Lodowy maraton, gorąca atmosfera. Polacy biegali na Antarktydzie

Ice Marathon na AntarktydzieReuters TV / Film: Reuters TV

Pięćdziesięciu maratończyków z całego świata stawiło czoła niesamowicie niskim temperaturom i złej pogodzie, stając na starcie biegu Ice Marathon na Antarktydzie.

Śnieg, lód oraz temperatury znacznie poniżej zera, a także wielkie prawdopodobieństwo pojawienia się silnego wiatru, nie są idealnymi warunkami do przebiegnięcia maratonu. Nie przeszkodziło to jednak 50 zawodnikom z 17 krajów podjąć tego wyzwania. 21 listopada odbył się jubileuszowy 10. Ice Marathon na Antarktydzie.

Kraniec świata nie jest przeszkodą

Pomimo tego, że zawody odbywają się na krańcu świata, zjechali na nich zawodnicy z całego globu. Swoich przedstawicieli na liście startowej miały Argentyna, Australia, Belgia, Brazylia, Chiny, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Węgry, Włochy, Japonia, Litwa, Norwegia, Rumunia, Republika Południowej Afryki, Stany Zjednoczone i co najważniejsze, Polska.

Tymi, którzy biegli z orłem na piersi byli: Mirosław Cydzik, 38-letni maratończyk, który ukończył 17 biegów na dystansie 42,195m, a dzięki swojemu startow na Antarktydzie dołączył do tych, którzy przebiegli maraton na każdym z siedmiu kontynentów; Mariusz Wira, trzydziestokrotny maratończyk, który ponadto trzykrotnie ukończył triathlonowe zawody serii Ironman oraz Agata Mikołajczyk, pediatra z Warszawy, na koncie ukończonych ponad 20 maratonów w tym te w Rio de Janeiro, Sydney, Toronto, na Jamajce czy w Honolulu

Pogoda jest kluczowa

Start biegu był planowany pierwotnie na 18 listopada, jednak zła pogoda pokrzyżowała szyki organizatorom. Warunki były tak fatalne, że nawet najbardziej doświadczeni biegacze przyznali, że lepiej będzie poczekać. Finalnie zawodnicy ruszyli na trasę maratonu trzy dni później, 21 listopada.

- Czeka na nas wiele niewiadomych: pogoda, ukształtowanie terenu, obawiam się też ilości ubrań, które będziemy mieli na sobie - mówił przed startem zdobywca drugiego miejsca, Brytyjczyk Nicholas Horsfall. - Każdy krok będzie dla nas nowym doświadczeniem. Zobaczymy, jak to wszystko wyjdzie - dodał. Biegacze podczas biegu zmagali się z temperaturą nie przekraczającą -15 stopni C, a nierzadko odczuwali ją jako jeszcze niższą, z powodu wiejącego wiatru.

Maraton na Antarktydzie uznawany jest za najbardziej wymagający dla organizmu. Co zrozumiałe na całej trasie na zawodników czekają ogromne ilości śniegu. Ponadto kluczowym jest utrzymanie odpowiedniego nawodnienia organizmu oraz zachowanie odpowiedniej ciepłoty ciała.

Maratończyk ma warstwy

W przeciwieństwie do maratonów rozgrywanych w - nazwijmy to - normalnych warunkach, na Antarktydzie wymaga się sporej ilości obowiązkowego wyposażenia. W jego skład wchodzą m.in.: kominiarka, okulary, rękawice, bielizna termiczna, wodoodporne spodnie oraz inne elementy ubioru zakładane warstwami, które mają ochronić zawodnika przed chłodem i zapobiec odmrożeniom.

Podczas "lodowego maratonu" zawodnicy pokonują dwie pętle dookoła obozowiska Union Glacier. W czasie trwania zawodów na trasie ustawionych jest wiele punktów na których zawodnicy mogą się napić gorących napojów, zjeść coś czy też w razie potrzeby odpocząć.

