Po przebadaniu próbek wody, pobranych w stanach Kalifornia i Rhode Island, znaleziono w niej toksyczne związki chemiczne. To skutek używania przez strażaków piany gaśniczej.
Badania opublikowane w czasopiśmie "Environmental Science and Technology Letters" wykazały, że woda w stanach Kalifornia i Rhode Island zawierała toksyczne substancje pochodzące z błonotwórczej piany gaśniczej (AFFF). Taka piana jest używana przez strażaków w gaszeniu pożarów.
Naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii i Uniwersytetu Harvarda podali, że chemikalia pochodzące z piany mają dużą zawartości fluoru i mogą powodować m.in. raka, otyłość, wysoki poziom cholesterolu i problemy hormonalne.
Źródła chemikaliów
Strażacy, walcząc z pożarami, nie zawsze używają wody. Często gaszą je za pomocą specjalnej pianki, która może zmniejszyć zawartość tlenu w ogniu.
- Pianki są dobre w walce z pożarem za pomocą samolotów czy w gaszeniu łatwopalnych cieczy, ale mogą być nadużywane w działaniach gaśniczych - tłumaczyła współautorka badań, dr Arlene Blum. - Podczas ćwiczeń praktycznych straży pożarnej toksyczne związki trafiają do jezior, rzek czy strumieni. W konsekwencji znajdują się w wodzie gruntowej i pitnej - dodała.
Jeśli piana gaśnicza trafi do wody stojącej, takiej jak staw czy jezioro, może obniżyć jej pH i utworzyć warstwę na powierzchni, która może powodować problemy środowiskowe.
- Substancje chemiczne tego typu powinny być używane tylko wtedy, gdy jest to niezbędne, a nie w czasie treningów - powiedziała współautorka badań.
Badania wykazują, że nawet sześć milionów Amerykanów mogło pić w 2016 roku wodę, która przekroczyła normy proponowane przez Agencję Ochrony Środowiska.
Konsekwencje dla środowiska
Takie pianki są niebezpieczne nie tylko dla ludzi, lecz także dla zwierząt. Jeśli substancje dostaną się do systemu wodnego mogą spowodować duszenie się ryb lub innych wodnych zwierząt.
Zagrożone stany
Zagrożenie dotyczy nie tylko Kalifornii i Rhode Island.
Naukowcy podają, że w przynajmniej jednej próbce z wodociągów w innych stanach woda mogła być zanieczyszczona.
Sprawa dotyczy stanów: Alabama, Arizona, Kalifornia, Kolorado, Delaware, Floryda, Georgia, Illinois, Indiana, Massachusetts, Maine, Minnesota, Karolina Północna, New Hampshire, New Jersey, Nowy Jork, Ohio, Pensylwania, Rhode Island, Waszyngton, Wisconsin, Wirginia Zachodnia.
W tych stanach podjęto już działania mające na celu poprawę sytuacji, ale naukowcy twierdzą, że takie toksyczne substancje nigdy nie rozłożą się w sposób naturalny w środowisku.
Kalifornia często boryka się z pożarami, co powoduje większe ryzyko zanieczyszczenia wody substancjami chemicznymi z piany gaśniczej. Zobacz film:
Autor: AP/jap / Źródło: AccuWeather