Lodowy maraton, gorąca atmosfera. Polacy biegali na Antarktydzie

Ice Marathon na AntarktydzieReuters TV / Film: Reuters TV

Pięćdziesięciu maratończyków z całego świata stawiło czoła niesamowicie niskim temperaturom i złej pogodzie, stając na starcie biegu Ice Marathon na Antarktydzie.

Śnieg, lód oraz temperatury znacznie poniżej zera, a także wielkie prawdopodobieństwo pojawienia się silnego wiatru, nie są idealnymi warunkami do przebiegnięcia maratonu. Nie przeszkodziło to jednak 50 zawodnikom z 17 krajów podjąć tego wyzwania. 21 listopada odbył się jubileuszowy 10. Ice Marathon na Antarktydzie.

Kraniec świata nie jest przeszkodą

Pomimo tego, że zawody odbywają się na krańcu świata, zjechali na nich zawodnicy z całego globu. Swoich przedstawicieli na liście startowej miały Argentyna, Australia, Belgia, Brazylia, Chiny, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Węgry, Włochy, Japonia, Litwa, Norwegia, Rumunia, Republika Południowej Afryki, Stany Zjednoczone i co najważniejsze, Polska.

Tymi, którzy biegli z orłem na piersi byli: Mirosław Cydzik, 38-letni maratończyk, który ukończył 17 biegów na dystansie 42,195m, a dzięki swojemu startow na Antarktydzie dołączył do tych, którzy przebiegli maraton na każdym z siedmiu kontynentów; Mariusz Wira, trzydziestokrotny maratończyk, który ponadto trzykrotnie ukończył triathlonowe zawody serii Ironman oraz Agata Mikołajczyk, pediatra z Warszawy, na koncie ukończonych ponad 20 maratonów w tym te w Rio de Janeiro, Sydney, Toronto, na Jamajce czy w Honolulu

Pogoda jest kluczowa

Start biegu był planowany pierwotnie na 18 listopada, jednak zła pogoda pokrzyżowała szyki organizatorom. Warunki były tak fatalne, że nawet najbardziej doświadczeni biegacze przyznali, że lepiej będzie poczekać. Finalnie zawodnicy ruszyli na trasę maratonu trzy dni później, 21 listopada.

- Czeka na nas wiele niewiadomych: pogoda, ukształtowanie terenu, obawiam się też ilości ubrań, które będziemy mieli na sobie - mówił przed startem zdobywca drugiego miejsca, Brytyjczyk Nicholas Horsfall. - Każdy krok będzie dla nas nowym doświadczeniem. Zobaczymy, jak to wszystko wyjdzie - dodał. Biegacze podczas biegu zmagali się z temperaturą nie przekraczającą -15 stopni C, a nierzadko odczuwali ją jako jeszcze niższą, z powodu wiejącego wiatru.

Maraton na Antarktydzie uznawany jest za najbardziej wymagający dla organizmu. Co zrozumiałe na całej trasie na zawodników czekają ogromne ilości śniegu. Ponadto kluczowym jest utrzymanie odpowiedniego nawodnienia organizmu oraz zachowanie odpowiedniej ciepłoty ciała.

Maratończyk ma warstwy

W przeciwieństwie do maratonów rozgrywanych w - nazwijmy to - normalnych warunkach, na Antarktydzie wymaga się sporej ilości obowiązkowego wyposażenia. W jego skład wchodzą m.in.: kominiarka, okulary, rękawice, bielizna termiczna, wodoodporne spodnie oraz inne elementy ubioru zakładane warstwami, które mają ochronić zawodnika przed chłodem i zapobiec odmrożeniom.

Podczas "lodowego maratonu" zawodnicy pokonują dwie pętle dookoła obozowiska Union Glacier. W czasie trwania zawodów na trasie ustawionych jest wiele punktów na których zawodnicy mogą się napić gorących napojów, zjeść coś czy też w razie potrzeby odpocząć.

