Lemingi to samobójcy, a dotknięcie żaby grozi brodawkami. Obalamy mity na temat zwierząt


Świat zwierząt skrywa wiele tajemnic, jednak niektóre z nich są co najwyżej... pomówieniami. I choć powtarzane są po wielokroć, naukowcy zdecydowali się je raz na zawsze zdementować.

Oto czternaście mitów dotyczących zwierząt, które część z nas jak dotąd brała za pewnik. Jak się okazuje, niektóre zdążyły się zdezaktualizować, za to inne nigdy nie były prawdą.

MIT 1

Wydzieliny bobrów są w ekstraktach waniliowych i innych produktach spożywczych.

Prawdopodobnie słyszałeś o kastoreum - tajemniczej substancji, która jest pozyskiwana z gruczołów przy odbycie bobra. Składnik ten jest dodawany do perfum i niektórych produktów spożywczych. Koszt pozyskania połowy kilograma substancji to około 70 dolarów, więc prawdopodobieństwo na to, że natrafisz na jego ślad w swoim posiłku, graniczy z cudem.

W 2011 roku ruch społeczny Vegetarian Resource napisał do pięciu dużych firm, które zajmują się produkcją aromatów waniliowych i poprosił o informację, czy wykorzystują one kastoreum. Otrzymano kategoryczną odpowiedź: nie wykorzystujemy, gdyż stoi to w sprzeczności z amerykańskim prawem federalnym. Agencja Żywności i Leków (FDA), która reguluje przepisy dotyczące aromatów i ekstraktów waniliowych, odmawia wykorzystywania kastoreum w większości przypadków.

Poranna toaleta bobra

MIT 2

Psy i koty nie rozróżniają kolorów.

Naukowcy poinformowali, że psy i koty mają znacznie lepszy wzrok niż sądzimy. Przedstawiciele tych gatunków mogą dostrzec szczegóły nawet przy słabym oświetleniu. Warto nadmienić, że zwierzęta te nieco inaczej postrzegają niektóre kolory: odcienie czerwieni i różu kotom wydają się zielonkawe, a fiolet odbierają jako granat. Psy natomiast posiadają nieco mniej czopków, więc ich zdolność dostrzegania poszczególnych barw jest ograniczona, ale istnieje.

MIT 3

Ludzie wyewoluowali z szympansów.

Szympansy i ludzie są niesamowicie podobni. Naukowcy obliczyli, że podobieństwo wynosi około 98,8 procenta. Jednak ewolucja polega na tym, że zmiany genetyczne dokonują się powoli, przez wiele, wiele pokoleń. Szympansy i ludzie rozdzielili się około 6-8 milionów lat temu.

MIT 4

Szympansy, pod względem okazywania emocji, przypominają ludzi

Lemingi rzucają się całymi stadami z klifów i popełniają zbiorowe samobójstwa. Jak się okazuje lemingi nie popełniają zbiorowego samobójstwa. Mit ten ma źródło w tym, żepodczas masowych wędrówek na nieznane obszary zwierzęta niekiedy spadają z klifów. Niektórzy twierdzą, że źródłem tego mitu był film "White Wilderness" z 1958 roku, który zdobył Oscara za najlepszy film dokumentalny. MIT 5

Nietoperze są niewidome.

"Ślepy jak nietoperz"? Nic bardziej mylnego. Choć te zwierzęta nie potrzebują go do nawigacji - w tym celu korzystają ze zmysłu echolokacji - to wszystkie nietoperze cieszą się całkiem niezłym wzrokiem.

MIT 6

Strusie chowają głowę w piasek.

Strusie nie wkładają głów w piasek, gdy czują się zagrożone. W rzeczywistości w ogóle ich nie chowają. Zdarza się, że strusie w kryzysowych sytuacjach, padają na ziemię i udają, że są martwe. MIT 7

Wystarczy dotknąć żaby, by nabawić się brodawek.

