Lemingi to samobójcy, a dotknięcie żaby grozi brodawkami. Obalamy mity na temat zwierząt


Świat zwierząt skrywa wiele tajemnic, jednak niektóre z nich są co najwyżej... pomówieniami. I choć powtarzane są po wielokroć, naukowcy zdecydowali się je raz na zawsze zdementować.

Oto czternaście mitów dotyczących zwierząt, które część z nas jak dotąd brała za pewnik. Jak się okazuje, niektóre zdążyły się zdezaktualizować, za to inne nigdy nie były prawdą.

MIT 1

Wydzieliny bobrów są w ekstraktach waniliowych i innych produktach spożywczych.

Prawdopodobnie słyszałeś o kastoreum - tajemniczej substancji, która jest pozyskiwana z gruczołów przy odbycie bobra. Składnik ten jest dodawany do perfum i niektórych produktów spożywczych. Koszt pozyskania połowy kilograma substancji to około 70 dolarów, więc prawdopodobieństwo na to, że natrafisz na jego ślad w swoim posiłku, graniczy z cudem.

W 2011 roku ruch społeczny Vegetarian Resource napisał do pięciu dużych firm, które zajmują się produkcją aromatów waniliowych i poprosił o informację, czy wykorzystują one kastoreum. Otrzymano kategoryczną odpowiedź: nie wykorzystujemy, gdyż stoi to w sprzeczności z amerykańskim prawem federalnym. Agencja Żywności i Leków (FDA), która reguluje przepisy dotyczące aromatów i ekstraktów waniliowych, odmawia wykorzystywania kastoreum w większości przypadków.

Poranna toaleta bobra

MIT 2

Psy i koty nie rozróżniają kolorów.

Naukowcy poinformowali, że psy i koty mają znacznie lepszy wzrok niż sądzimy. Przedstawiciele tych gatunków mogą dostrzec szczegóły nawet przy słabym oświetleniu. Warto nadmienić, że zwierzęta te nieco inaczej postrzegają niektóre kolory: odcienie czerwieni i różu kotom wydają się zielonkawe, a fiolet odbierają jako granat. Psy natomiast posiadają nieco mniej czopków, więc ich zdolność dostrzegania poszczególnych barw jest ograniczona, ale istnieje.

MIT 3

Ludzie wyewoluowali z szympansów.

Szympansy i ludzie są niesamowicie podobni. Naukowcy obliczyli, że podobieństwo wynosi około 98,8 procenta. Jednak ewolucja polega na tym, że zmiany genetyczne dokonują się powoli, przez wiele, wiele pokoleń. Szympansy i ludzie rozdzielili się około 6-8 milionów lat temu.

MIT 4

Szympansy, pod względem okazywania emocji, przypominają ludzi

Lemingi rzucają się całymi stadami z klifów i popełniają zbiorowe samobójstwa. Jak się okazuje lemingi nie popełniają zbiorowego samobójstwa. Mit ten ma źródło w tym, żepodczas masowych wędrówek na nieznane obszary zwierzęta niekiedy spadają z klifów. Niektórzy twierdzą, że źródłem tego mitu był film "White Wilderness" z 1958 roku, który zdobył Oscara za najlepszy film dokumentalny. MIT 5

Nietoperze są niewidome.

"Ślepy jak nietoperz"? Nic bardziej mylnego. Choć te zwierzęta nie potrzebują go do nawigacji - w tym celu korzystają ze zmysłu echolokacji - to wszystkie nietoperze cieszą się całkiem niezłym wzrokiem.

MIT 6

Strusie chowają głowę w piasek.

Strusie nie wkładają głów w piasek, gdy czują się zagrożone. W rzeczywistości w ogóle ich nie chowają. Zdarza się, że strusie w kryzysowych sytuacjach, padają na ziemię i udają, że są martwe. MIT 7

Wystarczy dotknąć żaby, by nabawić się brodawek.

Oczywiście jest to mit. Jedynym źródłem brodawek jest uścisk dłoni osoby, która zmaga się z tym schorzeniem. Jest to jedyna droga, jaką możemy zarazić się brodawką. MIT 8

Rekiny mogą wyczuć krew w wodzie na wiele kilometrów.

Ten mit nieco rozmija się z prawdą. Rekin może wyczuć krew na odległość basenu olimpijskiego. W dodatku w oceanie są fale, które sprawiają, że cząsteczki swobodnie dryfują w zależności od ruchu fal. W dzień, kiedy fale są niewielkie a warunki korzystne, rekin może wyczuć krew na maksymalną odległość kilku boisk piłkarskich, a nie kilkudziesięciu kilometrów, jak przyjęło się sądzić.

MIT 9

Żyrafom wystarczy pół godziny snu dziennie.

To prawda, żyrafy mają nieregularną długość snu, jednak nie spada ona do zaledwie trzydziestu minut. Policzywszy wszystkie drzemki i głębokie sny, żyrafy przymykają oko na około około 4,6 godziny każdego dnia. MIT 10

W twoim truskawkowym frappuccino czają się robaki.

Ten mit do niedawna był prawdą. W 2012 r. w jednej ze znanych sieciowych kawiarniserwowano truskawkowe frappuccino, które jak się okazało, zawierało tysiące maleńkich insektów Dactylopius coccus. W Ameryce Południowej i Środkowej zmiażdżone ciała tych robaków pojawiły się w jednym z barwników. To właśnie niemu napoje zawdzięczają głęboką karminową barwę i dodatkową słodycz.

MIT 11

Rekiny nie chorują na raka. W 2013 r. naukowcy zbadali ogromny guz wyrastający z ust żarłacza białego, a tym samym na dobre obalili tę cokolwiek wątpliwą teorię. I nie jest to jedyny przypadek raka u tego gatunku. Inni naukowcy wykryli nowotwory u innych gatunków rekina. Mit o tym, że rekiny nie chorują na nowotwór został rozpowszechniony przez doktora Williama Lane'a - autora książki "Rekiny nie mają raka" - któremu zależało na tym, by móc sprzedawać chrząstkę rekina jako cudowne panaceum.

MIT 12

Po sekundzie pamięć złotej rybki się resetuje. To bez wątpienia mit, gdyż złota rybka ma naprawdę dobrą pamięć. Zapamiętuje niektóre fakty nawet na kilka miesięcy.

MIT 13

Mity, o których mogłeś nie usłyszećShutterstock

Wirus HIV to skutek tego, że nasz przodek uprawiał seks z małpą.

Mit ten wywodzi się z podobieństwa wirusa HIV do szczepu małpiego wirusa deficytu odporności (SIV), który grasuje wśród szympansów. Niektórzy badacze są zdania, że wirus ten przeniósł się na człowieka, ale nie - jak przyjęło się sądzić - podczas międzygatunkowej kopulacji, lecz przy kontakcie z zakażoną krwią przy polowaniu. MIT 14

Unieruchomiony rekin umiera. Często słyszysz, że rekiny mogą oddychać tylko wtedy, gdy się poruszają. Jak się okazuje, wiele zwierząt potrafi pobierać tlen z wody, nie wykonując żadnych dodatkowych ruchów. Tak jest w przypadku nie tylko rekinów, ale również innych organizmów, które żyją na dnie zbiornika wodnego. One bez problemu mogą pompować wodę bogatą w tlen do swoich skrzeli bez pływania.

Relacja Reporterki 24 z incydentu z rekinem na Majorce
Relacja Reporterki 24 z incydentu z rekinem na MajorceKontakt 24/ Magdalena

Autor: wd, sj/map / Źródło: Science Alert, źródło głównego zdjęcia: Flickr (CC BY 2.0)/ Sander van der Wel

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W części kraju prognozowane są burze z obfitymi opadami deszczu. Obowiązują czerwone, pomarańczowe i żółte alarmy. Sprawdź szczegóły.

Nawałnice. Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW

Nawałnice. Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Gdzie jest burza? W środę rano pojawiły się w części kraju wyładowania atmosferyczne. Aura na chwilę się uspokoiła, ale po południu znowu słychać grzmoty. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu i silne porywy wiatru. Poznaj aktualną sytuację pogodową w kraju w tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Znowu słychać grzmoty

Gdzie jest burza? Znowu słychać grzmoty

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W związku z prognozowanymi gwałtownymi burzami z silnym wiatrem wydano alert RCB. SMS-owe ostrzeżenia otrzymali odbiorcy na terenie trzech województw.

