W tym roku piątek 13 czerwca zbiega się z Miodową pełnią Księżyca. Ostatnio takie zjawisko miało miejsce w czerwcu 1919 roku, a kolejne prognozowane jest na 2098 rok.
W trakcie pełni, która jest najbliżej przesilenia letniego (czyli Nocy Świętojańskiej) Księżyc widziany z Ziemi jest wyjątkowo piękny. W tym czasie nasz satelita nocą znajduje się na najniższej wysokości nad horyzontem w ciągu całego roku. Srebrny Glob, który lekko wznosi się nad granicę sklepienia niebieskiego z Ziemią, przybiera barwę różowo-pomarańczową, przez co nazywany jest również Miodowym Księżycem (inne nazwy to: Truskawkowy Księżyc, Gorący Księżyc).
Będzie wielki
Dodatkowo niskie położenie satelity powoduje powstanie złudzenia optycznego. W nocy 13/14 czerwca Księżyc był wyjątkowo duży. Naukowcy nie są w stanie dokładnie wytłumaczyć, dlaczego Księżyc zdaje się być większy niż zwykle.
Najjaśniejsza noc w roku
Noc z piątku na sobotę trwała niezwykle krótko. Pełna ciemność nocy wynosi teraz zaledwie 2-3 godziny. Poza tym przez jasne niebo nie jesteśmy w stanie dostrzec wielu gwiazd, które zwykle widziane są gołym okiem.
Miodowa pełnia w piątek 13.
Miodowa pełnia zdarza się raz w roku. Wyjątkowości dzisiejszemu zjawisku dodaje fakt, iż wypada ono w piątek 13.
Jak podaje portal researchmaniacs.com, pełnie Księżyca wypadają w tym dniu niezwykle rzadko:
Piątek 13 marca 1903
Piątek 13 października 1905
Piątek 13 czerwca 1919
Piątek 13 styczeń 1922
Piątek 13 listopada 1970
Piątek 13 lipca 1984 Piątek 13 lutego 1987 Piątek 13 marca 1998 Piątek 13 października 2000
Piątek 13 czerwca 2014 Piątek 13 sierpnia 2049 Piątek 13 kwietnia 2063 Piątek 13 listopada 2065 Piątek 13 lutego 2082
Na Kontakt Meteo dostaliśmy zdjęcia z nocy 12/13 czerwca.
Autor: PW/mj / Źródło: eartsky.org
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Tej nocy na niebie zalśni Kwiatowy Księżyc. Nasz naturalny satelita znajdzie się dalej od Ziemi, przez co wyda się odrobinę mniejszy i ciemniejszy. Mimo to warto spojrzeć w niebo - mikropełnie są tak samo efektowne jak superpełnie.
Mikropełnia Księżyca już dziś
- Źródło:
- timeanddate.com, "Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl
Zimno na razie z nami zostaje. Jaką aurę przyniesie druga połowa maja? Czego możemy spodziewać się podczas zimnych ogrodników oraz zimnej Zośki? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego z tvnmeteo.pl.
Pogoda na 16 dni: długa droga do dużego ocieplenia
Ponad sto osób zginęło w powodziach w Demokratycznej Republice Konga. Najtrudniejsza sytuacja panuje na wschodzie kraju, gdzie z brzegów wystąpiło jezioro Tanganika. W niektórych dotkniętych regionach nie ma łączności komórkowej, co utrudnia koordynację pomocy.
Wylały rzeki i jezioro. Nie żyje ponad sto osób
Brytyjskie służby meteorologiczne wydały alert przed burzami dla części Anglii i Walii. Synoptycy ostrzegają przed podtopieniami, ale niektóre regiony z niecierpliwością wypatrują opadów deszczu. Tegoroczna wiosna jest bowiem jedną z najsuchszych od wielu dekad.
Masy gronorostów pokryły plaże południowej Florydy. Mieszkańcy amerykańskiego stanu skarżą się na nieprzyjemny zapach, jaki towarzyszy rozkładającym się glonom. To jednak dopiero początek sezonu na gronorosty, a jak wynika z badań, w tym roku może być ich wyjątkowo dużo.
Tony glonów pokryły rajskie plaże. "Zapach jest naprawdę okropny"
Japońscy policjanci udaremnili próbę kradzieży... pustelników. Jak podały lokalne media, trzech turystów z Chin schowało tysiące małych skorupiaków do walizek. Bagaż wydawał z siebie dziwne dźwięki, co zaniepokoiło obsługę hotelu.
Usłyszeli szelest dobiegający z walizki. Aresztowano trzech turystów
Inwazyjne małże przyczepione do spodu łodzi zostały zauważone w Kalifornii. Niedoczyszczona jednostka mogła stanowić spore zagrożenie dla ekosystemu jeziora, po którym miała pływać. Na wielu kalifornijskich akwenach obowiązuje kwarantanna - ma to ograniczyć rozprzestrzenianie się uciążliwego mięczaka.
