W Tatrach wieje silny wiatr, na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa - ostrzega w niedzielnym komunikacie Tatrzański Park Narodowy. W niedzielę zamknięta została kolejka na Kasprowy Wierch. Nieczynne są też trasy narciarskie i nartostrady w Dolinie Goryczkowej i Gąsienicowej. Złe warunki panują też w innych górach.
- Szlaki położone w dolinach są dobrze przetarte, ale w wielu miejscach są mocno oblodzone i bardzo śliskie - podają służby Tatrzańskiego Parku Narodowego.
W Tatrach wieje silny wiatr, na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa.
- W wyższych partiach gór śnieg na szlakach jest zmrożony i bardzo twardy. Poruszanie się w takich warunkach wymaga użycia odpowiedniego sprzętu zimowego (raki, czekan, lawinowe ABC) oraz umiejętności korzystania z niego - przypomina Tatrzański Park Narodowy.
Uwaga podczas burzy śnieżnych
Jak informuje w komunikacie turystycznym, pod ścianami i w zagłębieniach terenowych utworzyły się depozyty z naniesionego przez wiatr śniegu. TPN przypomina, że poruszanie się w górach w warunkach zimowych wymaga bardzo dobrej umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Zimą szlaki turystyczne nie są utrzymywane ani dodatkowo oznakowane.
Służby Tatrzańskiego Parku Narodowego przestrzegają, że podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych. "Podczas silnie wiejącego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa. Drzewa i gałęzie mogą się również łamać pod ciężarem dużych ilości śniegu. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie i zsuwać się powalone drzewa" - czytamy w komunikacie TPN.
W niedzielę zamknięta została kolej linowa na Kasprowy Wierch. Nieczynne są również trasy narciarskie i nartostrady w Dolinie Goryczkowej i Gąsienicowej.
TPN przypomina ponadto, że szlak turystyczny między Świnicą a Zawratem jest zamknięty do odwołania z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku.
Złe warunki w Bieszczadach
- Na Połoninie Wetlińskiej termometry rano pokazywały siedem stopni mrozu. W górnych partiach gór średnio leży około 100 centymetrów śniegu - powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Wojciech Rybak. - Powyżej górnej granicy lasu nadal obowiązuje pierwszy, w pięciostopniowej rosnącej skali, stopień zagrożenia lawinowego - dodał.
Na trenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, jak informuje jego dyrekcja, ze względu na grożące przewróceniem drzewa nadal zamknięte są szlaki: Wetlina - Jawornik, Jawornik - Rabia Skała, Rabia Skała -Krzemieniec - Wielka Rawka, Muczne - Bukowe Berdo, Wołosate - Przełęcz Bukowska - Rozsypaniec.
Rybak zaznaczył też, że miejscami mgła ogranicza widoczność.
- Na połoninach widać w promieniu 100 metrów - poinformował.
Ponadto w Bieszczadach wieje z prędkością 60 kilometrów na godzinę.
W Karkonoszach niezbędne doświadczenie
W Karkonoszach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Panują częściowo niekorzystne warunki, a poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy.
Autor: anw,dd/map / Źródło: PAP, TOPR, GOPR
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock