Na Tytanie zaczęła się 7-letnia jesień
Na biegunie południowym Tytana, który jest największym księżycem Saturna, prawdopodobnie zaczęła się jesień. Potrwa ona ponad siedem lat.
Zdaniem badaczy o tym, że na biegunie południowym Tytana zaczęła się jesień, świadczy unosząca się nad nim "lodowa" chmura, która powstała z niezidentyfikowanej materii. Wcześniej podobny obłok zalegał nad biegunem północnym księżyca, jednak teraz zaczyna zanikać. Niewykluczone, że zaczyna się tam wiosna.
- Ten szczególny rodzaj chmury przypisujemy zimie, a to jest w ogóle pierwszy raz, kiedy udało nam się go zaobserwować poza biegunem północnym - mówi rzecznik prasowy NASA Donald Jennings.
Sondzie Cassini po raz pierwszy udało się zaobserwować, że na Tytanie zachodzi cyrkulacja - ciepłe powietrze z południa zawędrowało nad zimną północ. Tam powietrze schłodziło się i uformowało "lodowe" chmury.
Jesień na Tytanie
Eksperci długo czekali na to, by cyrkulacja się odwróciła - północ Tytana zaczęła się ocieplać, a południe - ochładzać. Ta zmiana nastapiła w sierpniu 2009 roku. Ponieważ każda pora roku trwa na Tytanie 7,5 ziemskich lat, badacze nie byli pewni, kiedy nastąpiło odwrócenie i jak długo potrwa.
Pierwsze sygnały, że to faktycznie się stało, przyszły na początku 2012 roku. Pokazywały one, że na biegunie południowym zaczynała się jesień. To oznaczało, ze niebawem zaczną się tam pojawiać tzw. wiry polarne.
- Ten termin ma sens, bo najpierw nowy wzór cyrkulacji musiał przynieść całe masy gazów na biegun południowy - powiedziała zaangazowana w działalność sondy Cassini Carrie Anderson. - Powietrze zaczęło opadać. Lody zaczęły się skraplać. Biegun musiał zostać zacieniony do tego stopnia, by ochronić opary, które kondensowały się formując lód.
Autor: map/mj / Źródło: Daily Mail
Źródło zdjęcia głównego: NASA
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Początek tygodnia zapowiada się z gwałtowną, dynamiczną aurą. Przez kraj w poniedziałek przetoczą się burze z ulewnym deszczem, silnym wiatrem oraz gradem. Pojawi się ryzyko wystąpienia trąby powietrznej. W kolejnych dniach pogoda nie będzie już tak groźna.
Nadchodzą ulewy i burze. Możliwa trąba powietrzna
Pogoda na jutro, czyli poniedziałek 23.06. Noc w większości kraju będzie pogodna. W dzień pojawi się więcej chmur, które przyniosą przelotne opady i burze z gradem, a możliwe że nawet trąby powietrzne. Termometry wskażą ponad 30 stopni Celsjusza.
Pogoda na jutro - poniedziałek 23.06. Nocą miejscami będzie prawie 20 stopni
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wciąż ostrzega przed upałem. Temperatura może sięgać 32 stopni Celsjusza. Obowiązują alarmy pierwszego i drugiego stopnia.
Niebezpieczna spiekota. Są ostrzeżenia
Cały czas trwają badania nad wpływem mikroplastiku na zdrowie człowieka. W artykule opublikowanym na łamach "Journal of the American Heart Association" naukowcy donoszą, że osoby żyjące w pobliżu wód cechujących się wysokim stężeniem małych cząsteczek tworzyw sztucznych są bardziej narażone na wiele groźnych chorób.
Mikroplastik a częstotliwość chorób. Niepokojące obserwacje naukowców
Brytyjscy naukowcy przeprowadzili szczegółową analizę kilkunastu tysięcy próbek krwi wyssanej przez komary. Chcieli zbadać, na jakich gatunkach zwierząt żerują te owady. Okazuje się, mają one znacznie bardziej różnorodne i elastyczne upodobania żywieniowe niż wcześniej sądzono.
Zbadali zwyczaje żywieniowe komarów. Wyniki ich zaskoczyły
W tym roku monsun uderzył w Chiny wcześniej niż zwykle. W ostatnich dniach na południu i w centrum kraju padał ulewny deszcz, który doprowadził do powodzi. Są ofiary śmiertelne. Gwałtowna aura spodziewana jest również w niedzielę, wydano ostrzeżenia meteorologiczne.
"Nigdy wcześniej nie doświadczyłam tak ogromnej powodzi"
Gorące powietrze napłynęło do wielu regionów Francji. Sprawiło, że w sobotę temperatura maksymalna sięgnęła prawie 40 stopni. Agencja meteorologiczna Meteo France wydała ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed spiekotą.
Napłynęło gorące powietrze. "Upał jest nie do zniesienia"
Pogoda na dziś. Niedziela 22.06 będzie pogodna w całej Polsce. Jeśli gdzieś na niebie pojawią się chmury, nie spadnie z nich deszcz. Miejscami zrobi się upalnie, termometry pokażą ponad 30 stopni Celsjusza.