Oczywiście jest to mit. Jedynym źródłem brodawek jest uścisk dłoni osoby, która zmaga się z tym schorzeniem. Jest to jedyna droga, jaką możemy zarazić się brodawką. MIT 8

Rekiny mogą wyczuć krew w wodzie na wiele kilometrów.

Ten mit nieco rozmija się z prawdą. Rekin może wyczuć krew na odległość basenu olimpijskiego. W dodatku w oceanie są fale, które sprawiają, że cząsteczki swobodnie dryfują w zależności od ruchu fal. W dzień, kiedy fale są niewielkie a warunki korzystne, rekin może wyczuć krew na maksymalną odległość kilku boisk piłkarskich, a nie kilkudziesięciu kilometrów, jak przyjęło się sądzić.

MIT 9

Żyrafom wystarczy pół godziny snu dziennie.

To prawda, żyrafy mają nieregularną długość snu, jednak nie spada ona do zaledwie trzydziestu minut. Policzywszy wszystkie drzemki i głębokie sny, żyrafy przymykają oko na około około 4,6 godziny każdego dnia. MIT 10

W twoim truskawkowym frappuccino czają się robaki.

Ten mit do niedawna był prawdą. W 2012 r. w jednej ze znanych sieciowych kawiarniserwowano truskawkowe frappuccino, które jak się okazało, zawierało tysiące maleńkich insektów Dactylopius coccus. W Ameryce Południowej i Środkowej zmiażdżone ciała tych robaków pojawiły się w jednym z barwników. To właśnie niemu napoje zawdzięczają głęboką karminową barwę i dodatkową słodycz.

MIT 11

Rekiny nie chorują na raka. W 2013 r. naukowcy zbadali ogromny guz wyrastający z ust żarłacza białego, a tym samym na dobre obalili tę cokolwiek wątpliwą teorię. I nie jest to jedyny przypadek raka u tego gatunku. Inni naukowcy wykryli nowotwory u innych gatunków rekina. Mit o tym, że rekiny nie chorują na nowotwór został rozpowszechniony przez doktora Williama Lane'a - autora książki "Rekiny nie mają raka" - któremu zależało na tym, by móc sprzedawać chrząstkę rekina jako cudowne panaceum.

MIT 12

Po sekundzie pamięć złotej rybki się resetuje. To bez wątpienia mit, gdyż złota rybka ma naprawdę dobrą pamięć. Zapamiętuje niektóre fakty nawet na kilka miesięcy.

MIT 13

Mity, o których mogłeś nie usłyszećShutterstock

Wirus HIV to skutek tego, że nasz przodek uprawiał seks z małpą.

Mit ten wywodzi się z podobieństwa wirusa HIV do szczepu małpiego wirusa deficytu odporności (SIV), który grasuje wśród szympansów. Niektórzy badacze są zdania, że wirus ten przeniósł się na człowieka, ale nie - jak przyjęło się sądzić - podczas międzygatunkowej kopulacji, lecz przy kontakcie z zakażoną krwią przy polowaniu. MIT 14

Unieruchomiony rekin umiera. Często słyszysz, że rekiny mogą oddychać tylko wtedy, gdy się poruszają. Jak się okazuje, wiele zwierząt potrafi pobierać tlen z wody, nie wykonując żadnych dodatkowych ruchów. Tak jest w przypadku nie tylko rekinów, ale również innych organizmów, które żyją na dnie zbiornika wodnego. One bez problemu mogą pompować wodę bogatą w tlen do swoich skrzeli bez pływania.

Relacja Reporterki 24 z incydentu z rekinem na Majorce
Relacja Reporterki 24 z incydentu z rekinem na MajorceKontakt 24/ Magdalena

Autor: wd, sj/map / Źródło: Science Alert, źródło głównego zdjęcia: Flickr (CC BY 2.0)/ Sander van der Wel

Pozostałe wiadomości

Na przeważającym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niektórych regionach ma intensywnie padać śnieg, a w wielu miejscach do godzin porannych w piątek drogi będą śliskie. Innym pogodowym zagrożeniem jest silny wiatr, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę.

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W licznych regionach Polski już zrobiło się biało, a kolejne opady śniegu nadchodzą. W nocy z czwartku na piątek obficie będzie padać na południu, południowym wschodzie i wschodzie kraju. W niektórych miejscach może dosypać ponad 10 centymetrów śniegu.

Następny śnieżny front. W nocy mocno sypnie

Następny śnieżny front. W nocy mocno sypnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Noc z czwartku na piątek w całej Polsce będzie mroźna. Czekają nas też opady śniegu, w kilku regionach kraju obfite. Za dnia również będzie sypać.

Będzie nawet 5 stopni mrozu

Będzie nawet 5 stopni mrozu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Weekend przyniesie opady śniegu, które w części kraju przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz. Miejscami będą one marznące, przez co zrobi się bardzo ślisko. Nowy tydzień zafunduje nam ocieplenie i wzrost temperatury do około 10 stopni.

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima zagościła w wielu regionach kraju. W Koszalinie w czwartek rano leżało tyle śniegu, ile na Kasprowym Wierchu. Niektórzy narzekają na trudne warunki na drogach i mówią, że to za wcześnie, inni cieszą się z bajkowych widoków. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania z miejscowości, w których zrobiło się biało.

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Paraliż komunikacyjny, przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz w działaniu sieci komórkowych to skutki śnieżyc, które w czwartek przeszły przez Finlandię. Prądu zostało pozbawionych nawet 80 tysięcy odbiorców.

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu spowodowały w czwartek duże opóźnienia na paryskim lotnisku Roissy-Charles-de-Gaulle. Przewoźników poproszono o odwołanie 10 procent zaplanowanych na czwartek połączeń - poinformowała agencja AFP.

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Źródło:
PAP, meteofrance.com, tvnmeteo.pl

Śnieg ostatniej nocy i w czwartek zasypał Irlandię. Warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Synoptycy teraz ostrzegają przed mrozem, a na horyzoncie widać ulewne opady deszczu i wichury.

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Źródło:
ENEX, The Irish Times, tvnmeteo.pl

Alert RCB w związku silnym wiatrem otrzymały w czwartek osoby przebywające na terenie powiatu tatrzańskiego. Eksperci przypominają, jak się zachowywać, kiedy mocno wieje.

Alert RCB dla części Małopolski. "Zachowaj ostrożność"

Alert RCB dla części Małopolski. "Zachowaj ostrożność"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

W kilkudziesięciu departamentach Francji obowiązują pomarańczowe ostrzeżenia przed śniegiem, marznącymi opadami i silnym wiatrem. Władze apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Źródło:
ENEX, Meteo France, connexionfrance.com

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy TOPR wprowadzili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Oznacza to możliwe samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Najniższy stopień zagrożenia obowiązuje w Tatrach od wysokości 1800 m n.p.m.

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Źródło:
PAP

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Blisko 20 procent przypadków zachorowania na dengę, chorobę przenoszoną przez komary, można przypisać zmianom klimatycznym - wynika z najnowszej analizy naukowców. Jeśli nie zostaną podjęte działania mające powstrzymać globalne ocieplenie, liczba zachorowań przypisana kryzysowi klimatycznemu do 2050 roku może wzrosnąć nawet do 60 procent.

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

Źródło:
LiveScience, AFP

Nowe Delhi walczy z duszącymi miasto zanieczyszczeniami powietrza. Dają się one we znaki także zwierzętom z lokalnego ogrodu zoologicznego. Aby im ulżyć, władze postanowiły skorzystać z pewnej prostej metody.

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Źródło:
Reuters, Times of India

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Duży pożar w kalifornijskim hrabstwie Ventura na początku listopada strawił kilka tysięcy hektarów i wiele budynków. O ogromnych stratach mówią rolnicy. Wskutek żywiołu spłonęły miliony pszczół.

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Źródło:
ABC7