Łazik Curiosity potwierdził, że na zboczach góry Aeolis Mons na Marsie znajduje się glina. Prawdopodobnie w przeszłości były tam jeziora.
Łazik Curiosity NASA potwierdził, że badany przez niego obszar - zbocza góry Aeolis Mons - zawiera glinę. Dwie próbki pochodzące ze skał Aberlady i Kilmaire ujawniły, że znajdują się tam najwyższe ilości minerałów ilastych, jakie kiedykolwiek znaleziono podczas misji.
Woda na Marsie
Okolica frapowała naukowców jeszcze zanim w 2012 roku wylądował tam Curiosity. Podejrzewano, że mogą znajdować się tam iły. Skały te często powstają w kluczowej dla istnienia życia wodzie. Misja łazika polega na eksploatowaniu terenu, aby dowieść, czy miliardy lat temu istniało tam życie.
Jeden z instrumentów łazika dostarczył pierwszych analiz próbek skał. Okazało się też, że pojawia się w nich niewielka ilość hematytu - minerału żelaza, który obficie występuje w okolicy grzbietu Vera Rubin Ridge.
Poza dowodem na to, że w kraterze Gale w przeszłości znajdowała się znaczna ilość wody, pojawiło się ogromne prawdopodobieństwo, że skały na tym obszarze formowały z warstw błota pochodzących z dawnych jezior. Woda z czasem zaczęła oddziaływać z osadami, pozostawiając obfitą glinę.
Lód na niebie
Curiosity dostarczył także nowych fotografii marsjańskiego nieba. Zdjęcia powstały 7 maja i 12 maja. Najprawdopodobniej są to chmury lodu wodnego znajdujące się na wysokości około 31 kilometrów powyżej powierzchni.
Oddalony o około 600 kilometrów od Aeolis Mons lądownik InSight także wykonał zdjęcia tych chmur. Dzięki czemu naukowcy byli w stanie oszacować ich wysokość.
Autor: kw/map / Źródło: nasa.gov
Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech/MSSS