W poniedziałkowe późne popołudnie w okolicy Poznania można było zobaczyć przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Mknący po niebie świecący punkt nagrał Leszek Bartczak. W tle widać także Księżyc, Wenus i Marsa.
W poniedziałek Leszek Bartczak z grupy Piorunująco wybrał się w okolicę mostu św. Rocha nad Wartą w Poznaniu, żeby nagrać mknącą po niebie Międzynarodową Stację Kosmiczną. - Celem było zarejestrowanie na filmie przelotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w bliskim towarzystwie Księżyca i Marsa będących w koniunkcji, a także przyglądającej się temu wszystkiemu Wenus - przyznał Bartczak. - Wiedząc, w którym miejscu na niebie będzie można zarejestrować zjawisko i o której godzinie, ustawiłem się przy jednym z najpiękniejszych mostów w Poznaniu - dodał.
Szybka wędrówka
Cały przelot ISS nad Poznaniem trwał d 17.28 do 17.30, czyli zaledwie dwie minuty.
Bartczak uwiecznił to zjawisko w czasie rzeczywistym, aby pokazać je tak, jak widzą je nasze oczy.
Autor nagrania zaznaczył również, że udało mu się zarejestrować światło popielate na ciemnej stronie Księżyca - dzięki temu na nagraniu widzimy, jakby Srebrny glob świecił w całości i był w pełni. W rzeczywistości widać niespełna pół jego tarczy.
Udało Ci się sfotografować koniunkcję lub nagrać przelot ISS? Podziel się z nami swoimi zdjęciami. Wyślij je na Kontakt 24.
Autor: AD/map / Źródło: Facebook/Piorunująco
Źródło zdjęcia głównego: Leszek Bartczak/Piorunująco