Pogoda na dziś - niedziela 22.06. Czeka nas słoneczny, a miejscami upalny dzień
Na południu Chorwacji w rejonie Omisza wybuchł pożar. Jak przekazała straż, został wywołany przez człowieka. Ogień strawił kilkanaście domów. Z żywiołem walczy ponad 150 strażaków, choć najgorsze już minęło. Konieczne były ewakuacje mieszkańców oraz turystów. Na Kontakt24 otrzymaliśmy relacje Polaków, którzy przebywają w tamtych rejonach.
Spalone domy, ewakuacje. Straż: znamy przyczynę pożaru
Nawałnice, którym miały towarzyszyć tornada, nawiedziły Dakotę Północną i Minnesotę w USA, doprowadzając do śmierci trzech osób. Wiał silny wiatr, padał intensywny deszcz oraz grad pokaźnych rozmiarów. Blisko 100 tysięcy odbiorców zostało pozbawionych prądu.
Wiatr łamał drzewa i zrywał dachy. Trzy osoby nie żyją
Na początku czerwca firma ispace próbowała wylądować łazikiem Resilience na Księżycu. Misja zakończyła się niepowodzeniem. Miejsce, gdzie maszyna się rozbiła, można zobaczyć teraz na zdjęciu opublikowanym przez amerykańską agencję kosmiczną NASA.
Drugi raz rozbili się na Księżycu. Widać to na zdjęciu
Stwierdzenie "tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną" zostało sformułowane przez Paracelsusa, XVI-wiecznego lekarza uważanego za ojca nowoczesnej medycyny. Prawo to leży u podstaw dzisiejszej toksykologii, przypominając o cienkiej granicy między zbawiennym a szkodliwym działaniem tego samego związku. W ocieplającym się świecie lekarze i badacze muszą jednak mierzyć się z czynnikami przesuwającymi te granice w sposób, który nie do końca możemy przewidzieć.
Co pomaga, a co szkodzi? Zmiany klimatu zacierają granice
Fala upałów nawiedziła południową Hiszpanię. W piątek termometry pokazały miejscami aż 40 stopni Celsjusza. Przed spiekotą wydano ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia. Również w Wielkiej Brytanii było tego dnia gorąco.
Na termometrach aż 40 stopni. "Pij dużo wody, chowaj się w cieniu"
W Turcji trwają prace nad wzmocnieniem wrażliwych punktów konstrukcyjnych słynnego meczetu Hagia Sophia, który położony jest w Stambule. Inżynierowie i eksperci do spraw dziedzictwa kulturowego wykorzystują zaawansowane symulacje trzęsień ziemi, aby lepiej przygotować świątynię na takie wydarzenia.
Przygotowują najsłynniejszy turecki meczet na trzęsienie ziemi
Trwające właśnie letnie przesilenie rozpoczyna piękny czas. Jednocześnie zaczynamy jednak przyglądać się kociołkowi śródziemnomorskiemu i szacować, jak realne może być majaczące zwykle o tej porze widmo powodzi. W oparciu o kształtującą się w ostatnich tygodniach cyrkulację powietrza nad Europą - raz z północy, raz z południa - możemy pokusić się o stwierdzenie, że tegoroczne wakacje w Polsce będą typowe: przyjemne, bez długiej suszy i fal gorąca zmieniających lato w piekło.
Lato "utkane z fal gorąca i chłodu". Co mówią modele?
Jezioro Eyre w Australii wypełniło się wodą, choć przez większość czasu jego misa jest całkowicie sucha. Na skutek intensywnych opadów deszczu we wschodniej części kraju jezioro stopniowo wypełniło się wodą. Co ciekawe, to największy zbiornik na kontynencie, a jego pojawienie się przyciąga zwierzęta.
Zasolona równina zmieniła się w jezioro
Lot Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego w kosmos musi poczekać. Start misji Axiom-4, początkowo zaplanowany na 29 maja 2025 roku, był już wielokrotnie przekładany z powodu warunków pogodowych i problemów technicznych. O opóźnieniach w lotach kosmicznych i towarzyszących im procedurach opowiadał w rozmowie z tvnmeteo.pl popularyzator nauki doktor Tomasz Rożek.
Dlaczego lot Polaka w kosmos odsuwa się w czasie? "To skomplikowane"
Planowany na niedzielę start misji Ax-4 z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim został odwołany, by dać dodatkowy czas na analizę sytuacji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - podała NASA. Ma to związek z wyciekiem w rosyjskim module Zwiezda.
Start misji z polskim astronautą odwołany. Potrzebny jest "dodatkowy czas"
Podwodne łąki trawy morskiej w Morzu Śródziemnym są zagrożone przez działalność człowieka. To mało znane środowiska, które zapewniają szereg korzyści zarówno zwierzętom, jak i ludziom. Naukowcy zanurzyli się pod wodę, aby ocenić straty wywołane przez ruch turystyczny i rybołówstwo.
Komary latem potrafią być prawdziwym utrapieniem. Osoby, które nie cierpią tych uciążliwych owadów, z pewnością ucieszą się z tego, że w tym roku powinno być ich mniej. Ekspert z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wyjaśnia, czemu tego lata komary mogą nam dać spokój.