Jak podają naukowcy ze stanu Nowy Meksyk, na Ziemię spadł obiekt, który może być starszy niż ona sama. Badania meteorytu Northwest Africa (NWA) 11119 wskazały, że liczy on sobie 4,56 miliarda lat, czyli pochodzi z czasu, kiedy Układ Słoneczny znajdował się w początkowym stadium kształtowania.
Northwest Africa (NWA) 11119, meteoryt odnaleziony w grudniu 2016 roku w Mauretanii, jest najstarszym meteorytem pochodzenia wulkanicznego, który znaleziono na świecie - wynika z najnowszych badań. Ma około 4,56 miliarda lat, czyli więcej niż Ziemia. Według metody datowania izotopowego (opartej na zjawisku rozpadu promieniotwórczego) nasza planeta liczy około 4,54 miliarda lat, jednak margines błędu wynosi 0,05 mld lat.
Tyle krzemu jest tylko na Ziemi
Poorna Srinivasan i Carl Agee z Uniwersytetu Nowego Meksyku, wraz ze swoim zespołem, przeanalizowali skład mineralny obiektu. Użyli do tego mikrosondy elektronowej i tomografii komputerowej.
- Skład mineralny tej skały jest zupełnie inny niż jakiejkolwiek, którą kiedykolwiek badaliśmy - powiedziała Poorna Srinivasan.
Okazało się, że obiekt składa się w dużej części z krzemu.
- Rzeczą, którą zaobserwowaliśmy jako pierwszą, były duże kryształy trydymitu, który jest podobny do kwarcu mineralnego - opowiadała Srinivasan. Trydymit, czyli minerał z gromady krzemianów, stanowi około 30 procent objętości całego meteorytu. - Taka ilość jest niespotykana w meteorytach, na takim poziomie znajduje się jedynie w niektórych skałach wulkanicznych na Ziemi - tłumaczyła.
Współautor badań Daniel Dunlap z Uniwersytetu Stanowego Arizony przyznaje, że NWA 11119 jest zupełnie inny niż wszystkie badane dotąd tego typu obiekty.
- Ma największą zawartość krzemu i, mając 4,56 miliarda lat, jest najstarszy spośród wszystkich znanych meteorytów wulkanicznych - zaznaczył.
Dwa podobne obiekty
Dzięki przeprowadzeniu badań izotopem tlenu, naukowcy odkryli ponadto, że NWA 11119 prawdopodobnie pochodzi z Układu Słonecznego. Na chwilę obecną nie są w stanie określić, jaki obiekt miałby być jego ciałem macierzystym. Poziom izotopów tlenu pozwala jednak sądzić, że pochodzi z tego samego ciała, co dwa inne, wcześniej odkryte meteoryty wulkaniczne - NWA 11119, NWA 7235 i Almahata Sitta.
Tego typu meteoryty mogą pomóc zrozumieć naukowcom, jak pod względem geochemicznym powstawały planety oraz jak zróżnicowane są budujące je skały.
Naukowcy podkreślają wagę odkrycia ze względu na fakt, że tego typu meteoryty mogą stanowić klucz do zrozumienia tego, jak tworzyły się planety pod względem geochemicznym oraz tego, jak zróżnicowane są budujące je skały.
- Meteoryty takie jak te były prekursorami formowania się planet. Pokazują ogromny krok dokonany w ewolucji ciał skalistych w Układzie Słonecznym - podsumował Dunlap.
Autor: ao/map / Źródło: sci-news.com
Źródło zdjęcia głównego: 2017 B. Barrett/Maine Mineral & Gem Museum (CC BY-SA 4.0)