Co najmniej 600 milionów ptaków ginie każdego roku w Stanach Zjednoczonych w wyniku zderzenia z drapaczami chmur - wynika z najnowszych badań Laboratorium Ornitologicznego Cornella. Najbardziej "zabójcze" budynki znajdują się w Chicago, Houston i Dallas.
Ptaki, których uwagę przyciąga sztuczne światło w wysokich blokach i drapaczach chmur, często są zdezorientowane i uderzają w ściany, które zwykle zrobione są ze szkła. Takie zderzenia często wiążą się z poważnymi obrażeniami, a nawet śmiercią zwierząt.
Giną po długiej podróży
Problem jest szczególnie wyraźny podczas sezonów migracyjnych wiosną i jesienią, kiedy ptaki przelatują z Kanady do Ameryki Łacińskiej przez środkowe Stany Zjednoczone. Laboratorium Ornitologiczne Cornella wydało listę najbardziej niebezpiecznych miast dla migrujących ptaków. Szacuje się, że od uderzenia w wysokie budynki każdego roku w całej Ameryce Północnej umiera ponad pół miliarda ptaków. Wyniki opublikowano w periodyku "Frontiers in Ecology and the Environment".
Chicago jest najbardziej niebezpiecznym miejscem dla ptaków - zarówno wiosną, jak i jesienią. Tam ptaki, które w podróży pokonały tysiące kilometrów, giną w ciągu zaledwie kilku sekund, gdy zderzają się ze szklanymi budynkami. Tuż za Chicago plasują się Houston i Dallas. Łącznie w tych miastach ginie około 600 milionów ptaków.
- Tutaj istnieje największe zagrożenie dla migrujących ptaków, niezależnie od pory roku - napisał Kyle Horton, jeden z autorów badań, w oświadczeniu na stronie Laboratorium.
Trudno jest dokładnie oszacować liczbę zabitych zwierząt, ale badania opublikowane w 2014 roku w "The Condor: Ornithological Applications" wskazują, że rocznie w USA w wyniku zderzenia z wysokimi budynkami ginie miliard ptaków. Jest to druga w kolejności nienaturalna przyczyna śmierci ptaków. Wieżowce ustępują miejsca tylko dziko i wolno żyjącym kotom - szacuje się, że zabijają one cztery razy więcej ptaków, niż ginie podczas kolizji z budynkami.
Rozprasza światło
Problem pogarsza pora dnia migracji - większość ptaków lata nocą. To sprawia, że w ciemnościach z łatwością są przyciągane przez blask drapaczy chmur, a także narażone są na kolizje z budynkami. Dla niektórych z nich światło wydobywające się z szyb może się okazać tak dezorientujące, że latają wokół i w konsekwencji padają z wycieńczenia.
Niektóre ptaki mogą też mylić rośliny znajdujące się za szybami - lecące zwierzęta uznając je za bezpieczne miejsca do lądowania, w efekcie rozbijają się.
Autor: dd/aw / Źródło: CNN
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock