Młoda Ziemia mogła... cuchnąć jak zgniłe jajo. Do takiego wniosku doszli brytyjscy naukowcy, którzy odkryli, że 1,9 mld lat temu na Błękitnej Planecie żyły mikroorganizmy, które żywiły się innymi mikroorganizmami.
W artykule, jaki opublikowano kilka dni temu w magazynie "Proceedings of the National Academy of Sciences", badacze z brytyjskiego Uniwersytetu Oksfordzkiego ogłosili, że w skamieniałościach odnaleźli dowód na to, że pewne mikroby niegdyś żerowały na innych mikrobach.
Dowody na cudzożywność
Skamieniałymi mikrobami, którym przyglądali się Brytyjczycy, były pochodzące sprzed 1,9 mld lat bakterie Gunflintia. Te mikroorganizmy liczyły sobie od 3 do 15 mikronów (dla porównania - "oczko" w igle ma 1,230 tys. mikronów). Na bakteriach znaleziono ślady, które wskazywały na to, że żywiły się nimi inne bakterie - były to uszkodzenia, a także pozostałości po siarczku żelaza.
"W tym badaniu, jako pierwsi, wskazaliśmy, kto zjadał kogo i w jaki sposób to następowało" - napisał w oświadczeniu należący do zespołu badawczego Martin Brasier.
Powstawał siarkowodór
W jaki sposób łączy się to ze spostrzeżeniem, że młoda, bo licząca sobie 1,6 mld lat, Ziemia mogła cuchnąć jak zgniłe jajo?
"Faktem jest, że wszyscy mieliśmy kiedyś do czynienia z bakteriami, które żywią się w ten sposób" - pisał dalej Brasier dodając, że w trakcie takiego procesu powstaje siarkowodór - bezbarwny gaz o zapachu zepsutych jaj.
Autor: map//tka / Źródło: Huffington Post