Na powierzchni Europy, księżyca Jowisza, może znajdować się słona woda, która prawdopodobnie wypłynęła z podpowierzchniowego oceanu. Najnowszym dowodem na jej istnienie - jak dotąd najsilniejszym - jest odkrycie na powierzchni Europy siarczanu magnezu. Naukowcy podkreślają, że ta woda może przypominać tę, która występuje w ziemskich oceanach.
Mike Brown, astronom z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego (California Institute of Technology) i Kevin Hand z należącego do NASA Laboratorium Napędu Odrzutowego (Jet Propulsion Laboratory) udowadniają, że na powierzchni Europy, jednego z księżyców Jowisza, prawdopodobnie znajduje się słona woda. Niewykluczone, że wypływa ona z wielkiego podpowierzchniowego oceanu.
Jak podkreśla NASA, badania dwójki naukowców są najbardziej, jak dotąd, przekonującym dowodem na to, że faktycznie może tak być.
Otwierają się nowe możliwości
Odkrycie, bazujące na danych pochodzących z trwającej w latach 1989-2003 misji Galileo, sugerują, że istnieje chemiczna "wymiana" pomiędzy oceanem a powierzchnią. "Wymiana" ta, jak podkreśla Brown, oznacza, że energia może wnikać w ocean, dzięki czemu nie można wykluczyć, że na Europie istnieje życie. To oznacza także, że jeśli postanowionoby sprawdzić, co składa się na podpowierzchniowy ocean, wystarczyłoby po prostu pobrać próbki z powierzchni.
Znaleziono siarczan magnezu
Powszechnie uważa się, że podpowierzchniowy ocean pokrywa całą Europę. Debatę o tym, co stanowi powierzchnię księżyca rozpoczęto, kiedy na swoje misje wyleciały sondy Voyager i Galileo. Spektroskop pracujący w zakresie promieniowania podczerwonego, który znajdował się na pokładzie Galileo, nie był jednak w stanie wychwycić szczegółów niezbędnych do dokładnego ustalenia choćby części składu powierzchni. Teraz, za pomocą jednego z Teleskopów Kecka znajdujących sie w obserwatorium Mauna Kea na Hawajach, Brown i Hand zidentyfikowali sól, a dokłądniej siarczan magnezu. Miał on postać minerału o nazwie epsomit, który mógł się uformować poprzez utlenienie minerału pochodzącego prawdopodobnie z podpowierzchniowego oceanu.
Doskonałe miejsce dla życia
Odkrycie naukowców może świadczyć o tym, że ocean na Europie może być bardzo podobny do ziemskich oceanów. Gdyby faktycznie tak było, to byłoby to doskonałe miejsce dla życia, uważają Brown i Hand. Wyniki ich badania niebawem zostaną opublikowane w "Astronomical Journal".
Autor: map/mj / Źródło: NASA