Alert RCB. "Śledź komunikaty"

Alert RCB. "Śledź komunikaty"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB

Ulewne deszcze dały się we znaki mieszkańcom Pomorza i Podlasia. Na Kontakt24 dostaliśmy nagranie, na którym pokazane są intensywne opady deszczu w Augustowie. Podobna sytuacja miała miejsce w Słupsku i jego okolicach.

Mocno pada. Zalane piwnice

Mocno pada. Zalane piwnice

Źródło:
tvnmeteo.pl

Samolot ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądował w Kolonii, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA. Polak we wtorek wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pracował w ramach misji kosmicznej Axiom-4. Teraz astronautę czekają badania lekarskie i proces adaptacji do ziemskich warunków.

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Finlandię nawiedziły upały. Gorąco jest nie tylko na południu kraju, ale również na północy, w tym w Rovaniemi, które znane jest jako miejsce zamieszkania świętego Mikołaja.

Upały nawet w domu świętego Mikołaja

Upały nawet w domu świętego Mikołaja

Źródło:
Reuters

W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Źródło:
Reuters, The Mirror

Dwa potężne pożary lasów spustoszyły prowincje w północno-zachodniej Turcji, zmuszając setki mieszkańców do ewakuacji i mobilizując służby ratunkowe. To kolejny dramatyczny epizod tegorocznego lata.

Dwa duże pożary w Turcji. Zarządzono ewakuacje

Dwa duże pożary w Turcji. Zarządzono ewakuacje

Źródło:
Reuters

Pogoda na dziś. Środa 16.07 przyniesie chmury w całej Polsce. W niektórych rejonach spodziewane są burze, w innych jedynie popada. Temperatura w większości kraju przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 15 lipca. Chłodniej, deszczowo. Miejscami zagrzmi

Pogoda na dziś - środa, 15 lipca. Chłodniej, deszczowo. Miejscami zagrzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wtorek to kolejny burzowy dzień w Polsce. W województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim zaobserwowano leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych.

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Aktualizacja:
Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

W poniedziałek wschodnie stany USA nawiedziły silne opady, które wywołały powodzie. Woda pochłonęła życie co najmniej dwóch osób. Mieszkańcy i służby oceniają skalę zniszczeń i sprzątają po przejściu żywiołu.

"To było trochę postapokaliptyczne"

"To było trochę postapokaliptyczne"

Źródło:
CNN, CBS News

Burze i przyniesione przez nie ulewy powodują szkody na południu kraju. W Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie) doszło do zalania drogi na odcinku kilku metrów, a na Opolszczyźnie żywioł uszkodził dach stodoły. Padało także w Szczecinie.

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Źródło:
Oława na Sygnale, TVN24

Sąd koronny w Newcastle skazał we wtorek Daniela Grahama i Adama Carruthersa na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie 100-letniego jaworu, który pojawił się w filmie o przygodach Robin Hooda. Mężczyźni odpowiedzieli też za uszkodzenie muru Hadriana z II wieku naszej ery, wpisanego na listę UNESCO.

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Źródło:
PAP

Najbliższe dni przyniosą ciepłą i jednocześnie dynamiczną aurę. Nad krajem pojawią się fronty niosące obfite opady deszczu, a miejscami burze. Temperatura maksymalna na ogół będzie przekraczać 20 stopni Celsjusza, a pod koniec tygodnia zbliży się do 30 st. C.

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Źródło:
Xinhua, South China Morning Post, Financial Times, tvn24.pl

Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Źródło:
Reuters, NHK

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Burze z gradem przechodziły w niedzielę nad Polską. W południowej części kraju strażacy mieli pełne ręce roboty - na Podkarpaciu doszło do przerw w dostawach prądu, a w Małopolsce wiatr zwiał dach z kościoła. Groźnie wyglądające chmury szelfowe pojawiły się także na północy.

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr