Tegoroczne topnienie lodu na półkuli północnej jest większe niż dotychczas. Amerykański satelita Terra wykonał niezwykłe zdjęcie Ziemi Franciszka Józefa, którą kiedyś pokrywał ogromny lądolód.
Położona niecałe tysiąc kilometrów od bieguna północnego Ziemia Franciszka Józefa jest całkowicie pokryta lodem. Lodowce zajmują około 85 proc. należącego do Rosji archipelagu.
Zamarznięte są zazwyczaj także cieśniny i kanały między wyspami.
Mniej morskiego lodu
NASA opublikowała zdjęcie satelitarne, które w połowie sierpnia wykonał radiometr ASTER, znajdujący się na amerykańskim satelicie Terra.
Na fotografii widać mniejszą niż dotychczas pokrywę lodu w okalających Ziemię Franciszka Józefa kanałach. Okazuje się, że sezon topnienia na półkuli północnej był intensywniejszy niż do tej pory.
Większość lodowej pokrywy znajduje się przy brzegach wysp. Dzisiejsze lodowce są dużo mniejsze niż te, które występowały w tym rejonie około 20 tys. lat temu.
Dzięki zdjęciom satelitarnym i badaniom Ziemi Franciszka Józefa, naukowcom udało się precyzyjniej określić czas ustąpienia ogromnego lądolodu, który skuwał dużą część półkuli północnej. Geolodzy szacują, że ustąpił on około 10 tys. lat temu.
Autor: ls//ŁUD / Źródło: NASA