Belg na czele, Polak tuż za podium

Zwycięzcą zawodów został Marc DeKeyser z Belgii, który zna doskonale okoliczności przyrody, w jakich odbywają się lodowe, maratońskie zmagania, ponieważ jest on meteorologiem w bazie Union Glacier. - Było trudno. W tym roku pogoda była znakomita, jednak podłoże było zbyt miękkie. Trzeba było wykonać naprawdę ciężką pracę, żeby dobiec do mety. Udało się jednak i jestem bardzo szczęśliwy, że wygrałem - powiedział Belg, który 42,195m pokonał w 4 godziny i 12 minut. Warto wspomnieć o znakomitym występie Polaków. Mariusz Wira dobiegł na metę jako 4. zawodnik z czasem 4 godziny i 31 minut i tym samym zajął najwyższe miejsce w historii startów reprezentantów Polski w Ice Marathon. Znakomite 5. miejsce wśród kobiet zajęła Agata Mikołajczyk, która na pokonanie maratonu w tych ekstremalnych warunkach potrzebowała 7 godzin i 34 minut.

Coś niezapomnianego

Po nadludzkim wysiłku przyszedł czas na relaks i odpoczynek. Po biegu każdy z wycieńczonych zawodników mógł skupić się na podziwianiu niesamowitego otoczenia, w jakim przyszło im rywalizować. - To był najbardziej niesamowity bieg, w jakim brałem udział. Piękny, wręcz nieskazitelny krajobraz... nie mógłbym wyobrazić sobie nic bardziej niesamowitego - powiedział amerykański maratończyk, Samir Patel. Wtórowała mu jego rodaczka, Heather Carr - Najlepszy maraton, który ukończyłam. Wiem, że zawsze pozostanie tym najbardziej niezapomnianym - powiedziała.

Autor: mk / Źródło: Reuters TV / Film: Reuters TV

Źródło zdjęcia głównego: Reuters TV / Film: Reuters TV

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed ulewnym deszczem. W kolejnych dniach prognozowane są przymrozki. Ostrzeżenia przed nimi mogą objąć cały kraj.

Alerty IMGW przed ulewami. Później przymrozki obejmą całą Polskę

Alerty IMGW przed ulewami. Później przymrozki obejmą całą Polskę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na wtorek 5.03. W nocy pojawią się opady deszczu, a miejscami także deszczu ze śniegiem i śniegu. W dzień również ma padać. Termometry wskażą od 4 do 12 stopni.

Pogoda na jutro - wtorek, 5.03. W części kraju spadnie śnieg i deszcz ze śniegiem

Pogoda na jutro - wtorek, 5.03. W części kraju spadnie śnieg i deszcz ze śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nadchodzących dniach w części kraju pojawią się opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Miejscami temperatura maksymalna nie przekroczy 3 stopni Celsjusza.

Czeka nas zimowy epizod. Pogoda na 5 dni

Czeka nas zimowy epizod. Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W weekend na jednej z najdłuższych autostrad w stanie Ohio pojawili się nietypowi uczestnicy ruchu drogowego.

Konie biegały po autostradzie. I to pod prąd

Konie biegały po autostradzie. I to pod prąd

Źródło:
Reuters

Zawartość kokainy i innych narkotyków w rzymskim powietrzu rośnie - donoszą eksperci z włoskiego Komitetu Badań Naukowych. O tym, że w ciągu ostatnich 10 lat zawartość kokainy w powietrzu wzrosła aż o 60 procent, można przeczytać w poniedziałkowym wydaniu dziennika "Il Messaggero".

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Źródło:
PAP, ilfattoquotidiano.it,

W marcu czasami będzie chłodniej niż w lutym. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w najbliższych dniach? Czy ciepło powróci? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: na północy rodzi się mroźny wyż

Pogoda na 16 dni: na północy rodzi się mroźny wyż

Źródło:
tvnmeteo.pl

Żarłacz biały został wyrzucony na brzeg we wschodniej Australii. Przed wypłynięciem na ląd zwierzę od pewnego czasu krążyło w pobliżu brzegu, widocznie cierpiąc. Jak podejrzewają eksperci, rekin mógł się czymś zatruć lub być chory.

Rekin wyrzucony na plażę. "Nigdy nie widziałem czegoś takiego"

Rekin wyrzucony na plażę. "Nigdy nie widziałem czegoś takiego"

Źródło:
ABC News, The Guardian

Para supermasywnych czarnych dziur o rekordowej masie została zmierzona przez naukowców. Obiekty te znajdują się bardzo blisko siebie, ale do połączenia się w jedność dzielą je miliardy lat świetlnych. Badania sugerują, że może to wynikać właśnie z ich niezwykłej masy.

To najcięższa para czarnych dziur, jaką udało się zmierzyć

To najcięższa para czarnych dziur, jaką udało się zmierzyć

Źródło:
NOIR Lab

Biegacze opanowały stan Utah. Po zimowej burzy, której towarzyszyły silne podmuchy wiatru, ulice dwóch miast wypełniły się roślinami jak z westernu, a miejscami uformowały się trzymetrowe góry charakterystycznych, kulistych kwiatostanów. W usuwaniu roślin pomóc musiały lokalne władze.

"Armagedon biegaczy" na ulicach

"Armagedon biegaczy" na ulicach

Źródło:
Reuters, The Guardian, KMYU

Wulkan La Cumbre wybuchł na wyspach Galapagos w Ekwadorze. W nocy z soboty na niedzielę zaczął on wyrzucać z siebie strumienie żarzącej się lawy. Jak przekazały władze, to największa erupcja z tego stożka, jaką udało się do tej pory zarejestrować.

Lawa spływała strumieniami do oceanu. Pierwsza tak duża erupcja

Lawa spływała strumieniami do oceanu. Pierwsza tak duża erupcja

Źródło:
Reuters

Ulewy nawiedziły północną Argentynę. W mieście Corrientes nad rzeką Paraną w ciągu zaledwie kilku godzin spadło 300 litrów wody na metr kwadratowy, co spowodowało poważne podtopienia. Jak przekazały władze, była to katastrofa o niespotykanej skali.

Po ulewach pływali po mieście pontonami

Po ulewach pływali po mieście pontonami

Źródło:
Reuters, Meteored.com.ar

Zorza polarna była widoczna zeszłej nocy nad Polską. Szczególnie dobre warunki do obserwacji zjawiska wystąpiły w północnej części kraju. Zdjęcia i nagrania zorzy otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Na polskim niebie pojawiła się barwna łuna

Na polskim niebie pojawiła się barwna łuna

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24, Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Zima zawitała do Kalifornii - i to bezpośrednio pod drzwi. Pracownicy ośrodka narciarskiego w górach Sierra Nevada przekonali się o tym na własnej skórze, gdy rano otworzyli drzwi i zobaczyli warstwę śniegu sięgającą niemal górnej framugi. W ciągu doby spadło tam niemal 90 centymetrów śniegu.

Taki widok zastali po otwarciu drzwi

Taki widok zastali po otwarciu drzwi

Źródło:
CNN, Sugar Bowl Resort

Rekordowo ciepły luty nie jest zwykłą anomalią, ale skutkiem zmian klimatycznych zachodzących na całym świecie. Profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu tłumaczył, że w walce z globalnym ociepleniem coraz trudniej będzie nam liczyć na oceany - ta naturalna "chłodnica" naszej planety sama staje się coraz cieplejsza. Naukowiec ostrzegł, że skutki zmian klimatycznych odczujemy wszyscy.

Ciepły luty nie był wyjątkiem, ale nową regułą. "Nie cieszyłbym się z tych zmian"

Ciepły luty nie był wyjątkiem, ale nową regułą. "Nie cieszyłbym się z tych zmian"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Lawiny porwały turystów na północy Japonii. Jak przekazali funkcjonariusze policji, w niedzielę doszło do dwóch niepowiązanych ze sobą wypadków. Zginęły dwie osoby.

Dwie lawiny, dwie ofiary śmiertelne

Dwie lawiny, dwie ofiary śmiertelne

Źródło:
PAP, NHK, The Japan News

Strażacy walczą z "potwornym" pożarem, który od prawie tygodnia szaleje w Teksasie. W wyniku żywiołu życie straciły co najmniej dwie osoby. Ogień pochłonął obszar liczący ponad 400 tysięcy hektarów, co czyni go największym pożarem odnotowanym w tym stanie.

Pożary w Teksasie. Ogień strawił ponad 400 tysięcy hektarów ziem

Pożary w Teksasie. Ogień strawił ponad 400 tysięcy hektarów ziem

Źródło:
Reuters, CNN

Wulkan Popocatepetl jest drugą najwyższą górą Meksyku. W sobotę znów dał o sobie znać i wyrzucił w powietrze chmurę dymu i popiołu. Wzbiła się ona na wysokość kilku kilometrów.