Belg na czele, Polak tuż za podium

Zwycięzcą zawodów został Marc DeKeyser z Belgii, który zna doskonale okoliczności przyrody, w jakich odbywają się lodowe, maratońskie zmagania, ponieważ jest on meteorologiem w bazie Union Glacier. - Było trudno. W tym roku pogoda była znakomita, jednak podłoże było zbyt miękkie. Trzeba było wykonać naprawdę ciężką pracę, żeby dobiec do mety. Udało się jednak i jestem bardzo szczęśliwy, że wygrałem - powiedział Belg, który 42,195m pokonał w 4 godziny i 12 minut. Warto wspomnieć o znakomitym występie Polaków. Mariusz Wira dobiegł na metę jako 4. zawodnik z czasem 4 godziny i 31 minut i tym samym zajął najwyższe miejsce w historii startów reprezentantów Polski w Ice Marathon. Znakomite 5. miejsce wśród kobiet zajęła Agata Mikołajczyk, która na pokonanie maratonu w tych ekstremalnych warunkach potrzebowała 7 godzin i 34 minut.

Coś niezapomnianego

Po nadludzkim wysiłku przyszedł czas na relaks i odpoczynek. Po biegu każdy z wycieńczonych zawodników mógł skupić się na podziwianiu niesamowitego otoczenia, w jakim przyszło im rywalizować. - To był najbardziej niesamowity bieg, w jakim brałem udział. Piękny, wręcz nieskazitelny krajobraz... nie mógłbym wyobrazić sobie nic bardziej niesamowitego - powiedział amerykański maratończyk, Samir Patel. Wtórowała mu jego rodaczka, Heather Carr - Najlepszy maraton, który ukończyłam. Wiem, że zawsze pozostanie tym najbardziej niezapomnianym - powiedziała.

Autor: mk / Źródło: Reuters TV / Film: Reuters TV

Źródło zdjęcia głównego: Reuters TV / Film: Reuters TV

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne. Z komunikatu wynika, że we wtorek największym zagrożeniem będą opady marznące. Dla 16 województw wydano pomarańczowe alarmy. W północnych regionach obowiązują także ostrzeżenia przed silnym wiatrem.

Prawie cała Polska z pomarańczowymi alarmami IMGW

Prawie cała Polska z pomarańczowymi alarmami IMGW

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. We wtorek 14.01 w wielu miejscach kraju na drogach może być ślisko z powodu opadów maznącego deszczu. Termometry wskażą od -2 do 2 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek 14.01. Niebezpieczny marznący deszcz w połowie kraju

Pogoda na dziś - wtorek 14.01. Niebezpieczny marznący deszcz w połowie kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Kalifornii wzrosły obawy o dalsze rozprzestrzenianie się pożarów. Strach wśród strażaków i mieszkańców budzą prognozy meteorologów, z których wynika, że w najbliższych godzinach w Los Angeles wystąpią kolejne silne podmuchy wiatru Santa Ana. Krajowa Służba Meteorologiczna (NWS) wydała najwyższe ostrzeżenie o "szczególnie niebezpiecznej sytuacji" związanej z poważnymi warunkami pożarowymi.

Wiatr w Los Angeles wzmaga się. "Przerażająca prognoza"

Wiatr w Los Angeles wzmaga się. "Przerażająca prognoza"

Źródło:
Rueters, CNN, PAP

Po weekendzie ze śnieżycami czeka nas szybka odwilż. W drugiej połowie tygodnia temperatura już w całej Polsce będzie dodatnia, a aura zmieni się na bardziej jesienną i mglistą.

Zwrot w pogodzie. Zmiana będzie duża

Zwrot w pogodzie. Zmiana będzie duża

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po weekendowych intensywnych opadach Zakopane zmaga się z nadmiarem zalegającego na poboczach śniegu. W tym tygodniu planowane jego jego wywożenie z miasta.

Zakopane tonie w śniegu. Trzeba go wywozić z ulic

Zakopane tonie w śniegu. Trzeba go wywozić z ulic

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Do trzeciego, znacznego stopnia wzrosło zagrożenie lawinowe w Tatrach. W wyższych partiach gór panują bardzo trudne warunki turystyczne. Na Kasprowym Wierchu leży 85 centymetrów śniegu, a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich jest go ponad metr.

