Czerwonej Planecie niedaleko do Hawajów. Marsa z archipelagiem rajskich wysp łączy skład gleby - donosi z jego powierzchni łazik Curiosity.
Z badań przeprowadzonych w ostatnim czasie przez Curiosity wynika, że pod względem składu mineralnego marsjańska gleba bardzo przypomina bazaltową glebę Hawajów, archipelagu pochodzenia wulkanicznego na Oceanie Spokojnym.
Skalenie, oliwiny i tajemnica
Próbka marsjańskiej gleby pochodzi z Rocknest, obszaru pełnego piasku i pyłu. Za pomocą tzw. laboratorium CheMin (Chemistry and Mineralogy) wykryto w niej skalenie, pirokseny i oliwiny. Wszystkie z tych minerałów mają właściwości skałotwórcze i występują na Ziemi, przede wszystkim w glebach pochodzenia wulkanicznego.
Wymienione minerały nie były jedynym składnikiem marsjańskiej gleby. Nie brakowało tam też materiału, którego CheMin nie było w stanie zidentyfikować.
Młoda gleba
W odróżnieniu od skał, jakie Curiosity przebadał kilka tygodni temu, na zanalizowaną marsjańską glebę składają się znacznie młodsze składniki, w których nie ma ani śladu po mogącej płynąć w okolicy wodzie. Oznacza to, że w ostatnich czasach wpływ wody na kształtowanie się Czerwonej Planety był ograniczony.
Marsjański rok eksperymentów
Łazik o nazwie Curiosity (ang. ciekawość) jest głównym elementem misji o nazwie Mars Science Laboratory. Na powierzchni Czerwonej Planety wylądował 6 sierpnia br. Planowany podstawowy czas trwania misji to 1 rok marsjański (98 tygodni).
Autor: map/rs / Źródło: NASA