Według amerykańskiego Centrum Prognozowania Klimatu tego lata na Pacyfiku utrzymywać się będą neutralne warunki pogodowe. Oznacza to, że zjawiska El Niño i La Niña najprawdopodobniej nie pojawią się w najbliższym czasie.
Amerykańskie Centrum Prognozowania Klimatu (CPC), podlegające pod Narodową Służbę Pogodową, poinformowało, że obecnie nie ma aktywnych zjawisk El Niño i La Niña. Co ciekawe, istnieje też 78 procent szans na to, że od czerwca do sierpnia na półkuli północnej utrzymają się neutralne warunki pogodowe.
Z prognozy wynika też, że neutralne warunki mają 50 procent szans na utrzymanie się od września do listopada.
Jak podaje CPC, warunki neutralne odnoszą się do okresów, w których nie występuje ani El Niño, ani La Niña i często oznaczają przejściową porę pomiędzy tymi dwoma wzorcami pogodowymi.
Czym jest El Niño?
El Niño po hiszpańsku znaczy dzieciątko. To nieregularne zjawisko, anomalia, która polega na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku. Jego powstaniu sprzyjają słabnięcie pasatów (stałych wiatrów strefy międzyzwrotnikowej) wiejących ze wschodu i zahamowanie upwellingu, czyli wynoszenia ku powierzchni oceanu chłodnych wód głębinowych.
Kiedy wody Pacyfiku się ogrzewają do wyższych niż średnio wartości, ma to swoje skutki - ulewne opady nawiedzają suche zazwyczaj wybrzeża Ameryki Południowej, a w wilgotnych na ogół rejonach Azji Południowo-Wschodniej i Australii Północnej występują susze. To jednak niejedyne skutki El Niño, co pokazuje historia.
Czym jest La Niña?
Przeciwieństwem El Niño jest La Niña. Występuje wtedy, gdy temperatura powierzchni Oceanu Spokojnego w okolicach równika, zwłaszcza u wybrzeży Ameryki Południowej, jest niższa od przeciętnej. Przyczynia się do tego wzmożona aktywność pasatów - wiatrów stałych - w tej części świata. Wydobywają one chłodne wody głębinowe na powierzchnię oceanu.
Zależność między oceanem a atmosferą oddziałuje na położenie prądu strumieniowego (ang. jet stream), przez co wpływa na pogodę na świecie. La Niña wzmaga napływ zimnego powietrza znad Kanady do Stanów Zjednoczonych, co powoduje ochłodzenie zim w tym regionie. Przyczynia się też między innymi do wystąpienia w Indiach silniejszych monsunowych opadów deszczu.
La Niña może też wpływać na pogodę w Europie, ale z uwagi na dużą odległość od Pacyfiku, trudniej jest przewidzieć te zależności.
Autor: kw/map / Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: NOAA