Skamieniały szkielet wielkiego gada morskiego odkryto w Indiach. "Potwór" ma 150 milionów lat, pochodzi z okresu jury. - To niezwykłe odkrycie - naukowcy cieszą się z niespodziewanego znaleziska.
Hinduscy naukowcy odkryli świetnie zachowane szczątki gada morskiego, spoczywające w głębi ziemi przez 150 milionów lat. To pierwszy przypadek odnalezienia na terenie Indii ichtiozaura z okresu jury.
Ichtiozaury to morskie drapieżniki, które żyły równolegle z dinozaurami w erze mezozoicznej od około 250 milionów lat temu. W Europie i Ameryce Północnej odkryto wiele ich skamieniałości. Jednak odnalezienie praktycznie kompletnego szkieletu w Indiach stanowiło dla naukowców niespodziankę.
- To niezwykłe odkrycie - powiedział paleontolog Guntupalli Prasad z Uniwersytetu w Delhi. - Nie tylko dlatego, że to pierwszy odkryty ichtiozaur w Indiach, ale też dlatego, że rzuca światło na ewolucję i różnorodność ichtiozaurów w indo-madagaskarskim regionie dawnej Gondwany oraz na biologiczne związki Indii z innymi kontynentami w jurze - wytłumaczył naukowiec.
Potwór o wielkich oczach
Zespół badaczy uważa, że okaz należy do rodziny oftalmozaurów, której nazwa pochodzi od bardzo dużych oczu.
Znaleziska, którego szczegóły ujawniono teraz, dokonano w ubiegłym roku w pobliżu miejscowości Lodai w indyjskim stanie Gudźarat.
Dobrze zachowanemu szkieletowi brakuje tylko niektórych fragmentów przodu i ogona. Naukowcy oszacowali, że całkowita długość zwierzęcia wynosiła około 5,5 metra.
- Możemy wywnioskować ze wzorów na zębach, że ten ichtiozaur był drapieżnikiem najwyższej klasy, spożywającym pożywienie twarde i szorstkie - opowiadał Prasad - w tym inne morskie gady, mięczaki morskie (ammonoidy i belemnity) czy ryby.
Uważa się, że oftalmozaury żyły w okresie między 165 a 90 milionów lat temu, a naukowcy sugerują, że indyjski okaz może sobie liczyć 152-157 milionów lat.
Niespodzianka dla naukowców
Podczas wykopalisk w regionie Kachchh w stanie Gudźarat paleontolodzy spodziewali się jedynie, że mogą znaleźć jakieś fragmenty kości. Odkrycie tak wielkiej, niespotykanej dotąd skamieniałości bardzo ich zaskoczyło.
Być może największą korzyścią, jaką nauka odniesie dzięki temu znalezisku jest poszerzenie wiedzy o tym, jak daleko zapuściły się ichtiozaury, gdy superkontynent Pangea powoli rozpadał się na Laurazję i Gondwanę.
- Okazuje się, że ichtiozaury mogły przemieszczać się między obszarem obecnej Europy, zachodnich Indii, Madagaskaru i Ameryki Południowej w procesie zwanym wymianą fauny - powiedział Prasad.
- W najbliższych latach planujemy przeprowadzić rozległe badania terenowe w regionie Kachchh, aby znaleźć więcej skamieniałości ichtiozaurów i poszukać innych gadów morskich - zapowiedział naukowiec. - Mamy nadzieję, że nasze znaleziska mogą doprowadzić do wznowienia zainteresowania skamieniałościami kręgowców w tym regionie, co może doprowadzić do nowych odkryć - dodał.
Niespodzianek było więcej
To niejedyne szczątki ichtiozaurów, które zaskoczyły badaczy. W sierpniu naukowcy zidentyfikowali największy dotąd notowany okaz Ichthyosaurus somersetensis, który wcześniej, w momencie odkrycia skamieliny u wybrzeża hrabstwa Somerset w Wielkiej Brytanii w latach 90., został błędnie sklasyfikowany jako inny rodzaj ichtiozaura.
W 2016 roku naukowcy w Szkocji uwolnili natomiast ze skały odkrytą w 1966 roku skamieniałość ichtiozaura. Przez dziesiątki lat odkładano tę akcję, do czasu zapewnienia odpowiednich środków finansowych i technologicznych na przeprowadzenie jej bez uszkodzenia cennych kości.
Zobacz potwory z dna oceanu. Roman Fedortsow, rosyjski rybak głębinowy stacjonujący w Murmańsku, przedstawia nam tajemniczy świat dna morskiego. Zdjęcia potwornych zdobyczy wyłowionych z najgłębszych otchłani publikuje w mediach społecznościowych:
Autor: AP//rzw / Źródło: sciencealert.com, phys.org, journals.plos.org
Źródło zdjęcia głównego: journals.plos.org