Rozpoczyna się nowy etap w nauce i badaniach nad Czerwoną Planetą. Po siedmiu latach od lądowania na powierzchni Marsa łazik Curiosity może rozpocząć eksplorację.
Łazik Curiosity właśnie rozpoczyna przełomowy etap swojej misji na Marsie. Prawie siedem lat po wylądowaniu na Czerwonej Planecie dotarł do krateru, który NASA wybrała na miejsce badań.
Jak poinformował zespół kierujący łazikiem, w końcu Curiosity dostał się pod powierzchnię gliny zalegającej w kraterze Gale i może rozpocząć badania. Łazik będzie analizować skład skał, żeby dowiedzieć się więcej o tym regionie Marsa.
- To moment, na który misja czekała, odkąd krater Gale został wybrany na nasze miejsce badań - powiedział członek zespołu Curiosity Scott Guzewich.
Geologiczna historia Marsa
Marsjański krater Gale ma średnicę 154 kilometrów. Został nazwany na cześć australijskiego astronoma amatora Waltera Gale'a. Krater powstał prawdopodobnie w wyniku uderzenia meteoru około 3,5-3,8 miliarda lat temu. W jego wnętrzu znajduje się góra Aeolis Mons o wysokości około 5,5 kilometra. Ponieważ warstwowa struktura góry może zawierać długą sekwencję osadów, które obrazują geologiczną historia Marsa, to właśnie ten krater w 2011 roku został wybrany na miejsce docelowe badań łazika Curiosty.
Badanie związków
Według NASA, w zamierzchłej przeszłości prawdopodobnie w kraterze była woda. Świadczyć o tym mają substancje, znajdujące się w okolicy krateru.
- Niektóre materiały znajdujące się w glinie i osadzie na dnie krateru mogą doskonale wpasować się w związki organiczne i chronić je przed utlenianiem - zakładali w 2011 roku przedstawiciele NASA.
Teraz łazik ma szansę przyjrzeć się im bliżej. Przetrwał - mimo licznych perypetii i usterek na przykład awarii kół. To czas wielkich emocji dla naukowców i pasjonatów Czerwonej Planety. Badania Curiosity otwierają nowy rozdział w historii badań nad Marsem.
Autor: kw/rp / Źródło: CNet.com
Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech/MSSS