Nowe badania dowodzą, że szympansy i orangutany pamiętają odległe wydarzenia z przeszłości. Dzięki pamięci epizodycznej oba gatunki potrafiły wybrać użyteczne narzędzie. Były w stanie również przypomnieć sobie specyficzne wydarzenia.
Praca, która została opublikowana w czasopiśmie Current Biology przez naukowców z Uniwersytetu Aarhus w Danii dowodzi, że pamięć przeszłych zdarzeń nie jest wyjątkowa dla ludzi.
Szympansy i orangutany zapoznane zostały z dwoma pudełkami, umieszczonymi w dwóch różnych pomieszczeniach. W jednym pudełku umieszczono narzędzie "użyteczne", a w drugim "nieużyteczne". Zadanie polegało na tym, że małpa, aby dostać nagrodę, musiała wybrać przydatny przedmiot. Trzy lata później próbę powtórzono, a zwierzętom udało się ponownie wybrać właściwe narzędzie.
Natychmiastowe wspomnienie
Zespół kierowany przez Gema Martina-Ordás z Uniwersytetu w Aarhus w Danii powtórzył eksperyment. Naukowcy zastosowali zasady takie same jak poprzednio i to wywołało wspomnienia małp. Zauważyli, że 90 proc. zwierząt, które doświadczyły zdarzenia trzy lata wcześniej, niemal natychmiast potrafiło znaleźć narzędzia w odpowiednim miejscu. - W badaniu pokazujemy, że szympansy i orangutany pamiętają wydarzenia sprzed 2 tygodni czy 3 lat, a może i nawet wcześniejsze. Wskazuje to więc na to, że pamięć epizodyczna u ludzi nie jest niczym wyjątkowym, jak dotąd myśleliśmy. Nauka o innych gatunkach daje nam pełniejszy obraz homo sapiens - powiedził Gema Martina-Ordás.
Podobieństwo ludzi i zwierząt
Naukowiec Michael Corballis z Uniwersytetu w Auckland w Nowej Zelandii, który nie brał udziału w badanich zauważył, że choć małpy mają podobną pamięć do ludzkiej, to ludzie mogą przypomnieć sobie co, gdzie i kiedy się wydarzyło. - Małpom brakuje tego "kiedy" - zaznaczył Corballis.
Autor: kt/mj / Źródło: BBC