Duże zagrożenie w Tatrach. "Mogą schodzić samoistnie"

Duże zagrożenie w Tatrach. "Mogą schodzić samoistnie"

Źródło:
PAP

Północ Grecji zasypał śnieg. Na drogach panują bardzo trudne warunki, niektórzy mieszkańcy są odcięci od prądu, ponadto zamknięto szkoły. Pogoda nagle pogorszyła się też w Atenach.

Zima natarła na Grecję. Ludzie bez prądu, autobusy stanęły

Zima natarła na Grecję. Ludzie bez prądu, autobusy stanęły

Źródło:
PAP

W wyniku intensywnych opadów deszczu w stanie Minas Gerais na południowym wschodzie Brazylii zginęło co najmniej 10 osób - poinformowały miejscowe władze. Wiele domów zostało zniszczonych przez lawiny błotne. Nieprzejezdnych jest kilkaset dróg.

Ziemia zasypała domy i drogi. Co najmniej 10 osób nie żyje

Ziemia zasypała domy i drogi. Co najmniej 10 osób nie żyje

Źródło:
PAP, Reuters

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego prefekturę Miyazaki na południowym zachodzie Japonii. Służby ogłosiły ostrzeżenie przed tsunami dla tego regionu oraz prefektury Kochi.

Alert przed tsunami. Wcześniej zatrzęsła się ziemia

Alert przed tsunami. Wcześniej zatrzęsła się ziemia

Źródło:
PAP, NHK

Warunki sprzyjające rozwojowi pożarów będą rozwijać się w południowej Kalifornii do wtorku, jak wynika z najnowszych danych. Oznacza to, że walka z pożarami trawiącymi od niemal tygodnia Los Angeles będzie bardzo trudna. Do tej pory ogień pochłonął już około 15600 hektarów terenu. Dwa największe pożary - Palisades oraz Eaton - są opanowane w niewielkim stopniu. Skalę ognia widać na mapach.

Tak płonie Los Angeles. Prognozy nie są optymistyczne

Tak płonie Los Angeles. Prognozy nie są optymistyczne

Źródło:
TVN24, Reuters, CNN

W Kalifornii od niemal tygodnia trwa walka z tragiczną falą pożarów. Jak podała telewizja CNN, całkowity obszar spalony przez ogień wynosi około 15600 hektarów i jest już większy niż stolica Francji. Żywioł zostawia po sobie zgliszcza. W pogrążonej w bólu Kalifornii rozpoczęły się zbiórki pomocy dla poszkodowanych. O tym, jak wygląda sytuacja na miejscu, opowiadają nam Polki - Sylwia Knutel i Alicja Bachleda-Curuś.

Alicja Bachleda-Curuś o pożarach w Los Angeles: każdy tu jest strażakiem

Alicja Bachleda-Curuś o pożarach w Los Angeles: każdy tu jest strażakiem

Źródło:
TVN24, Reuters

Z powodu cofki zalana została droga z Kamienia Pomorskiego do Wyspy Chrząszczewskiej, na której w nocy z piątku na sobotę uwięzionych zostało około 200 mieszkańców. W poniedziałek rano Ochotnicza Straż Pożarna zorganizowała dla nich transport. Sytuacja powoli normuje się.

Mieszkańcy odcięci przez zalaną drogę. Strażacy zorganizowali transport

Mieszkańcy odcięci przez zalaną drogę. Strażacy zorganizowali transport

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Po śnieżnym i zimnym weekendzie wkrótce czeka nas duże ocieplenie. Sprawdź, co przyniesie pogoda w kolejnych 16 dniach w długoterminowej prognozie temperatury, przygotowanej przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: zima wpadła do nas na krótko

Pogoda na 16 dni: zima wpadła do nas na krótko

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzy osoby zginęły, a dwie zostały ranne w wyniku zejścia lawiny w Piemoncie na północy Włoch. Poszkodowani zostali przetransportowani do szpitala za pomocą helikoptera.

Lawina porwała narciarzy. Nie żyją trzy osoby

Lawina porwała narciarzy. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
PAP, Euronews, Reuters

Lód z przejeżdżającego auta uszkodził szybę innego pojazdu. Zdarzenie, do którego doszło w jednym z amerykańskich miast w stanie Kansas, zostało uchwycone przez kamerkę samochodową.

