Sahara, największa pustynia świata, zwykle kojarzy się z upałem, morzem piasku i palącym słońcem, tymczasem zbierają się nad nią też chmury, niekiedy bardzo widowiskowe. Przynoszą one wodę w miejsca, gdzie jest jej naprawdę mało.
Ciekawe kształty chmur nad południową Algierią zarejestrował satelita NASA 12 lutego.
Deszcz to wydarzenie
To bardzo rzadki widok na pustyni. Roczna suma opadów na Saharze to zaledwie 25 mm, a w najsuchszych, wschodnich rejonach nie przekraczają 5 mm. Dla porównania w Polsce, w najsuchszej, centralnej części, roczna suma opadów to ok. 450-550 mm.
Co więcej na Saharze rzadko pada deszcz, jaki znamy z naszego umiarkowanego klimatu. Większość tych rocznych opadów dociera do ziemi w postaci mgły, która powstaje, gdy po gorących dniach temperatura w nocy gwałtownie spada.
Padał śnieg
Luty jest statystycznie najbardziej wilgotnym miesiącem na Saharze. W tym roku za sprawą głębokiego wyżu znad Syberii zima rozgościła się na południu Europy. Śnieg dotarł też do północno-zachodnich skrawków Algierii. Nawet tego dnia, kiedy wykonano zdjęcie, w mieście Tebessa na północy (nie mieści się w kadrze) zanotowano opady śniegu.
Autor: rs / Źródło: tvnmeteo.pl