Należące do NASA obserwatorium astronomiczne Chandra wychwyciło zmiany zachodzące w odkrytej w 1751 roku Mgławicy Carina. Na podstawie zdjęcia badacze doszli do wniosku, że gwiazdy w niej ulegają samozniszczeniu.
Mgławica Carina to obszar położony w tzw. Ramieniu Strzelca, jednym z większych ramion spiralnych Drogi Mlecznej. Znajduje się ona około 7,5 tys. lat świetlnych od Ziemi.
Gwiazdy ulegają samozniszczeniu
Teleskop kosmiczny pracujący w zakresie promieni rentgenowskich Chandra wykrył ponad 14 tys. gwiazd w jej obrębie. Chandra dała także dowód na to, że masywne gwiazdy w Mgławicy ulegają samozniszczeniu. Po pierwsze, teleskop uwidocznił deficyt jasnych promieni rentgenowskich w regione znanym jako Trumpler 15 sugerując, że masywne gwiazdy w tej gromadce wybuchły niedawno jako supernowe.
Po drugie, udało mu się wykryć sześć potencjalnych gwiazd neutronowych, czyli gęstych rdzeni pozostawionych przez eksplodujące gwiazdy, co daje podstawy do sądzenia, iż aktywnośc supernowych ma własnie tendencję wzrastową w Mgławicy Carina.
Podczas poprzednich obserwacji udało się zauważyć tylko jedną gwiazde neutronową w tej mgławicy.
Autor: map//aq / Źródło: NASA