Popocatepetl znowu niepokoi

Popocatepetl znowu niepokoi

Źródło:
ENEX, volcanodiscovery.com, gob.mx

Zambia i sąsiednie Zimbabwe zmagają się z niespotykaną od dekad suszą. Wodospady Wiktorii, uznawane za jeden z siedmiu naturalnych cudów świata, po wielu tygodniach suszy, zamiast kaskad wody pokazują turystom skalne ściany. Prezydent Zambii ogłosił stan wyjątkowy.

Jeden z naturalnych cudów świata wysycha. Ogłoszono stan wyjątkowy

Jeden z naturalnych cudów świata wysycha. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters, AP

Za nami miesiąc, który zapisał się w historii meteorologii. Choć w kalendarzu był luty, to pogodowo przenieśliśmy się do kwietnia. Zwłaszcza w ostatnich dniach, kiedy termometry pokazywały blisko 20 stopni Celsjusza.

Oto wykres, który powinien nas niepokoić

Oto wykres, który powinien nas niepokoić

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Śnieżyce nawiedziły Kalifornię. Gwałtowna aura spowodowała, że tysiące domów zostało pozbawionych prądu. Miejscami pokrywa śnieżna może przekraczać trzy metry.

Tysiące domów bez prądu. Śnieżyce w USA

Tysiące domów bez prądu. Śnieżyce w USA

Źródło:
Reuters, The Guardian

Wiosna w Tatry przyszła wyjątkowo wcześnie. Po rekordowo ciepłym lutym śniegu w dolinach w większości miejsc już próżno szukać. Ten leży w wyższych partiach gór, gdzie obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Śnieg w lutym leżał w Zakopanem zaledwie kilka dni

Śnieg w lutym leżał w Zakopanem zaledwie kilka dni

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Brazylijski stan Acre zmaga się z powodziami. W mieście Brasielia sytuacja nigdy nie była tak trudna. Setki mieszkańców zostało bez dachu nad głową, a tysiące przesiedlono. Skutki żywiołu można zobaczyć na nagraniach z drona.

"Wszystko zostało zalane. Niczego nie udało się uratować

"Wszystko zostało zalane. Niczego nie udało się uratować

Źródło:
Reuters

Do Polski zbliża się ochłodzenie. Zima nie wraca, ale jak podkreślił rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski, zapanuje "wczesna wiosna". Po niespotykanie ciepłym lutym pogoda zacznie pasować do kalendarza. Synoptyk przekazał również, jakiej aury możemy spodziewać się w czasie Wielkanocy i na początku kwietnia.

Jaki będzie marzec i co z pogodą w Wielkanoc? IMGW prognozuje

Jaki będzie marzec i co z pogodą w Wielkanoc? IMGW prognozuje

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Śnieg pokrył w sobotę rano niektóre obszary zachodniej Anglii. Warunki do podróżowania były trudne. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie zimowych opadów w Bristolu.

"Taka pogoda dziś przywitała nas w Bristolu"

"Taka pogoda dziś przywitała nas w Bristolu"

Źródło:
BBC, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Testy systemu ostrzegania przed tsunami przeprowadzono w piątek w Lizbonie przy Placu Handlowym. Specjaliści podkreślają, że stolica Portugalii jest w znacznym stopniu narażona na trzęsienie ziemi, które może doprowadzić do powstania groźnych fal.

Lizbona testuje system ostrzegania przed tsunami. "Duże ryzyko trzęsienia ziemi"

Lizbona testuje system ostrzegania przed tsunami. "Duże ryzyko trzęsienia ziemi"

Źródło:
PAP

Sycylia zmaga się z poważną suszą. Brak opadów zimą sprawił, że dostęp do słodkiej wody jest mocno ograniczony. Mieszkańcy muszą magazynować deszczówkę.

Po wodę chodzą do fontanny, wanny napełniają na zapas

Po wodę chodzą do fontanny, wanny napełniają na zapas

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Tak ciepłego lutego w Polsce nie było od ponad 100 lat. Już na samym początku miesiąca zaczęły pojawiać się pierwsze oznaki wiosny. - Właściwie można powiedzieć, że nie tyle wiosna przychodzi wcześniej, co skraca się zima - skomentował rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. - To już nie będzie to, co kiedyś, gdy temperatura ujemna utrzymywała się kilkanaście czy kilkadziesiąt dni. To już się zmieniło - powiedział.

Zima się skróciła. "To już nie będzie to, co kiedyś"

Zima się skróciła. "To już nie będzie to, co kiedyś"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl