Kilka dni temu czterech mykologów rozpoczęło poszukiwania rzadkich gatunków grzybów na terenie Nadleśnictwa Strzałkowo (woj. warmińsko-mazurskie). Wybrane miejsce nie jest przypadkowe, wcześniej odnaleziono tam dwa rzadko spotykane gatunki. Były to: miękusz szafranowy i gwiazdosz długoszyjkowy.
Miękusz szafranowy (Hapalopilus croceus) znaleziony został na dużym pniu po ściętym 20 lat temu dębie. Według krajowego rejestru grzybów chronionych i zagrożonych (GREJ) jest to drugie stwierdzenie tego gatunku w Polsce. Natomiast gwiazdosz długoszyjkowy (Geastrum pectinatum) wypatrzony został na martwej ściółce, w 40-letniej drągowinie świerkowej. Z GREJ wynika, że to 14. stwierdzenie w naszym kraju.
Liczą na nowe odkrycia
Teraz eksperci chcą zbadać zagrożone i chronione gatunki, a także liczą, że uda im się poszukać kolejne rzadkie okazy. Mają czas do listopada. Wtedy bowiem zakończą swoje prace.
Gdyby nie grzyby, świat by zginął
Dotąd w Polsce udokumentowano występowanie 3630 gatunków grzybów, z czego widzianych dla człowieka jest ponad 70 proc. Przecietny grzybiarz rozróżnia 10 gatunków grzybów, które zbiera i zjada. Grzyby są ważnym ogniwem w rozkładaniu próchnicy. Gdyby nie one i zwierzęta - świat szybko zginąłby pod grubą warstwą materii organicznej. Dlatego występują niemal wszędzie i we wszystkich środowiskach.
Autor: kt/map / Źródło: Lasy Państwowe
Źródło zdjęcia głównego: Lasy Państwowe