Kawałek lodu leciał w jego kierunku. Nagranie

Kawałek lodu leciał w jego kierunku. Nagranie

Źródło:
CNN, KCTV

"Wyspa widmo" pojawiła się na Morzu Kaspijskim - i bardzo szybko zniknęła. Do powstania niewielkiego skrawka lądu doszło w 2023 roku po wybuchu wulkanu błotnego. Wystarczyło jednak kilkanaście miesięcy, by wyspa się rozmyła.

Satelita wykrył "wyspę widmo"

Satelita wykrył "wyspę widmo"

Źródło:
NASA Earth Observatory, anl.az

Do silnego trzęsienia ziemi doszło w nocy z soboty na niedzielę w Meksyku. Wstrząsy o magnitudzie 6,2 spowodowały panikę wśród mieszkańców kilku stanów, którzy w środku nocy wybiegli na ulice.

W środku nocy wybiegali z domów na ulice

W środku nocy wybiegali z domów na ulice

Źródło:
USGS, El Informador

Zimowa burza przeszła nad wschodnimi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Intensywne opady śniegu doprowadziły do odwołania tysięcy lotów, przerwania dostaw prądu i wody pitnej oraz zamknięcia niektórych szkół. Na oblodzonych drogach dochodziło do groźnych wypadków.

Tyle śniegu nie spadło tam od lat. Auta ślizgały się na "czarnym lodzie"

Tyle śniegu nie spadło tam od lat. Auta ślizgały się na "czarnym lodzie"

Źródło:
PAP, CBS News, NWS Atlanta

Początek roku jedynie miejscami przyniósł nam powrót zimy. W wielu regionach Polski zamiast śniegu pada deszcz, a szare krajobrazy uparcie nie chcą się zabielić. To, czy w styczniu 2025 możemy spodziewać się jeszcze porządnego mrozu, sprawdza nasza synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"Bestia ze wschodu" śpi, a co z wirem polarnym? Najnowsze prognozy na styczeń

"Bestia ze wschodu" śpi, a co z wirem polarnym? Najnowsze prognozy na styczeń

Źródło:
tvnmeteo.pl

Apokaliptyczne sceny rozgrywają się w hrabstwie Los Angeles, gdzie pożary spowodowały katastrofalne szkody i zmusiły dziesiątki tysięcy ludzi do opuszczenia swoich domów. Zdjęcia zniszczonych budynków pokazują, jak niszczycielski jest żywioł.

Tylko zgliszcza. Los Angeles po "piekielnej" pożodze

Tylko zgliszcza. Los Angeles po "piekielnej" pożodze

Źródło:
Reuters

Do Majotty zbliża się cyklon Dikeledi. Francuskie terytorium zamorskie objęte zostało pomarańczowym alarmem. Wstrzymano kursowanie promów, na stacjach benzynowych utworzyły się bardzo długie kolejki. Niemal miesiąc temu region ten został spustoszony przez cyklon Chido.

Prawie miesiąc temu spustoszył ich Chido, teraz nadciąga Dikeledi

Prawie miesiąc temu spustoszył ich Chido, teraz nadciąga Dikeledi

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej pokazał długoterminową eksperymentalną prognozę na najbliższe cztery miesiące. Jaka pogoda będzie w lutym i czego spodziewać się wiosną w 2025 roku? Sprawdź.

Wiosna przyjdzie wcześniej? Jest nowa długoterminowa prognoza IMGW

Wiosna przyjdzie wcześniej? Jest nowa długoterminowa prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Rok 2024 był najcieplejszym w historii pomiarów. Jak przekazali specjaliści z serwisu Copernicus Climate Change Service (C3S), zapisał się on w historii jako pierwszy rok kalendarzowy, w którym średnia globalna temperatura przekroczyła 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomu z czasów preindustrialnych.

To już pewne. Spełnił się najczarniejszy scenariusz

To już pewne. Spełnił się najczarniejszy scenariusz

Źródło:
PAP, Copernicus Climate Change Service (C3S)