Przyczepiły się do spodu łodzi, wprowadzono kwarantannę
Badanie 28 gęsto zaludnionych miast w Stanach Zjednoczonych pokazało, że wszystkie zapadają się w mniejszym lub większym stopniu. Problem dotyczy także metropolii położonych daleko od wybrzeży. Jednym z głównych powodów jest intensywne wydobycie wód gruntowych.
Miasta się zapadają. Naukowcy biją na alarm
W Rezerwacie Przyrody Beka, położonym nad Zatoką Pucką, zaobserwowano dorosłego żurawia kanadyjskiego (Antigone canadensis). Ptaka znaleźli ornitolodzy Łukasz Janocha, Samuel Sosnowski, Antoni Karolak i Marek Biegański. To pierwszy potwierdzony przypadek pojawienia się tego gatunku w Polsce.
Sensacja nad Zatoką Pucką. Pierwszy taki widok w Polsce
Kalifornia walczy z przenoszącymi choroby komarami tygrysimi... sterylizując je. Do środowiska wypuszczane są bezpłodne i niegryzące, ale atrakcyjne dla samic samce. Jaja złożone wskutek stosunku ze sterylnym osobnikiem nie wykluwają się. Populacja inwazyjnych owadów na badanym terenie skurczyła się średnio o 33 procent.
Walczą z tropikalną chorobą za pomocą bezpłodnych komarów
Rybołowy spędziły zimę w ciepłych krajach. Pokonały kilka tysięcy kilometrów, aby powrócić na lęgowiska na Ziemi Lubuskiej. - W tym regionie swoje gniazda ma około 30 procent krajowej populacji tego gatunku - przekazał Michał Bielewicz, Regionalny Konserwator Przyrody w Gorzowie Wielkopolskim.
Są rzadkie i narażone na wyginięcie, wróciły do swoich rewirów
W sobotę doszło do wejścia w atmosferę radzieckiej sondy Kosmos 482. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała, że obiekt zarejestrowały systemy radarowe nad Niemcami. Polska Agencja Kosmiczna podała, że nie ma sygnałów, aby obiekt mógł wejść w atmosferę Ziemi nad Polską.
Radziecka sonda "weszła w atmosferę Ziemi"
Co najmniej siedem osób zginęło na skutek powodzi, które nawiedziły stolicę Somalii. W ciągu zaledwie ośmiu godzin w Mogadiszu spadło ponad 115 litrów deszczu na metr kwadratowy. Woda wdzierała się do domów, zalała drogi i spowodowała zamknięcie międzynarodowego portu lotniczego.
Stolica pod wodą. "Domy dosłownie rozpadały się dookoła nas"
Misja Axiom-4 może zostać opóźniona. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, astronauci mogą ruszyć na Międzynarodową Stację Kosmiczną dopiero w czerwcu. Przyczyną opóźnienia, jak ustalił reporter TVN24 BiS Hubert Kijek, ma być problem techniczny.
Lot Polaka w kosmos się opóźni? "Problemy z kapsułą"
Bylina Androsace tapete występuje na najwyższej górze świata. Naukowcy z Chin na podstawie liści tej rośliny zmierzyli zawartość rtęci w atmosferze. Okazało się, że stężenie tego pierwiastka spadło w ciągu 20 lat.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną prognozę pogody na wakacje. Z danych wynika, że latem w aurze zapanuje jedna wyraźna tendencja, która utrzyma się aż do września. Sprawdź przewidywania na czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień 2025.
Bardzo silny trend tego lata. Takie mają być kolejne cztery miesiące
Od kilkunastu lat słyszymy o coraz to nowych miejscach, w których znaleziono mikroplastiki. Fragmenty tworzyw sztucznych znajdujemy już nie tylko w środowisku - rzekach, oceanach, na szczytach gór, na wykopaliskach archeologicznych czy nawet w chmurach - ale także w tkankach organizmów żywych.
Przenoszą toksyny, leki, rakotwórcze związki. I są wszędzie
Mieszkańcy południowej Kalifornii będą w weekend zmagać się falą upałów - wynika z prognozy Amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej (NWS). W mieście Palm Springs, gdzie zwykle o tej porze roku termometry pokazują średnio 32-34 stopnie Celsjusza, w sobotę temperatura może przekroczyć nawet 43 stopnie.
Ponad 40 stopni. "Zdecydowanie będzie czuć lato"
Ostanie przymrozki na Lubelszczyźnie wyrządziły szkody w sadach i uprawach owoców jagodowych. - Straty w uprawach truskawek sięgają 70-80 procent - powiedział Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Regenerację roślin utrudnia susza.
Szkody w uprawach po przymrozkach. Problem potęguje susza
Część Walencji nawiedziły gwałtowne burze z gradem i ulewnym deszczem. Ulice i pola pokryła w czwartek gruba, biała warstwa lodu. Nawałnice wyrządziły szkody w rolnictwie, lokalne władze rozważają ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.