Włoscy naukowcy odkryli pokłady magmy pod Apeninami. Magma podnosi się na znaczną wysokość i straszy trzęsieniem ziemi.
W skorupie ziemskiej pod południowymi Apeninami we Włoszech znajdują się pokłady magmy, która może wywołać trzęsienie ziemi o znacznej sile i większej głębokości od tych zanotowanych ostatnio - ustalili włoscy naukowcy.
Wyniki swych prac opublikowali w piśmie naukowym "Science Advances".
Podnosi się w kierunku powierzchni
Magma znajduje się w rejonie historycznej krainy Sannio i masywu Matese, czyli obejmuje obszar znajdujący się na pograniczu regionów Molise, Abruzja i Kampania - ustalili naukowcy z Krajowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii (INGV) oraz Wydziału Fizyki oraz Geologii Uniwersytetu w Perugii. Według badaczy w skorupie ziemskiej w południowej części Włoch zachodzą procesy fuzji, w rezultacie których powstaje magma. - Podnosi się ona w kierunku powierzchni Ziemi, zatrzymując się na głębokości 15-25 kilometrów - wyjaśnił Ansie koordynator badań Guido Ventura z Instytutu Geofizyki i Wulkanologii. Dodał, że to źródło magmy powoduje wyciek dwutlenku węgla i może wywołać trzęsienie ziemi.
Podziemny wstrząs
Wnioski te wyciągnięto analizując sekwencję wstrząsów sejsmicznych w tym rejonie między 2013 a 2014 rokiem. Ich magnituda była bliska 5. - Odkryliśmy, że te trzęsienia ziemi zostały zapoczątkowane przez podniesienie się poziomu magmy - powiedziała druga koordynatorka badań Francesca Di Luccio. Zdaniem naukowców wstrząsy te były podobne do tych, do których dochodzi na terenach wulkanicznych.
- Należy wykluczyć, że magma, która przekroczyła skorupę w obszarze Matese, może dotrzeć do powierzchni tworząc wulkan - dodaje Giovanni Chiodini, geochemik INGV. - Jeśli jednak obecny proces akumulacji magmy w skorupie trwa, nie można wykluczyć, że w skali czasu geologicznego może powstać struktura wulkaniczna - dodał.
Autor: sj/rp / Źródło: PAP/EPA, diregiovani.it, Perugia University, źródło głównego zdjęcia: Visualhunt (CC BY-SA 1.0)/Les_Williams
Źródło zdjęcia głównego: Visualhunt (CC BY-SA 1.0)