Organizacja "EndCoronavirus" podzieliła państwa świata - na podstawie trendów w liczbie zakażonych i ofiar śmiertelnych - na trzy grupy. Pierwsza to kraje pokonujące COVID-19, druga - kraje, które są na dobrej drodze w walce z COVID-19, a trzecia grupa obejmuje państwa, w których wciąż potrzeba działań, by zahamować epidemię.
Międzynarodowa organizacja "EndCoronavirus" (ECV), której założycielem jest profesor Yaneer Bar-Yam, zrzesza naukowców walczących z koronawirusem z całego świata. Badacze organizacji podzielili kraje na podstawie trendów w liczbie przypadków na trzy grupy: kraje pokonujące COVID-19, kraje, które są na dobrej drodze w walce z COVID-19 oraz kraje, które potrzebują działań.
Kraje pokonujące COVID-19
Do grupy krajów, w których notuje się spadek liczby zakażonych koronawirusem i śmiertelności, należą: Australia, Austria, Kambodża, Chorwacja, Estonia, Grecja, Islandia, Jordania, Hongkong, Libia, Luksemburg, Mauritius, Nowa Zelandia, Norwegia, Słowacja, Słowenia, Korea Południowa, Tajwan, Tajlandia, Wietnam.
Kraje, które są na dobrej drodze w walce z COVID-19
Do grupy krajów, które prawie pokonały koronawirusa, należą: Azerbejdżan, Belgia, Kostaryka, Cypr, Czechy, Dania, Francja, Niemcy, Iran, Izrael, Włochy, Japonia, Kirgistan, Malezja, Holandia, Portugalia, Hiszpania, Szwajcaria, Tunezja, Turcja, Uzbekistan. Notuje się w nich powolny spadek w liczbie zakażonych i ofiar śmiertelnych.
Kraje, które potrzebują działań
Kraje, w których ciągle rośnie liczba zakażonych, a śmiertelność utrzymuje się na wysokim poziomie to: Argentyna, Bahrajn, Bangladesz, Białoruś, Brazylia, Kanada, Chile, Ekwador, Egipt, Finlandia, Węgry, Indie, Indonezja, Irak, Mali, Meksyk, Panama, Peru, Filipiny, Polska, Katar, Rumunia, Rosja, Singapur, Somalia, Szwecja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Ukraina, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone. W tych miejscach należy podjąć kroki, by poprawić trudną sytuację.
Zalecenia EndCoronavirus
ECV apeluje, aby natychmiast podjąć działania w walce z koronawirusem i szerzącą się pandemią. Na swojej stronie umieściła wskazówki, co trzeba robić:
Pozostanie w domu i izolowanie się od reszty rodziny. Do ponad 80 procent zakażeń w chińskim mieście Wuhan, gdzie wybuchła epidemia, dochodziło w domach, gdzie poszczególni członkowie rodziny wzajemnie się zarażali.
Ograniczenie podróżowania, aby nie narażać na zakażenie innych. Warto wstrzymać się z wyjazdami, a w przypadku tych niezbędnych należy przeprowadzić kwarantannę, aby uniknąć rozprzestrzeniania się wirusa.
Testowanie na masową skalę. Takie działanie pozwala na identyfikację osób zakażonych i oddzielenie ich od reszty społeczności.
Zakrywanie nosa i ust. To prosta, tania i skuteczna metoda walki z koronawirusem. Dzięki niemu ogranicza się rozprzestrzenianie się wirusa.
Dystans społeczny. Należy trzymać się z dala od zatłoczonych miejsc i zachować jak największą odległość od osób, które mają choroby współistniejące lub obniżoną odporność.
Bycie cierpliwym - zbyt wczesny powrót do dawnego życia stwarza ryzyko ponownego gwałtownego wzrostu w liczbie zakażonych i zniweczenia tego, co udało się osiągnąć dzięki zamykaniu poszczególnych miejsc (sklepów, galerii, miejsc publicznych itd). Ponowny wzrost zakażeń może przytłoczyć system medyczny i stworzyć scenariusz, w którym konieczne jest zaostrzenie obostrzeń lub powrót do nich.
Międzynarodowa organizacja
"EndCoronavirus" rozpoczęła działalność 29 lutego 2020 roku. Jej celem jest opracowanie skutecznych metod walki z koronawirusem i zakończenie pandemii na całym świecie. ECV to jedna z pierwszych organizacji, która stworzyła i wypromowała wytyczne dotyczące ochrony przed koronawirusem.
Organizacja stosuje szereg narzędzi matematycznych przeznaczonych dla systemów z wieloma współdziałającymi elementami, w których tradycyjne założenia statystyczne ulegają załamaniu. Zespół naukowy składa się z epidemiologów i klinicystów, a także twórców technologii i analityków danych z najlepszych uczelni na świecie.
Autor: anw / Źródło: EndCoronavirus
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/JUSTIN LANE/tvnmeteo.pl za ECV