.
Nawadniaj organizm
Nie zapominajmy o wodzie. Standardowo radzi się pić minimum półtora litra wody dziennie, jednak w upalne dni należy spożywać jej znacznie więcej. Zrezygnujmy z barwionych, słodzonych napoi.
Unikajmy również alkoholu i kofeiny - te w znacznym stopniu odwadniają organizm.
Chroń się przed słońcem
Upał upałem, jednak aby uchronić się przed słońcem, a przede wszystkim przed oparzeniami, najlepiej zasłaniać całe ciało - założyć lekkie długie spodnie i koszulę z długim rękawem. Bezwzględnie należy nosić czapkę - przegrzanie głowy może prowadzić nawet do udaru.
Nie zapominajmy również o kremie z filtrem UV. Pozwoli to uniknąć bolesnych poparzeń.
Lekarz podpowiada
- Nasz organizm przy zwiększeniu się temperatury zewnętrznej, stara się dostosować do tych warunków, czyli w miarę możliwości daje nam sygnały, że powinniśmy się ubrać w lżejszy sposób, adekwatny do temperatury i pogody - mówił lekarz medycyny ratunkowej, Andrzej Pietrzak.
W miarę możliwości należy dostosować do pogody swój tryb dnia. Dotyczy to szczególnie osób chorych, którym upał przeszkadza najbardziej. Pietrzak radził wziąć przykład z mieszkańców południowej Europy, stosując w południe sjestę.
- Byłoby idealnie, gdyby osoby, które mają problemy zdrowotne i upał będzie dla nich kłopotliwy, ograniczyły swoją aktywność u szczytu dnia, czyli zaplanowały sjestę - tłumaczył lekarz. - Wzorując się na południowcach możemy przeznaczyć na aktywność godziny poranne między godziną 4-5 do godziny 8-9, później spowolnić tempo i ruszyć dopiero późnym popołudniem, 17-18, przekładając znów aktywność do godziny 22-23. Dzięki temu będziemy w stanie oszczędzić wiele sił i energii - dodał.
Gorące noce
Wysoka temperatura w nocy utrudnia zasypianie oraz zmniejsza ogólny komfort snu. Jak temu zaradzić?
Przede wszystkim - otwórzmy okna. Niech nagrzane w ciągu dnia pomieszczenia mają okazję się przewietrzyć, a temperatura w sypialni - zmniejszyć. Nośmy też oddychającą, lekką bawełnianą piżamę. Również pościel nie powinna być zrobiona ze sztucznych materiałów - będzie pod nią dużo cieplej niż pod taką zrobioną z tworzyw naturalnych.
Dobrym pomysłem jest również założenie przed pójściem do łóżka schłodzonych skarpetek, ponieważ stopy wchłaniają bardzo dużo ciepła. Nie powinno się również pić napojów alkoholowych oraz kofeinowych czy jeść zbyt obfitych posiłków.
Odpowiednie odżywianie
Podczas upałów powinniśmy uważać na naszą dietę. Co bardzo dobrze wpłynie na nasz organizm? Produkty lekkostrawne, niskokaloryczne. Bardzo dobrą grupą produktów są cytrusy - zawierają one mnóstwo minerałów i witamin, które tracimy wraz z potem. Owoce pozwolą nam uzupełnić ich poziom. Co więcej, zawierają w sobie mnóstwo wody.
Należy zwrócić szczególną uwagę na arbuzy. Składają się w 90 procentach z wody oraz zawiera witaminy A i C. Dobrym zamiennikiem będzie też melon - będący doskonałym źródłem potasu.
Temperaturę ciała obniżą także niektóre warzywa. Możemy do nich zaliczyć ogórka czy rzodkiewki.
Pamiętajmy też o przyprawach. Doskonale sprawdzi się tutaj mięta - w postaci składnika sałatek czy lemoniady. Wbrew pozorom pomogą nam też ostre przyprawy. Po ich zjedzeniu organizm zaczyna się chłodzić. Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku gorących napojów.
Nasi przyjaciele
Upał wywiera niekorzystny wpływ nie tylko na ludzi, ale również na zwierzęta. W gorące dni nie zapominajmy o naszych małych przyjaciołach.
Zapewniajmy im dużo wody. Pomóżmy także bezdomnym zwierzętom czy ptakom - wystawmy miski z wodą również dla nich.
Pamiętajmy, że przed tak wysokimi temperaturami trzeba się bronić. Nie stosowanie się do zaleceń lekarzy czy innych specjalistów może stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia czy nawet życia. Dbajmy o samych siebie, ale również o ludzi i zwierzęta w naszym otoczeniu.
Autor: ao / Źródło: rcb.gov.pl