Miesiąc, w którym się urodziłeś wpływa na ryzyko zachorowania na demencję, odkryli naukowcy. Jeśli przyszedłeś na świat zimą, masz szczęście, dłużej będziesz cieszyć się sprawnym umysłem.
Do takich wniosków doszli demografowie Gabriele Doblhammer i Thomas Fritze z Uniwersytetu w Rostocku w Niemczech. Przeanalizowali dane 150 tys. osób w wieku 65 lat i więcej, którzy byli klientami niemieckiego potentata ubezpieczeniowego Allgemeine Ortskrankenkasse.
Okazało się, że urodzeni w miesiącach grudzień-luty mieli o siedem procent niższe ryzyko rozwoju demencji niż osoby urodzone w miesiącach czerwiec-sierpień.
Skąd te wyniki?
- Miesiąc urodzenia jest markerem warunków środowiskowych, takich jak pogoda i żywienie - tłumaczy Gerard van den Berg, ekonomista z Uniwersytetu w Bristolu w Wielkiej Brytanii, który bada wpływ sytuacji gospodarczej na zdrowie.
Dzieci urodzone w lecie są młodsze, kiedy dopadają je jesienne i zimowe infekcje dróg oddechowych. Ponadto nie mają dostępu do świeżych warzyw i owoców w chwili, kiedy zaczynają jeść pokarmy stałe (od 4 miesiąca do pół roku po urodzeniu). Do tego dochodzi zanieczyszczenie powietrza związane z wypalaniem traw i ogrzewaniem węglowym, które negatywnie wpływa na cały organizm.
Otępienie coraz częstsze
37 milionów ludzi na świecie cierpi na demencję. Liczba ta będzie podwajała się co 20 lat, twierdzą naukowcy. I chociaż nie możemy zmienić miesiąca urodzenia, to możemy obniżyć ryzyko zachorowania przez odpowiedni styl życia. Oznacza to stronienie od używek, zdrowe odżywienie i ruch min. 3 godziny w tygodniu.
- Miesiąc urodzenia jest o tyle ważny, że determinuje nasze późniejsze zdrowe życie - mówi Doblhammer. Kluczową rolą jest tu edukacja matek w zakresie odżywiania dzieci. Infekcje spowodowane przez nieprawidłowe jedzenie w pierwszej pełnej zimie dziecka mogą prowadzić do zmian epigenetycznych, które wpływają na poziom metabolizmu i stanów zapalnych w ciągu całego życia. To z kolei zwiększa ryzyko chorób przewlekłych takich jak otyłość i wysokie ciśnienie krwi, które zwiększają ryzyko wystąpienia demencji.
Profilaktyka nie tylko dla seniorów
Propozycje zmiany w stylu życia, mające na celu obniżenie ryzyka demencji często są skierowane do osób w średnim i starszym wieku. Ale Doblhammer twierdzi, że w walce z rosnącą częstością występowania demencji mogą pomóc odpowiednie działania w okresie niemowlęctwa np. prawidłowe odżywianie do pierwszego roku życia.
- Nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć myśleć o zmniejszaniu ryzyka rozwoju demencji -twierdzi Tom Russ psychiatra z Centrum Badań nad Chorobą Alzheimera w Szkocji .
Ruch to podstawa
Jeśli chcesz na długo zachować sprawność umysłu musisz odpowiednio się odżywiać i sporo ruszać. Jak to zrobić opowiadają Lidia Konkel, tancerka, instruktorka pilatesu i trenerka aerobiku Anna Marchewka. Obydwie są żywym dowodem, że ćwicząc zachowujemy pogodę ducha, zdrowie i siły witalne. I choć jedna ma 54 lata, a druga 81, to kondycji i figury mogłaby im pozazdrościć niejedna 20-latka.
Autor: mar/rp / Źródło: newscientist.com