Nadciśnienie nazywane jest przez lekarzy cichym zabójcą. Znacznie zwiększa ryzyko występowania chorób serca, nerek i udaru mózgu. Co ciekawe, prawie połowa osób ze zbyt wysokim ciśnieniem nawet o tym nie wie.
Przyczyną wysokiego ciśnienia krwi mogą być czynniki dziedziczno-genetyczne, otyłość oraz zaburzenia nerwicowe. Dużą rolę w rozwoju nadciśnienia przypisuje się także złej diecie. Warto wiedzieć, czego unikać w naszym jadłospisie, a co do niego włączyć.
Płatki owsiane
Owsianka pomaga obniżyć ciśnienie krwi, a także stężenie cholesterolu we krwi. Wszystko za sprawą betaglukanu, czyli rozpuszczalnego błonnika.
Badania opublikowane na łamach American Journal of Clinical Nutrition dowodzą, że ciśnienie u osób, które jadły na śniadanie miseczkę owsianki dziennie, obniżyło się. Ponadto substancje zawarte w płatkach owsianych zapobiegają tworzeniu się blaszki miażdżycowej, której powstanie jest przyczyną choroby niedokrwiennej serca.
Buraki
Jak potwierdzają badania przeprowadzone przez prof. Amritę Ahluwalia z Uniwersytetu Queen Mary w Londynie, sok ze świeżych buraków spożywany codzienne jest tak samo skuteczny w walce z nadciśnieniem jak chemiczne leki przepisywane na tę dolegliwość.
W grupie 64 osób z nadciśnieniem tętniczym, w wieku 18 – 64 lata, przez 4 tygodnie codziennie podawano pacjentom 250 ml (jedna szklanka) soku z buraka. Zauważono u nich redukcję ciśnienia krwi średnio o 8/4 mmHg. W drugiej grupie, w której pacjenci przyjmowali jedynie placebo, nie odnotowano żadnej poprawy.
Witamina C
Witaminę C zawierają owoce i warzywa, które dodatkowo dostarczają nam potas, magnez i błonnik, czyli substancje potrzebne do zachowania zdrowych i sprawnych naczyń krwionośnych.
Badania wykonane przez naukowców z Hopkins University w Baltimore wśród grupy 29 osób wykazały, że osoby przyjmujące około 500 miligramów witaminy C dziennie miały niższe ciśnienie. Wśród osób z rozpoznaniem nadciśnienia tętniczego spadek był najbardziej widoczny.
Z witaminą C nie można jednak przesadzać, gdyż jej nadmiar jest wydalany przez nerki i może przyczyniać się do tworzenia się kamieni nerkowych.
Czego unikać
Dorośli potrzebują od 1,2 do 2,4 gramów soli każdego dnia (pół łyżeczki), co stanowi równowartość 460 do 920 mg sodu. Stosujemy jej jednak o wiele więcej, skutkiem czego jest podwyższone ciśnienie. Należy zatem unikać pokarmów bogatych w sód i przetworzonej żywności.
Wyższe ciśnienie krwi zauważono również u osób spożywających spore ilości alkoholu. Co ciekawe - bezpośrednio po wypiciu ciśnienie spada, aby potem znacznie podskoczyć.
Ważne jest także indywidualne monitorowanie reakcji na kofeinę, zawartą głównie w takich napojach jak kawa, herbata, cola i napoje energetyczne, które znacząco i w krótkim czasie mogą podnieść nasze ciśnienie.
Dieta DASH
Dieta służąca obniżeniu ciśnienia krwi nazywa się dietą DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension). Opiera się ona głównie na ograniczeniu tłuszczów nasyconych, spożywaniu dużej ilości owoców i warzyw oraz produktów pełnoziarnistych. Pierwsze rezultaty możemy zauważyć już po 2 tygodniach stosowania diety. Zobacz na czym polega.
Autor: agr/jap / Źródło: iflscience.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock