Globalne ocieplenie odbija się na wszystkim, również na rolnictwie i na gospodarce. Zmieniają się nawet jabłka. W przyszłości nie będą smakować tak samo jak dziś. Nowe odmiany, które lepiej znoszą zmiany zachodzące w atmosferze, znajdują powszechne poparcie wśród rolników.
Nowe, wcześnie dojrzewające odmiany owoców, są wprowadzane na tereny położone nisko nad poziomem morza, m.in. w takich rejonach jak Himachal Pradesh (górzysty stan w północno-zachodnich Indiach) czy Uttarakhand na północy Indii. Jabłko jest jedną z najważniejszych roślin użytkowych Himalajów. Wyżej wymienione tereny wraz ze stanem Dżammu i Kaszmir produkują łącznie 95 procent jabłek dla Hindusów. Tradycyjne gatunki, wypierane przez nową odmianę, są stopniowo przenoszone na wyżej położone tereny.
Nowy smak
Singh, właściciel sadu w Shimla's Kotgarh twierdzi, że jabłka nowej odmiany, które zostały opracowane na podstawie kłączy i klonów, smakują inaczej, ale są na tyle dobre, by zaspokoić podniebienia indyjskich konsumentów.
Klimatyczne przeszkody
W Himalajach zimą jest teraz nawet trzy razy mniej śniegu niż trzydzieści lat temu. W rezultacie, tradycyjne odmiany muszą zostać przeniesione w wyższe partie gór, a potrzebne są takie które dojrzewają wcześniej.
- Tradycyjnym odmianom jest coraz trudniej rosnąć na obszarach położonych do 1220 m n.p.m. Przyczynia się do tego globalne ocieplenie oraz nieprzewidywalne warunki pogodowe. W rezultacie zdecydowaliśmy się przyjąć nowe odmiany roślin uprawnych - przyznał na łamach lokalnych mediów Rakesh Singh, przedstawiciel Związku Sadowników w Himachal.
Zmiany obejmą inne uprawy
W niektórych rejonach rolnicy tworzą nowe odmiany brzoskwiń, śliwek czy orzechów.
Ciekawe, czy jabłka nowej odmiany będą większe, aby zaspokoić nasz apetyt na dłuższy czas. Jeden z mieszkańców Dolnego Śląska we wrześniu 2014 roku znalazł na działce prawie kilogramowe jabłko. Zobacz jak wyglądało:
Autor: AD/kt / Źródło: newindianexpress.com