17-letni Lasser i 14-letnia Vania to para niedźwiedzi brunatnych, które przeniosły się do nowego domu w zoo w Mexico City. Opiekunowie zwierząt zapewniają, że cieszą się one dobrym zdrowiem i mają teraz idealne warunki do założenia rodziny.
Para niedźwiedzi brunatnych przeniosła się do nowego domu w Zoo Chapultepec w Mexico City z zoo w Queretaro.
Pracownicy zoo mają nadzieję, że 17-letni Lasser i 14-letnia Vania, należące do gatunku zagrożonego wyginięciem, spodobają się sobie na tyle, aby pomyśleć o wspólnym potomstwie.
Oba niedźwiadki urodziły się w Rosji. Według opiekunów, Lasser i Vania od początku mieli się ku sobie. Jeśli zdecydują się na dzieci, ich potomstwo zamieszka w meksykańskim zoo.
Niedźwiedzie zostały umieszczone w pokaźnych wielkości wybiegu (1200 metrów kwadratowych) ze sztucznym wodospadem pozwalającym na zażywanie chłodnych kąpieli.
- Mają świetne warunki mieszkaniowe, dobrą dietę, opiekę medyczną – mogą więc bez przeszkód się rozmnażać. Nie wiemy jednak czy tak będzie, to zależy od nich – mowi Jose Bernal Stoopen, dyrektor tamtejszego zoo.
Wszystko by niedźwiedzie przetrwały
Obecnie żyje na świecie około 200 tysięcy niedźwiedzi brunatnych. Zamieszkują one zalesione rejony górzyste – Azję, Europę Północną i Amerykę Północną.
- Robimy to po to, by uratować ten zagrożony gatunek od wymarcia – dodaje Stoopen.
W zimie są one w stanie zjeść 40 kilogramów pokarmu. Ich przysmakiem są łososie i inne ryby, a także słodycze, takie jak na przykład miód. Są to zwierzęta wszystkożerne. Żywią się więc zarówno mięsem, grzybami, ślimakami, jak i owocami czy trawą.
I niech się nie wydaje, że tak duże i nieco ociężałe w wyglądzie zwierzę nie jest zwinne – porusza się z prędkością dochodzącą do 48 km/h.
Samotnicy, łączą się w pary raz w roku
Niedźwiedzie na zimę przygotowują sobie legowisko – gawrę, i zapada w sen zimowy. Wbrew pozorom nie śpią one przez całą zimę, od czasu do czasu budzą się.
Żyją samotnie. Tylko w okresie godowym dobierają się w pary. Samica rodzi potomstwo w zimie. Zwykle są to 2-3 młode. Opiekuje się nimi do następnego miotu.
Niedźwiedź brunatny jest chroniony także w Polsce.
Autor: usa//aq / Źródło: Reuters TV, TVN24