Japońskim naukowcom udało się stworzyć funkcjonalną ludzką wątrobę z komórek macierzystych - donosi Reuters. Uczeni wierzą, że dzięki ich odkryciu ludzkie organy będą powstawać w warunkach laboratoryjnych.
Zespół japońskich naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Jokohamie twierdzi, że udało się uzyskać zaledwie 5 mm ludzką wątrobę z komórek macierzystych człowieka, pobranych ze skóry.
Badacze pobrali komórkę pluripotencjalną (zdolną do zróżnicowania się w dowolny typ komórek) i połączyli ją ze śródbłonkiem i mazenchymą. Tak powstałą strukturę przeszczepili na głowę myszy.
Efekt zaskoczył samych naukowców. Ich mieszanka komórek zaczęła formować się w trójwymiarową grudkę, która jest wstępnym etapem rozwoju wątroby.
Cel: powiekszyć wątrobę
Profesor Hideki Taniguchi twierdzi jednak, że przed naukowcami długa droga, zanim skupisko komórek zamieni się w funkcjonalny organ. Naukowcy podejmą teraz próbę powiększenia organu. Jednak Taniguchi jest pewien, że w ciągu 10 lat będzie możliwe wytworzenie organów z komórek macierzystych.
- Na świecie nie ma wystarczającej liczby organów. Jeśli udałoby nam się tworzyć ludzkie organy, to uratowalibyśmy wiele istnień - powiedział Taniguchi.
Profesor wyjaśnił, że w przyszłości komórki macierzyste mogłyby zrewolucjonizować rynek farmaceutyczny. Leki mogłyby być testowane na stworzonych w laboratoriach organach. Tym samym udałoby się ominąć długotrwały, bardzo kosztowny i często kontrowersyjny proces testów medykamentów na zwierzętach.
Autor: pk//kdj / Źródło: Reuters